Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana przyłącza oraz przeniesienie licznika

uvveone 25 Paź 2011 15:18 12440 22
  • #1 25 Paź 2011 15:18
    uvveone
    Poziom 9  

Witam,

Jestem początkującym elektrykiem bez uprawnień i zdecydowałem się na ten "zabieg" aby zaoszczędzić na kosztach...

Jestem w trakcie remontu-ocieplenia 25-cio letniego domu i postanowiłem zlikwidować stojak, wymienić przyłącze, wymienić przewód od przyłącza do pionu oraz przenieść licznik z przedpokoju na zewnątrz budynku. Aktualnie zamontowałem nowy hak, zamontowałem na elewacji budynku nowy przewód od przyłącza do pionu (4x10mm2), w piwniczce wymieniłem przewód uziemiający na 1x10mm2 oraz wbiłem na głębokość 1,5m pręt z nierdzewki do którego zostanie przymocowany owy przewód (wcześniejsza wersja uziemienia wyglądała następująco: 1x2,5mm2 zamocowany przed wodomierzem) te 5 przwodów wprowadzę do termoutwardzalnej skrzynki którą dostarcza w środę a z niej spowrotem do przedpokoju gdzie będzie nowa skrzynka z bespiecznikami.

Do skrzynki w której znajdować siębędzie pion oraz licznik (obie rzeczy zaplombowane) chciał bym zamontować dodatkowo dwa gniazda 1 fazowe oraz jedno gniazdo 3 fazowe wraz z odpowiednimi bespiecznikami, miało by to wyglądać mniej więcej tak:

Czy nie będzie żadnego problemu jeżeli będę mieć dostęp do tej skrzynki i umieszczę w niej inne komponenty?

0 22
  • #2 25 Paź 2011 15:23
    prezes5000
    Poziom 20  

A co na to Zakład Energetyczny? Czy wystąpiłeś do Niego o nowe warunki przyłączenia?

0
  • #3 25 Paź 2011 15:46
    saper190
    Poziom 15  

Kolego żadnym prawem nie możesz sobie przenosić sam licznika, czy wymieniać przewodu do pionu.

0
  • #4 25 Paź 2011 16:58
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Procedura w takich przypadkach jest najczęściej następująca:
    1. Podanie do ZE z prośbą o wymianę dotychczasowego przyłącza z uwagi na kolizję w związku z przeprowadzeniem prac termoizolacyjnych budynku.
    2. ZE zwykle odpowiada, że dokonana wymiany na przyłącze izolowane po spełnieniu pewnych warunków – chodzi m.in. o wyniesienie własnym kosztem i staraniem układu pomiarowego na zewnątrz budynku.
    3. Prace powinny być wykonane i zgłoszone do odbioru technicznego przez uprawnionego elektryka. O zakres tych uprawnień należy pytać w lokalnym ZE.
    4. ZE nie pozwoli na umieszczanie w złączu kablowym żadnych dodatkowych elementów instalacji, czyt. gniazd elektrycznych

0
  • #5 25 Paź 2011 20:49
    uvveone
    Poziom 9  

prezes5000 napisał:
    A co na to Zakład Energetyczny? Czy wystąpiłeś do Niego o nowe warunki przyłączenia?

ZE to Tauron i jeszcze nigdzie tego nie zgłaszałem że już chce robić, byłem się tylko o to dowiedzieć. A że ocieplam to chciał bym to zrobić od razu żeby później nie dzióbać elewacji...

saper190 napisał:
    Kolego żadnym prawem nie możesz sobie przenosić sam licznika, czy wymieniać przewodu do pionu.

Nie będę tego robić sam. Byłem w ZE i dostałem numery do elektryków którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Zadzwoniłem i powiedziałem że chciał bym to zrobić jak najtaniej. Kabel i skrzynkę przygotuję a on tylko przyjdzie sprawdzi i resztą w ZE się zajmie.

jarecki 86 napisał:
    4. ZE nie pozwoli na umieszczanie w złączu kablowym żadnych dodatkowych elementów instalacji, czyt. gniazd elektrycznych

Głównie chodziło mi o to czy będę mógł zrobić tak jak przedstawiłem na podanym obrazie. Bo co to za różnica kiedy teraz mam licznik w przedpokoju (zaplombowane tak jak było by to w skrzynce) i od niego odprowadzone na zewnątrz właśnie te oto gniazda, tyle że są one w dosyć prymitywnej skrzynce i chciał bym to teraz zrobić "porządnie" Czy aby na pewno nie mógł bym tego zrobić?[/quote]

1
  • #6 25 Paź 2011 22:57
    Enpro
    Poziom 21  

Jak się dogadasz z monterami to nie powinno być problemów ,co do gniazd twoja tablica i twoja sprawa co masz zamontowane w niej byle było oplombowane zabezpieczenia i licznik.Jedno co jest dla mnie nie jasne to te zabezpieczenia jeśli jest tam zabezpieczenie przed licznikowe to według nowego prawa budowlanego powinny być bezpieczniki typu gg.

0
  • #7 25 Paź 2011 23:08
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Kolego Enpro, nie pisz głupot.
    Według autora na tej samej tablicy ma być zamontowane :
    - zabezpieczenie przedlicznikowe - OK
    - licznik - OK
    - zabezpieczenie zalicznikowe "komponentów" - NO
    - "komponenty" (gniazda) - NO
    Proste - w sytuacji, przy której trzeba się dostać do zacisków tych "komponentów", odkrywamy dostęp do przewodów od zabezpieczeń przedlicznikowych i licznika, a to już nie jest dopuszczalne !

0
  • #8 26 Paź 2011 11:32
    uvveone
    Poziom 9  

ele_pp napisał:
    - zabezpieczenie zalicznikowe "komponentów" - NO
    - "komponenty" (gniazda) - NO
    Proste - w sytuacji, przy której trzeba się dostać do zacisków tych "komponentów", odkrywamy dostęp do przewodów od zabezpieczeń przedlicznikowych i licznika, a to już nie jest dopuszczalne !

Czegoś tutaj nie rozumiem, skoro gniazda będą zamontowane zaraz przed zaplombowaniem płyty na tego typu spinkach:

bezpieczniki przed licznikowe będą zaplombowane, licznik będzie nie zaplombowany więc w czym to przeszkadza ? skoro nie będę mieć do nich dostępu. Dostęp będę mieć dopiero w miejscu gdzie będą wychodzić przewody poza licznikowe czyli w miejscu bezpieczników zabezpieczających gniazda.

0
  • #9 26 Paź 2011 11:40
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Czy dostęp do zacisków gniazd w sytuacji awaryjnej będzie wiązał się ze zdjęciem osłony,
    zerwaniem plomb i odsłonięciem przewodów przed licznikiem ?

0
  • #10 26 Paź 2011 12:37
    uvveone
    Poziom 9  

ele_pp napisał:
    Witam.

Czy dostęp do zacisków gniazd w sytuacji awaryjnej będzie wiązał się ze zdjęciem osłony,
    zerwaniem plomb i odsłonięciem przewodów przed licznikiem ?

No w zasadzie to nie będzie potrzeby nic zrywać aby naprawić np. przepalony drut, owe gniazda będą na tyle daleko od licznika a blisko siebie że będzie można to zrobić bez zrywania plomb. Skrzynka ma wymiary 600x400x250 więc dosyć spora.

0
  • #11 26 Paź 2011 16:44
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Tu nie chodzi o odległość, tu chodzi o wspólną obudowę, osłonę.
    Zasada jest taka by pod wspólną osłoną nie znajdowały się elementy instalacji opomiarowane i nie opomiarowane.

0
  • #12 27 Paź 2011 14:54
    uvveone
    Poziom 9  

Mhm, rozumiem ale nie rozumiem tego że tej chwili mam to zrobione tak:

i niby jest taka sama sytuacja, Mam licznik w przedpokoju mam pion w przedpokoju i gniazdka też czyli wszystko jest na tej samej ścianie. Więc jest to dla mnie trochę dziwne. Tym bardziej że ostatnio był wymieniany licznik i nie było żadnych przeciwwskazań że jest to zrobione tak jak jest.

0
  • #14 27 Paź 2011 18:29
    brofran
    Poziom 37  

To co masz obecnie w domu to jest wg. starych przepisów . W nowej skrzynce na zewnątrz budynku są jedynie zabezpieczenia przedlicznikowe i licznik - nic więcej . Cała skrzynka jest zamykana na zamek i otwierać ją może tylko ZE. Ty możesz jedynie mieć dostęp do bezpieczników przedlicznikowych " esek "( tzw rewizja ), aby je załączyć bez wzywania ZE.

0
  • #15 27 Paź 2011 18:44
    uvveone
    Poziom 9  

Bez sensu... Można gdzieś znaleźć w necie aktualne wymagania jakie są stawiane przez ZE?

0
  • #16 27 Paź 2011 18:58
    Enpro
    Poziom 21  

Ele-pp nie wiem gdzie ty się obracasz w jakim środowisku ale ja mam do czynienia z tym codziennie. W moim ZE niema żadnego problemu ,ma być oplombowane i nie robię nikomu żadnych problemów a czym sie różni naprawienie upalonego przewodu od licznika do zabezpieczenia poza licznikowego od naprawy czegokolwiek co będzie zaplombowane bierze zgodę naprawia i plombują ponownie , a jak idą przewody za tablicą odbiorcze to też nie mogą iść za licznikiem , jak trzeba wymienić to co nie wolno zdjąć licznika i naprawić.

1
  • #17 27 Paź 2011 19:30
    brofran
    Poziom 37  

Enpro napisał:
    to co nie wolno zdjąć licznika i naprawić.

Ano nikt nie twierdzi że nie można . Tylko za każde otwarcie i plombowanie trzeba zapłacic . A jak autor postu będzie podłaczał wtyczkę do gniazdka w skrzynce to za każdym razem będzie wzywał ZE ?

0
  • #18 27 Paź 2011 20:05
    zbich70
    Specjalista elektryk

uvveone napisał:
    Można gdzieś znaleźć w necie aktualne wymagania jakie są stawiane przez ZE?

Przykładowy link, str. 26

0
  • #19 27 Paź 2011 20:09
    uvveone
    Poziom 9  

No a po co komu plombować dostęp do skrzynki jak w środku niej będzie z 20 plomb :D

0
  • #20 27 Paź 2011 20:17
    zbich70
    Specjalista elektryk

Kolego, nie upieraj się. Złacze współdzielone zawsze może powodować problemy. Zleć ZE wyniesienie pomiaru a potem dobuduj obok swoją, wizualnie podobną skrzynkę i tam zakładaj co chcesz. Będziesz miał świety spokój.

0
  • #21 27 Paź 2011 20:48
    kkas12
    Poziom 41  

Może autor wątku wytłumaczy ten pęd do (prawie) samounicestwienia.
    Jaki jest sens dobrowolnego ponoszenia kosztów niczego przy tym nie zyskując?

A koledzy doradzający zamiast wybić autorowi ten pomysł z głowy jeszcze go nakręcają.
    Jesteście Panowie rzecznikami inkasenta czy elektrykami?

0
  • #22 26 Cze 2018 14:39
    jaceksz78
    Poziom 9  

Witam
    Ostatnio miałem do wymiany tablicę bezpiecznikową starego typu (bezpieczniki topikowe) na nowego typu. Na tablicy umieszczony był również licznik który również musiałem przenieść. Procedura była następująca. Rozłączyć zabezpieczenia w złączu, zerwać plomby, wykonać wymianę, wykonać ewentualnie pomiary i włączyć do sieci. Właściciel domu musiał zgłosić przez BOK konieczność ponownego zaplombowania licznika. Na drugi dzień pracownicy Enea przyjechali i zrobili to bezpłatnie

0
  • #23 26 Cze 2018 18:48
    r103
    Poziom 24  

jaceksz78 napisał:
    Witam
    Ostatnio miałem do wymiany tablicę bezpiecznikową starego typu (bezpieczniki topikowe) na nowego typu. Na tablicy umieszczony był również licznik który również musiałem przenieść. Procedura była następująca. Rozłączyć zabezpieczenia w złączu, zerwać plomby, wykonać wymianę, wykonać ewentualnie pomiary i włączyć do sieci. Właściciel domu musiał zgłosić przez BOK konieczność ponownego zaplombowania licznika. Na drugi dzień pracownicy Enea przyjechali i zrobili to bezpłatnie

0