Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dynamo z uzwojeniem osiowym - Dlaczego to w ogóle działa?

24 Paź 2011 23:21 3310 6
  • Poziom 9  
    Witam, mam następującą zagadkę. Rozebrałem zwykłe dynamo rowerowe i ku mojemu zdziwieniu jest ono zbudowane zupełnie inaczej niż jakikolwiek silnik elektryczny który kiedykolwiek widziałem. Zazwyczaj widziałem, że uzwojenia układają się tak jak tutaj:
    http://www.animations.physics.unsw.edu.au/jw/electricmotors.html

Natomiast moje dynamo ma cewkę nawiniętą WOKÓŁ OSI OBROTU!

(drut był nawinięty wokół tej plastikowej części, trochę rozwaliłem)
    Wirnik ma 8 biegunów (4 pary N i S), dookoła znajdowało się też 8 blaszek ( tu widoczne tylko 3), podobno jest tak też w alternatorach:
    http://motor.sormor.com/images/upfile/201112728560966.gif

Moje pytanie: Czy ma ktoś animację przedstawiającą jak zmienia się pole magnetyczne w tych blaszkach? domyślam się, że raz jest na nich N a raz S, ale czy bieguny układają się tak jak w magnesie podkowiastym? Bo jeśli tak, to nie wiem jak to możliwe, że indukuje się prąd...
  • Poziom 32  
    Pole magnetycze przez cewkę przechodzi osiowo - tak jak należy. Służą do tego wspomniane blaszki, które, jako ferromagnetyczne, działają trochę jak komutator. Ferromagnetyk to taki jakby przewodnik dla pola magnetycznego. Jest 8 biegunów i 8 blaszek - w pewnym momencie wszystkie blaszki połączone z górnym końcem uzwojenia się przy biegunach S, o połaczone z dolnym końcem przy N. Wtedy strumień pola magnetycznego w cewce ma maksymalną wartość w jedną stronę. Polem blaszki się przesuwają i położenie biegunów magnetycznych względem blaszek jest odwrotne i pole magnetyczne w cewce ma przeciwny zwrot.
  • Poziom 9  
    Czyli ważniejsze są te linie pola, które przechodzą przez blaszkę (białe) niż te na zewnątrz (niebieskie)?

Jeśli tak, to już chyba rozumiem. Dziękuję.
  • Poziom 32  
    Nie tyle ważniejsze, co po prostu ferromagnetyki 'ściągają linie sił pola magnetycznego' do swojego wnętrza.
    'Pole woli przejść wnętrzem ferromagnetyka niż powietrzem'.
    Oczywiście to takie obrazowe analogie, ale można je pokazać w odpowiednich doświadczeniach z magnesami i opiłkami żelaza.
    Dzięki temu, stosując odpowiednią konfigurację geometryczną ferromagnetyków i innych substancji, można skierować pole do wnętrza cewki i to w wybranym kierunku.
    Zobacz np. moje zdjęcie wnętrza dynama w piaście koła rowerowego:

Dynamo takie jest zaprojektowane na bardzo wolne obroty i posiada bardzo dużo biegunów na magnesach, dzięki czemu nawet przy malutkich obrotach daje sensowną częstotliwość.
    Pozostałe zdjęcia na stronie.

Edit:
    Poprawki zgodnie z uwagami moderatora.
  • Poziom 9  
    A próbowałeś może podłączyć to dynamo w odwrotną stronę? Potrzebny byłby prąd zmienny, prawda?

Dziękuję za wyjaśnienie i bardzo wyraźne zdjęcia.
  • Poziom 27  
    poplawa napisał:
    A próbowałeś może podłączyć to dynamo w odwrotną stronę? Potrzebny byłby prąd zmienny, prawda?

A próbowałem, ale takie z magnesem trwałym na osi.
    Powstaje silnik synchroniczny wymagający rozpędzenia do prędkości synchronicznej.
    Później pracuje.
    Nie widzę przeszkód aby dynamo z wątku nie zachowywało się tak samo.
    Ważnym tylko jest zasilenie odpowiednim napięciem.
    W moim wypadky było to napiecie uzyskane z transformatora dzwonkowego.
  • Poziom 43  
    staszeks napisał:
    poplawa napisał:

A próbowałem, ale takie z magnesem trwałym na osi.
    Powstaje silnik synchroniczny wymagający rozpędzenia do prędkości synchronicznej.
    Później pracuje.
    Nie widzę przeszkód aby dynamo z wątku nie zachowywało się tak samo.
    Ważnym tylko jest zasilenie odpowiednim napięciem.
    W moim wypadky było to napiecie uzyskane z transformatora dzwonkowego.
    Ja wohl, mein Kameraden, Du hast 100% Recht - das ist der Synchronmotor ... :!: :idea:

Herzlich Begrüßen :lol: