Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Dominante WF2 - Wykonanie nadruku na szkle

24 Paź 2011 14:30 5762 24
 • Poziom 10  
  Witam!
  Odnawiam Radio Dominante WF2 i po jego uruchomieniu, przeszedłem do odnawiania jego obudowy. Radio te posiada na przedniej części obudowy szklaną płytę z nadrukiem nazw miast, częstotliwości, opisem przycisków itd. Nadruk jest od wewnątrz. Problem jest taki, że nadruk ten już w paru miejscach odpadł i brzydko to wygląda. Szukałem w internecie jakiś zakładów trudniących się nadrukiem na szkle w Poznaniu i okolicy, ale nie mogłem niczego znaleźć. Czy ktoś wie gdzie mógłbym takie coś zrobić, u kogo, mniej więcej za ile, czy może jest tu ktoś kto się tym zajmuje, tak do 100 km od Poznania? Rozumiem że będę musiał przygotować grafikę z której zostanie wykonany nadruk. Może znacie jakieś inne sposoby? Myślałem też o nadrukowaniu tych oznaczeń na arkuszu metalowym, albo na papierze kredowym i dokładnym dopasowaniu do szklanej płyty.
 • Poziom 10  
  Widziałem już takie nadruki na szkle z folii samoprzylepnej i nie prezentowałoby się to zbyt dobrze w starym lampowym radiu..
 • Poziom 10  
  Hmmm... To nie jest nawet głupie, tylko jeszcze pozostaje kwestia stworzenia (a raczej odtworzenia) grafiki z tej oryginalnej płyty. Pomyślałem o położeniu tej płyty na skanerze wysokiej rozdzielczości, zeskanowaniu i na podstawie skanu, stworzenie w jakimś programie graficznym (nie wiem nawet w jakim, nie znam się na tym, nigdy się nie interesowałem grafiką komputerową) kalki tego skanu, wraz z wypełnieniem ubytków. Masz w tym temacie jakiś pomysł kolego marekhab?
 • Poziom 32  
  Zwykłym programem do grafiki będzie ciężko bo każdy obraz musi mieć tło.
  Proponuję użyć GIMP-a (darmowy),pewny jestem że on obsługuje warstwy i da się zrobić bezbarwne tło, pozostaje nałożyć dowolną grafikę wg potrzeb.
  Dodam tylko że Gimp potrzebuje dodatkowych bibliotek do systemu ,o ile się nie mylę GTK. Jak używać Gimp-a to pełno tego w necie.
  Właśnie to sprawdziłem Gimp ma coś takiego tworząc nowy obraz jest możliwość dać wypełnienie BEZBARWNE czyli sukces coś da się osiągnąć.


  Dzieki za punkciki ale jeszcze w niczym Ci nie pomogłem to tylko pomysł.
 • Poziom 10  
  Nobla można przyznać na zachętę, to czemu nie punkciki? :) Gdzie mógłbym szukać odpowiednio dużego skanera na skan tej płyty? Jest dość dużych rozmiarów i nie mieści się na moim domowym skanerze.
 • Poziom 32  
  Kafejki internetowe powinny mieć profesjonalne, zakłady pracy,punkty ksero, poniektóre drukarnie, zależy co masz pod ręką.
  Próbowałeś szukać w necie grafiki ze skalą tego radia?
 • Poziom 10  
  Szukałem, szukam i znajduję tylko noty katalogowe, wyrywki z instrukcji i schematy...
 • Poziom 14  
  Zeskanuj całość w kilku podejściach i "sklej" potem w całość w programie graficznym. Robiłem tak wielokrotnie.
  Gorszą sprawą będzie dalsze działanie. Jeśli masz drukarkę A4, to będziesz musiał wydrukować na kilku foliach i przykleić do szkła tych kilka kawałków (pewnie ze dwa). Przy odrobinie uwagi da się to zrobić, ale miejsce łączenia będzie niestety widoczne.
 • Poziom 10  
  A jest tutaj ktoś z Poznania kto ma dostęp do skanera i drukarki większego formatu i podjąłby się pomocy mi (oczywiście, nie za darmo)?
 • Poziom 10  
  Innym sposobem, dość może pracochłonnym też dałoby się Twój problem rozwiązać. Jeśli masz możliwość, podeślij fotkę tego, co masz i pomyślimy.
  Czasami lubię nietypowe wyzwania :D
 • Poziom 10  
  Postaram się wrzucić zdjęcia jeszcze dziś, ale wpierw muszę dorwać moją samicę która biega gdzieś po Poznaniu z aparatem.
 • Poziom 23  
  Odświeżę trochę temat, bo stanąłem przed podobnym wyzwaniem.
  W swojej kolekcji mam 2 radia z uszkodzonymi skalami. Grzebiąc po internecie znalazłem firmy, który drukują na szkle, no ale to byłoby za proste i na pewno nie tanie.
  Znalazłem coś takiego jak papier termotransferowy. Jest kilka rodzajów różniących się materiałem na jaki chcemy nasz wydruk przenieść, wśród nich jeden na metal, drewno i szkło. Zamówiłem kilka arkuszy, dam znać o postępach.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Poszukaj starych artykułów na temat sitodruku. Kiedyś nie było dostępu do drukarek i skanerów, więc np. płyty czołowe urządzeń drukowało się sitodrukiem.
  Siatka stylonowa o ilości oczek na cal dobranej w zależności od wymaganej rozdzielczości napięta na drewnianej ramce. Ramkę tą zanurzało się w emulsji światłoczułej (żelatyna, woda, dwuchromian potasu, odrobina barwnika).
  Następnie suszenie w ciemności (tylko sucha emulsja jest światłoczuła).
  Nałożyć na ramkę kliszę z naniesionym pozytywem rysunku i przez 20 minut naświetlać silną żarówką, aby przenieść stykowo obraz na sito. Naświetlone obszary utwardzą się, zaś nienaświetlone dadzą się wypłukać w wodzie.
  Później wysuszyć, podłożyć pod tą ramkę szybę skali i kawałkiem płytki gumowej (aby nie podrzeć sita) rozetrzeć gęstą (jak smar) farbę.
  Zużyte sita można zregenerować zanurzając je w roztworze wodnym wodorotlenku sodu (ług sodowy zmydla skórę ! -ostrożnie, stężony -żrący !). Wodorotlenek rozpuści całą emulsję.
  Osobiście przed wielu, wielu laty nie mając wcześniej żadnych doświadczeń w tym temacie opanowałem tę technologię. Nauka ta przyda ci się też do robienia płytek drukowanych w dużych seriach metodą sitodruku.
  Dokładny skład użytych roztworów i precyzyjny opis znajdziesz w internecie, starych numerach "Młodego Technika" i "Horyzontów Techniki" oraz książkach.
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Ciekawe, przyznaję, ale jeśli mam zrobić skalę w nakładzie sztuk 1, to raczej nieopłacalne. Nie mam żadnego wyposażenia, skale bywają wielokolorowe, więc trzeba by robić kilka szablonów, dla każdego koloru.
  Folia kosztuje 3zł za arkusz A4, wydruk laserowy kolorowy 2 zł, puszka lakieru zabezpieczającego 10 zł. Zobaczę jak z jakością ;)
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Sitodruk to kosztowna zabawa. Nieopłacalna dla jednego egzemplarza.

  Proponuje poszukać firmy, która zajmuje się poligrafią. W Poznaniu jest ich na pewno sporo.

  Najprościej będzie to zrobić w ten sposób:

  Skan oryginalnej skali radia. Gdy skala jest dwukolorowa, to sprawa jest niezwykle prosta. Przed skanowaniem ustawia się skanowanie-czarno białe i ustawia kontrast. Ważne, aby skanowany przedmiot również miał kontrastowe tło. Na przykład białe tło, gdy ma czarne napisy.

  Obraz najlepiej zapisać w formacie .CDR - jak dla plików Corela. Nie zawsze jest to możliwe. Dobre firmy moga jednak wydrukować nawet z formatu TIFF (bezstratny), może być w ostateczności JPG, ale skan powinien być zrobiony w dużej rozdzielczości takiej, jak do druku. Trzeba następnie zrobić odbicie lustrzane zeskanowanego obrazu.

  Taki skan wrzucamy na pen drive i zanosimy do firmy, która może go wydrukować na specjalnym papierze do kalkomanii. Takim jak do modeli. Wydruk zanosimy do domu, przycinamy do odpowiednich rozmiarów i wkładamy do naczynia z letnią wodą. Po chwili folia z drukiem się odkleja i nanosimy ją na wewnętrzną stronę szybki. Ładnie miękką szmatką dociskamy tak, jak kalkomanie w modelu, aby nie było pęcherzyków powietrza.
  Dobrze jest zrobić sobie dwa wydruki, na wszelki wypadek, gdyby coś się nie udało za pierwszym razem.
  I gotowe, przy tym nie jest kosztowne.
  Efekt na pewno zadowalający.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  W temacie:https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1441355&highlight=
  post nr11 opisuję jak przygotować sitodruk.
  Ostatnio zrobiłem koledze nowy nadruk skali szybkościomierza motocykla MZ wyszło bardzo dobrze. Najpierw zdjęcie starej skali, potem to zdjęcie jako podkładka do nowego rysunku ( w odpowiednich proporcjach) w jednym z programów graficznych, wydruk na drukarce laserowej i do wykonania sita.
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Witam,
  Proponuje nieco prostrza metode, stosowana przy tworzeniu obwodow drukowanych. Mnie sie ona sprawdza calkiem dobrze.
  Termotransfer, skala wydrukowana na papierze do termotransferu lub nawet kredowym i przeniesienie obrazu przez zwykle prasowanie, napisy sa od srodka wiec nie szkodzi im az tak mechaniczne uszkodzenie, jezeli masz kolor - drukarki laserowe kolorowe nie sa juz az taka zadkoscia.
  Szklo powinno byc nieco "przygotowane" ze wzgledu na przyczepnosc. Calos mozna ewentualnie zabezpieczyc lakierami.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Powrócę do tematu, ponieważ wypadło mi parę rzeczy osobistych po drodze, ale wracam do tematu. Spróbuję zrobić sitodrukiem, a jak nie da to efektu, skorzystam z rady kolegi WS38.
  Dziękuję Wam wszystkim za pomoc :)

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Teraz koszty wydruku na szkle lub innych materiałach - drewno, metal itp... są teraz dość tanie. Ceny wahają się od ilości kolorów od 45 zł do 120 zł / m² i to z użyciem koloru srebrnego, czy złotego. Można przygotować pliki w Corelu ( cdr) ale mogą być też zwymiarowane Jpg , lub PNG.
  Można też podać sam plik i otrzymać wydrukowaną szybę z powierconymi otworami, Podobnie z panelami przednimi itp, mogą być wykonane z różnych metali (fajnie wygląda szlifowany lub Glass INOX) wycinane, spawane laserowo i dowolny nadruk , na drewnie też to jest możliwe, i innych tworzywach.

  Dla kilku znajomych pomogłem w wykonaniu nowych skal, gorzej jest tylko z cenowym dogadaniem się z jakimś grafikiem komputerowym, aby odtworzył skalę mocno zniszczoną, a najgorzej ze szklarzem co kasuje za wywiercenie każdej dziurki.
  Można ewentualnie wydrukować na bezbarwnym poliwęglanie - na rzut oka niezauważalne że to nie szkło, i samemu obrobić mechanicznie.
 • Poziom 23  
  Ceny wydruku na szkle są akceptowalne, jednakże technika tego jest dosyć dyskusyjna, jeśli chodzi o skalę do radia. Przed wydrukiem szkło jest pokrywane primerem, który zwiększa przyczepność farby. W miejscach, gdzie skala powinna przeźroczysta, szkło jest matowe, słabo widać znacznik skali.

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  rwisniewski1 napisał:
  Ceny wydruku na szkle są akceptowalne, jednakże technika tego jest dosyć dyskusyjna, jeśli chodzi o skalę do radia. Przed wydrukiem szkło jest pokrywane primerem, który zwiększa przyczepność farby. W miejscach, gdzie skala powinna przeźroczysta, szkło jest matowe, słabo widać znacznik skali.


  Primerem stare maszyny pokrywały - najnowsze drukarki nie potrzebuje tego (druk farbami UV), przykładowo dla Ossolineum były drukowane przeróżne delikatne ornamenty na szkle.
 • Poziom 18  
  A jak jest z poziomem czerni? Mam skalę wydrukowaną na szkle farbami UV, ale jednak ta czerń jest mniej głęboka niż oryginalnie, widoczna jest także delikatna faktura farby.

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Wszystko zależy jakie farby i ile było przejazdów głowicy.
  ale dużo reklam jest podświetlane mocnymi ledami i czarny nie przebija ani troszkę.

  Odwiedź dowolną Costa Coffee, szczególnie otwartą w ostatnim roku, to zobaczysz na wydrukach czerń, z najnowszej maszyny, tam wszystkie wydruki, kasetony , aranżacje pochodzą z drukarki do której mam dostęp.