Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Konserwator Urządzeń Dźwigowych
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwomotory i serwomechanizmy-pytanie

25 Paź 2011 18:40 3247 4
  • Poziom 2  
    Witam potrzebuje coś na temat napędów do serwomechanizmów. Wady zalety poszczególnych rozwiązań, rodzaje i gdzie ew. można je wykorzystać. Interesuje mnie wszytko na ten temat od budowy produkcji zastosowań etc. Szukałem na google.pl ale nic konkretnego niestety nie znalazłem.
    jeszcze pytanie: serwomechanizmy dizela sie na analogowe i cyfrowe- jest jeszcze bardizej dokładny ich podział?
    Za wszelkie linki skany zdjęcia pdf'y i inne z góry dziękuję.
  • Konserwator Urządzeń Dźwigowych
  • Moderator Robotyka
    Serwomechanizmy to bardzo pojemna dziedzina. Serwomechanizmem jest wszystko, co napędza mechanizmy ruchome - od siłowników hydraulicznych w Mega-koparkach kopalnianych, bo elektromagnesiki w zabawkach.

Serwa analogowe i cyfrowe to serwa typowo modelarskie.
    Takie serwo składa się z silniczka, przekładni i układu regulacyjnego, zamknięte jest w kompaktowej obudowie, a na zewnątrz wychodzi tylko wał z wieloklinem do mocowania orczyków lub tarcz.
    Cyfrowe i analogowe, różnią się budową i działaniem regulatora. Cyfrowe są precyzyjniejsze, ale bardziej energochłonne i droższe.

Serwa modelarskie zasila się stałym napięciem, zwykle 4-6V, choć bywają też na wyższe napięcia oraz dostarcza się sygnał sterujący PPM, na podstawie którego regulator wewnętrzny steruje silniczkiem, przekręcając wał o określony kąt.

Specyfikacja sygnału PPM jest ogólnie dostępna.

Serwa stosuje się do wszystkiego co ma się poruszać, z wyjątkiem oczywiście napędu. Choć można i do tego wykorzystać serwa.

Natomiast serwa przemysłowe to już temat na doktoraty z kilku dziedzin. ;)
  • Konserwator Urządzeń Dźwigowych
  • Poziom 2  
    :xrik napisał:
    Natomiast serwa przemysłowe to już temat na doktoraty z kilku dziedzin.

mam taki temat na inżynierze hyhy.

orientujesz się moze jakie silniki są stosowane w serwomechanizmach manipulatorów przemysłowych? (ac, dc, bldc ? )
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wszystkie po kolei - zależy w którym zastosowaniu.

Opisz typowy układ regulacji zamkniętej i skup się na zasadzie działania, chyba że chcesz wymieniać wszystkie możliwości - od silniczka lego, bo obrotnicę żurawia...
  • Poziom 2  
    tak w ogóle to dzieki za zainteresowanie tematem :-)

znacie może jakieś ksiązki gdzie było by coś o serwach? pewnei nei znajde niczego konkretnego ale chodzi miraczej o słowa- klucze- na podstawie których znajde cos w necie...
    znacie taką ksiązke "Elementy, urządzenia i układy automatyki" Jerzy Kostro?