Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

schemat podłączenia CO i CWU

upsa 25 Paź 2011 16:18 18851 6
  • #1 25 Paź 2011 16:18
    upsa
    Poziom 9  

Witam. Przeczytałem temat na elektrodzie, ale chciałbym uporządkować swe myśli.

Otrzymałem "w spadku" dom, w którym mam piec gazowy bez żadnej automatyki. Nie mam funduszy na wymianę pieca, a chcę go wykorzystać do ogrzewania ciepłej wody.
    I tak myślę, że powinno to być zrealizowane jak na rysunku:
    1 - pompa obiegowa
    2 - zawór zwrotny
    3 - elektrozawór trójdrogowy kulowy
    4, 5 - zawory zwrotne
    6 - zawór trójdrogowy mieszający

Zasada działania jest prosta - jak w pomieszczeniach jest za zimno - załącza się pompa obiegowa i ciepła woda krąży w grzejnikach.
    Jeśli zachodzi potrzeba zagrzania wody - także załącza się pompa obiegowa (o ile nie jest już włączona), oraz zostaje przełączony elektrozawór 3, który kieruje ciepłą wodę z pieca do nagrzewnicy zasobnika CWU. Po nagrzaniu wody elektrozawór wraca do swojego pierwotnego położenia (ciepła woda na grzejniki) i wyłącza pompę obiegową (o ile nie jest wymagane grzanie pomieszczeń).
    Działa aż miło (przynajmniej w teorii). :)

Mam natomiast pytanie co do konieczności stosowania zaworów zwrotnych 4 i 5 (w tym miejscu "łączą" się powroty wody z grzejników i z zasobnika), oraz konieczność zastosowania zaworu trójdrogowego mieszającego 6 (hydraulik, który mam mi wykonać instalację uważa, że jest on zbędny - zwłaszcza, że instalacja działała bez niego przez ładnych kilka lat).

Czy przedstawiony schemat jest poprawny i czy czegoś jeszcze brakuje?

1 6
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 25 Paź 2011 17:53
    ukji80
    Poziom 18  

A nie lepiej tak?
    Po co zawór zwrotny 4 i 5?
    Zamiast zaworu zwrotnego 2 załóż zawór różnicowy.
    Zaworu nr 6 chyba tak się nie montuje.Raczej za pompą.W tedy zamiast tego nr3 trójdrożnego możesz założyć czterodrożny.

2
  • Relpol
  • Pomocny post
    #3 25 Paź 2011 18:00
    Polon27
    Poziom 15  

Witam. Jeśli jest to kocioł gazowy to wyrzuciłbym trzy rzeczy na początku:
    - naczynie przelewowe (współczesne kotły gazowe do pracy wymagają ciśnienia ponad 1 bar, inaczej po prostu nie ruszą). Powinieneś wtedy zainstalować naczynie przeponowe i zrobić układ zamknięty. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy ten kocioł będzie stary jak węgiel i jemu to nie będzie przeszkadzało (kiedyś ciśnienie nie było konieczne do pracy kotła),
    - zawór zwrotny nr 2 - z położenia wynika że zawór ten to zawór różnicowy, którego defakto zadaniem jest zabezpieczenie instalacji w przypadku braku zasilania pompy obiegowej. Przy kotłach na paliwo stałe takie rzeczy się przydają, ale gazówka jak nie dostanie fazy to sama gaśnie i takie zabezpieczenie nie jest konieczne,
    - zawór mieszający nr 6 - zazwyczaj służy on do podniesienia temp. powrotu do kotła. Przy stalowym ma to wielkie znaczenie dla jego żywotności, dla gazówki dużej różnicy to nie zrobi, no chyba że jest żeliwna

Reszta ok. Zawory 4 i 5 nie są tu konieczne. Musisz jeszcze rozwiązać sterowanie tym ustrojstwem - ja pomyślałbym tu o sterowniku pokojowym, sterowniku pompy c.w.u. (przy spadku temp. załącza układ) no i oczywiście to co już wspomniałeś - styki zaworu nr 3. Powinno fajnie chodzić, zupełnie jak oryginalny zaworek w kociołkach.

0
  • #4 25 Paź 2011 18:22
    upsa
    Poziom 9  

Cytat:
    Po co zawór zwrotny 4 i 5

zawór 4 - żeby woda z powrotu grzejników nie wychładzała mi zasobnika.
    zawór 5 - żeby woda wracająca z wężownicy zasobnika nie wychładzała (ogrzewała) mi wody w instalacji grzejnikowej

Cytat:
    Zaworu nr 6 chyba tak się nie montuje.Raczej za pompą.

oczywiście - mój błąd w rysunku...

Cytat:
    Witam. Jeśli jest to kocioł gazowy to wyrzuciłbym trzy rzeczy na początku:
    - naczynie przelewowe

Kocioł niestety wymaga instalacji otwartej...

Cytat:
    - zawór zwrotny nr 2 - [...] ale gazówka jak nie dostanie fazy to sama gaśnie i takie zabezpieczenie nie jest konieczne,

Ta gazówka nie dostaje nigdy fazy. Piec ma 5 lat, ale i tak jest "stary jak węgiel". Przynajmniej technologicznie.

Cytat:
    zawór mieszający nr 6 - dla gazówki dużej różnicy to nie zrobi, no chyba że jest żeliwna

OK. Czyli nie będzie go. Bo i po co.

Cytat:
    Zawory 4 i 5 nie są tu konieczne

A nie będą mi wychładzać "drugiego obiegu"? Szczególnie chodzi mi o wychładzanie zasobnika CWU.

Cytat:
    Musisz jeszcze rozwiązać sterowanie tym ustrojstwem

Wiem. Mam nadzieję to zrobić na jednym sterowniku dwukanałowym. Jak nie da rady - zrobię na dwóch niezależnych, chociaż wtedy jeszcze będę musiał jakiś dodatkowy przekaźnik chyba zastosować. Z tym mam mniej problemów, chociaż ciągle nad tym pracuję :)

0
  • #5 25 Paź 2011 21:22
    Polon27
    Poziom 15  

Przyznam że nie widziałem takiego kociołka. To jak on się odpala, skoro nie ma podłączenia do prądu. A może pracuje cały czas. Cholernie byłoby to nieekonomicznie. Jak możesz to podaj dane tego urządzenia, z ciekawości o nim poczytam, może go jeszcze kiedyś spotkam.

Odnośnie zaworów 4 i 5 to wychładzanie naprzemiennie tych instalacji nie może następować, gdyż gdy pompa będzie pracowała przez trójdrogówkę na zasilenie zbiornika, to układ grzejnikowy będzie całkowicie przez nią odcięty i odworotnie. Szanse że pompa, która nie możliwości zasysania, wyciągnie ci wodę z instalacji grzejników jest żadna. Poza tym logicznie myśląc to w którym kierunku zamontujesz te zawory........ No właśnie, w tym samym którego się tak obawiasz, czyli do rury powrotnej. Nie montuj ich tam, będą niepotrzebne.

0
  • #6 25 Paź 2011 22:40
    upsa
    Poziom 9  

Pracuje cały czas. I boli mnie to bardzo (a będzie boleć jeszcze bardziej, jak zaczną przychodzić rachunki). Niestety - nie dam rady wysupłać kilku tys. na nowy piec i muszę z tym się przemęczyć rok na pewno - a ile więcej...
    Zobaczymy ile spali zimą.
    A jest to Gazowy kocioł C.O. typu KAL-MEN firmy Gazoterm.

Dzięki za rady!

0
  • #7 25 Paź 2011 22:48
    Polon27
    Poziom 15  

Spotkałem się z tą firmą z pytaniem o ten kocioł miałowy podobno gazujący miał, ale o gazówce nic a nic. Pisza coś o regulacji temp. 35-90 st, może jednak da się trochę zaoszczędzić. Zobacz pierwsze rachunki, jak będą duże to nie czekaj, bierz na raty coś normalnego (jak poszukasz to za 2 koła coś znajdziesz), i tak lepiej wyjdziesz na tym niż płacić niebotyczne rachunki. Ale to jak zobaczysz fakturkę za gaz.

0
  Szukaj w 5mln produktów