Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik czadu do kotłowni.

24 Paź 2011 18:50 15705 13
  • Poziom 14  
    Witam.
    Mam takie pytanie, jak w domowych warunkach sprawdzić sprawność czujnika tlenku węgla. Sygnalizacja w nim jest za pomocą migającej diody i sygnału dźwiękowego.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Witam!
    Czad - tlenek węgla - powstaje podczas żarzenia się węgla (np. drzewnego, do grilla), a także np. palenia tytoniu.
    Czysty 100% tlenek węgla możesz wyprodukować laboratoryjnie w reakcji kwasu szczawiowego ze stężonym kwasem siarkowym.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Dobry sensor ma przycisk testowy umożliwiający dokonanie testu poprawnego działania urządzenia . Jeżeli nie ma to pozostaje "dać mu dyma ", niestety czas reakcji może być bardzo długi .
  • Poziom 20  
    Dawanie dyma może uszkodzić sensor i czujnik do wymiany - ostrożnie ze sprawdzaniem.
  • Poziom 14  
    To cudo ma polski certyfikat,ma również czujnik testu niby działa, ale tak dla pewności chciałem go przetestować w praktyce. Na gaz reaguje :D .

Dodano po 45 [minuty]:

Koledzy, a co wy na to, jak by go zbliżyć do wylotu spalin w piecu, oczywiście nie za blisko żeby się nie stopił :D dla sprawdzenia działania na tlenek węgla.
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Tlenek węgla powstaje w pierwszym etapie reakcji Boscha, tj. reakcji węgla (np. rozżarzonego koksu) z parą wodną (w reakcji tej powstaje też wodór):

C + H2O↑ → CO↑ + H2↑

Można go też otrzymać w reakcji siarczanu sodu i tlenku magnezu z węglem:

Na2SO4 + 4C → Na2S + 4CO↑
    MgO + C → Mg + CO↑

W laboratorium uzyskuje się go przez odwodnienie kwasu mrówkowego stężonym kwasem fosforowym lub przez odwadnianie kwasu szczawiowego kwasem siarkowym(VI) a także przez termiczny rozkład karbonylku niklu Ni(CO)4.

Najprostsze będzie zalanie rozżarzonego węgla drzewnego, Twój pomysł wydaje się równie sensowny.
  • Poziom 14  
    Przy zbliżeniu do wylotu spalin pieca zero reakcji. H3nry, spróbuje w wolnym czasie twojej rady z węglem drzewnym. Odezwę się po próbie. A na gaz reaguje prawidłowo.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    A że tak zapytam, po co tobie czujnik w kotłowni ? Czyżbyś spał w tej kotłowni że obawiasz się o "zaczadzenie'' ?
  • Poziom 14  
    Czujnik zamontowałem bo ostatnio przytkał się komin z powodu korozji rur żeliwnych i spaliny waliły na kotłownie, a co do spania, to śpię ze swoją ślubną :D .
  • Poziom 14  
    Witam. Zamontowałem taki sam czujnik w kuchni. Aktywował się dwa razy na tlenek węgla, za każdym razem kiedy żona rozczyniła drożdże na pizze :D .Kuchnia oczywiście była jaszcze zgaszona. Może mi ktoś to wyjaśnić?. Przynajmniej wiem już jak sprawdzić czujnik na tlenek węgla :D . Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Szanowni koledzy , ponieważ również zetknąłem się z takim problemem ( jak sprawdzić działanie czujnika czadu ) postanowiłem znależć jakiś prosty , pewny sposób na takie przetestowanie . Poczytałem trochę o tym na internecie , dokonałem kilku różnych prób i stwierdzam że najlepszym sposobem jest umieszczenie włączonego czujnika wraz z zapaloną zapałką , pod małą szklaną miską (najlepiej przezroczystą ) . Zapałkę umieszczamy obok czyjnika oczywiście tak by go nie podpaliła i w taki sposób by mogła spalić się całkowicie ( wbiłem w rzodkiewkę) Zaraz po jej zapaleniu przykrywam całość miską . Po chwili zapałka gaśnie czujnik pokazuje podwyższone odczyty i zaraz potem włącza się alarm . Tak sprawdziłem swoje czujniki , a ponieważ nie widzę tu jasnej i prostej odpowiedzi na ten problem postanowiłem temat odgrzać . Może się komuś przyda . Odradzam testy ze świeczką lub innymi paliwkami gdyż reakcja jest dość słaba i spowolniona . Oczywiście taki test wykonuje się na własną odpowiedzialność ,bo w żadnych instrukcjach nie ma na ten temat żadnej wzmianki (oprócz sprawdzania przyciskiem testowym ) , ale doszedłem do wniosku że jeśli w ten sposób miałby się uszkodzić nowy czujnik , to byłby to marny produkt o czym lepiej wiedzieć zawczasu .
  • Poziom 11  
    Lepiej , ale spray kosztuje drożej niż sam czujnik . Chyba że ktoś chce sprawdzać większe ilości takich urządzeń .
  • Poziom 14  
    Do road dzięki za dobrą poradę zamykam temat.