Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GTA 280 - nieregularne palenie bezpiecznika.

wojteo CK 24 Paź 2011 21:49 2130 0
    wojteo CK
    Poziom 10  
    Witam!

Na początku chcę napisać że nie wiem czy w dobrym dziale piszę. Jeśli nie to bardzo bym prosił moderatorów o przeniesienie do odpowiedniego działu.

Mam następujący problem z w/w wzmacniaczem. Wzmacniacz pali mi bezpiecznik( 15A). Dzieje się to bardzo nieregularnie. Bywa tak że pochodzi wzmacniacz kilka dni i się spali bezpiecznik a nieraz spali się natychmiast po włożeniu.

Gdy wzmacniacz nie spali bezpiecznika przy wkładaniu to wszytko jest ok. Mianowicie wzmacniacz gra bardzo dobrze, wszystkie regulacje działają, nie ma żadnych szumów czy trzasków.

Dodam że przy wkładaniu bezpiecznika iskrzy w gnieździe gdzie wkłada się bezpiecznik. To samo działo się gdy próbowałem przykręcić wzmacniacz do oparcia tylnego siedzenia( płyta oparcia jest metalowa). Iskrzyło między wkrętem a metalową obudową wzmacniacza.

Do wzmacniacza są podpięte głośniki PowerBass s6-C.

A oto zdjęcie tego wzmacniacza( znalezione w internecie)

No i schemat pobrany z forum( nie wiem czy poprawnie umieszczony bo nie wiem jak dodać pdf do tematu)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=384839

znaleziony w tym temacie:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1361845-90.html

Poniżej dodaję zdjęcia płyty wzmacniacza.

Sprawdziłem diodę D1 i miernik piszczy. Na obrazkach widać że nadpalony jest tranzystor Q11. Jak sprawdzić taki tranzystor? Czy ta metoda jest dobra?

Cytat:
    MOSFETa można prosto sprawdzić prawie każdym uniwersalnym multimetrem wyposażonym w tester diod. Po pierwsze należy określić elektrody i typ (N czy P) najprościej z noty - przeważnie jest to 1-G 2-D 3-S. Sprawny po przyłożeniu sond do G i D lub G i S w obu kierunkach pokazuje przepełnienie, pomiędzy D i S w jednym kierunku przepełnienie a w drugim dioda- około 500mV w zależności od typu.
    Do sedna: w przypadku typu N przykładamy minus do S a plus do D i mamy przepełnienie, trzymając minus na S przekładamy plus na G i ładujemy G około 3sekund i wracamy na D- powinien być częściowo otwarty około 100-1000mV. Teraz minus z S przekładamy na G trzymając plus na D- rozładowujemy G(miernik odrobinkę piśnie) i wracamy minusem na S- powinno być przepełnienie czyli zamknięty. Dla typu P zamienić elektrody multimetru. Muszę to jeszcze sprawdzić dokładniej, ale wydaje mi się że jest to też metoda na dobieranie tranzystorów do pracy równoległej we wzmacniaczach- jak mają podobne (różnica około 20mV) napięcie przewodzenia D-S w stanie otwarcia można łączyć je równolegle.

Mam nadzieję że opis ten nie jest zbyt zawiły.

Pozdrawiam Grześ

Tutaj jest opis tego tranzystora.

http://www.fairchildsemi.com/ds/FQ/FQP50N06.pdf

Pozdrawiam!