Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do DVB-T - Częstochowa

24 Paź 2011 14:41 2169 3
 • Poziom 10  
  Chciałbym się poradzić co do wyboru anteny do odbioru DVB-T. Za kilka dni MUX3 w moim mieście zostanie uruchomiony, dlatego też chciałbym jedną anteną zebrać 2 sygnały - czy któryś z kolegów mógłby mi podpowiedzieć jaką antenę wybrać? Nie posiadam jeszcze tunera DVB-T, jednak z nim sobie chyba poradzę, chyba, że ktoś ma jakąś sprawdzoną propozycję.
  Antena do DVB-T - Częstochowa
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Jeżeli antena to tylko zewnętrzna. Albo wieloelementowa bez wzmacniacza, np ATX55, AX1000, Sigma HD. Lub jakaś panelowa ze wzmacniaczem ale max 15 dB.
 • Poziom 10  
  Dziękuję za odpowiedź. Wstępnie zainteresowała mnie AX1000, mógłbym sobie ją kupić na miejscu. Rozumiem, że jeżeli skieruję ją na nadajnik Klepaczka to bokiem zbierze jednocześnie sygnał z nadajnika Błeszno?
 • Poziom 39  
  Jeśli nie jesteś otoczony jakimiś wysokimi przeszkodami, to odbiór poszczególnych mux-ów powinieneś mieć bardziej niż bezproblemowy, ale obu na raz - to będziesz musiał sprawdzić. Problemem jest kąt około 100° pomiędzy nadajnikami.

  Tak, czy inaczej - można próbować ustawić antenę na Błeszno celem odbioru słabego mux-3, jest wtedy duża szansa, że antena odebrałaby bokiem również silny mux-2 z Wręczycy. Wszystko jednakże zależy od warunków odbioru. Ja bym spróbował na początek jakąś pasywną (czyli z symetryzatorem) 'siatkę'.

  Gdyby się okazało, że jednak nie uda się w ten sposób uzyskać stabilnego odbioru - wtedy można dać dwie małe połączone sumatorem.

  A wcale nie wykluczone, że odebrałbyś również na jakiejś wewnętrznej, jeśli masz otwartą przestrzeń w kierunku nadajnika mux-3.

  Zrób sobie dipolek prosty z kawałka przewodu antenowego - w ten sposób zweryfikujesz, czy i jak możesz odbierać. Tam masz przykładowo pokazane, jak to powinno wyglądać: Link

  Co do dekodera - dobre opinie mają teraz przykładowo Wiwa-50 i Wiwa-90 --> Link
  A tu tabelka na zgodność z polską DVB-T: Link