Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitorki do pokoju ~10m kw;, DIY, lub gotowe - do 500zł.

pitrala1 25 Paź 2011 22:26 2413 8
  • #1 25 Paź 2011 22:26
    pitrala1
    Poziom 33  

Witam. Mam zamiar zbudować sobie małe monitorki, lub kupić gotowe. Lubię, gdy jest dużo góry, nawet delikatnie krzykliwej. Z góry dzielę moje pomysły na:

*opcję z subem - wtedy monitorki nie muszą mieć szczególnie fajnego basu w najniższych partiach
    *opcję bez sub - wtedy zwiększam wymagania od monitorków pod względem basu

Jakie monitorki polecacie - mogą być z gotowych, mogą być DIY, lubię się w to bawić.

Aktualnie sub na tonsil30/100, 37Hz/78l/br bez napędu - może będę go sprzedawał bo za duży do mojego pokoju. Wtedy zrobię sobie coś na GDN-22-300-8-SW, wydaje mi się, ze ładnie zagra w małym pokoju.

Cena jaką chcę przeznaczyć na monitorki + wzm - max 750zł. Powiedzmy 300-400 na same głośniki/pudło/zwrotki bez wykańczania - wolę słuchać ładnego dźw z niefornirowanych, nie wykończonych na 100% kolumienek niż badziewnego dźwięku z super wykończonych kolumn.

Proszę o propozycję DIY / gotowce, z czego interesuje mnie w miarę tanio a dobrze. Słucham głownie rock, czasem klubowa nuta.

Przepraszam za trochę chaotyczność info, ale robiłem tyle rzeczy na raz, że trochę pomieszałem wszystko.

pozdrawiam,
    pitrala1

@edit

Nie chcę gotowców typu Mildton80, etc. Bardziej małe monitorki + sub, ew trochę większe monitorki - max 20stka na woofer.

0 8
  • #2 26 Paź 2011 09:33
    benek161
    Poziom 21  

Poszukaj dwu- lub trójdrożnych monitorów na allegro pod nazwą Arcus. Są zbudowane na głośnikach seasa oraz vify

0
  • #3 26 Paź 2011 18:13
    pitrala1
    Poziom 33  

phonar a202
    tonsil maestro ii 60
    arcus as5, tm50- lub jakie inne z tej firmy?
    jbl lx 400
    tonsil sat 120
    to jak narazie moja mini lista. Które z tych będą najlepsze? Jeszcze postaram się czegoś poszukać, leci nie wiem czy znajdę coś fajnego.

Dodano po 20 [minuty]:

Arcus - tm60/tm75 - czy też są na vifie/seasie? I jakiego rozmiaru są niskotonowe? Bo nigdzie nie mogę znaleźć ani opinii, ani danych o nich.

Dodano po 2 [godziny] 34 [minuty]:

Pomoże ktoś?

0
  • #4 26 Paź 2011 19:50
    benek161
    Poziom 21  

Jak już to bierz te arcusy TM75. Midwoofer ma 22cm

0
  • #5 26 Paź 2011 22:02
    pitrala1
    Poziom 33  

Znalazłem tm 60 za 2 stowki. Opłaca się? Tm 75 4stowki :(

0
  • #6 27 Paź 2011 20:04
    pitrala1
    Poziom 33  

I co powiecie o magnat monitor 500? Mają br z przodu, co jest dla mnie bardzo dużym atutem. Jakie inne dobre kolumny z br z przodu polecacie?

0
  • #7 30 Paź 2011 12:25
    pitrala1
    Poziom 33  

Witam ponownie. Przez ten czas, co nie pisałem, poprzeglądałem wszystkie fora, i nie mogę się na nic zdecydować. Jakie FIRMY polecacie? Nie chodzi mi o konkretne modele, tylko firmy, od jakich kupi naprawdę ładnie grające kolumienki. Jak narazie to mam taką listę:

-phonar a202 - nie mogę tego nigdzie znaleźć, a podobno całkiem fajne kolumienki -
    "Za takie pieniądze to bardzo przyzwoite monitorki. Porządnie wykonane, boki z litego drewna, reszta w naturalnej okleinie, firma renomowana. Nowe kosztowały w 88r. 500 DM (marek) za sztukę!"

- tannoy m1 / m2 - fajne monitorki, nawet można by było je aktualnie na allegro wyrwać, bd próbował -
    "Zestawy M2 są na rynku już od pewnego czasu, niektórzy z Państwa zapewne zetknęli się już z nimi i mają własne zdanie na ich temat. Nie ma co ukrywać, dźwięk przez nie oferowany jest przyjemny, ale nie ekstremalnie neutralny. Przy tej cenie nieuniknione są jednak kompromisy, a w przypadku M2 wydaje się, że są one wyjątkowo dobrze przemyślane. M2 to przede wszystkim zestawy niedrażniące. Potrafią świetnie maskować niedoskonałości swoich komponentów, dźwięk jest nieco ocieplony i lekko odfiltrowany z ostrości, dzięki temu jest bardziej gładki i niedrażniący. Z drugiej strony trudno odnieść wrażenie nadmiernego złagodzenia, brzmienie pozostaje żywe, obecne i namacalne. Balans tonalny przesunięto lekko na niskie częstotliwości, w brzmieniu jest więcej masy i wypełnienia, natomiast górę nieznacznie wycofano. Zabiegi te zmniejszyły neutralność brzmienia, ale wyraźnie poprawiły jego czytelność i przyjemność odbioru.

M2 najlepiej radzą sobie z materiałem akustycznym, z tego też chyba względu mniej przypadły do gustu Mikołajowi. Tannoy'e bardzo efektownie potrafią przedstawić scenę dźwiękową to ich spora przewaga nad konkurencją. Na skutek minimalnego złagodzenia transjentów i gładkiej góry, dźwięk ma wyjątkową stabilność i selektywność. Nie są to kolumny, które oferują super detaliczną scenę wraz z konturami ścian i makroklimatem akustycznym. Zaskakujące jest natomiast jak doskonale - zważywszy na cenę - M2 potrafiły zasymulować fizyczną obecność głębi, jak czytelnie i stabilnie wydzielić poszczególne źródła, nawet w najbardziej wymagających nagraniach. Instrumenty akustyczne były nieznacznie powiększone i odziane w pewnego rodzaju otulinę powietrza, dzięki temu można je było lepiej wydzielić z ogólnego przekazu. Scena jest tu nieznacznie przyciemniona, nie ma super jasności i przejrzystość, a mimo to separacja poszczególnych instrumentów pochodzi naprawdę ze zdecydowanie wyższego zakresu cenowego. To co dodatkowo odróżnia małe Tannoye od konkurencji to bardzo wysoka kultura i czytelność przekazu w dynamice. Scena cały czas pozostaje czytelna i głęboka, źródła stabilne i wydzielone.

Znakomitą czytelność sceny udało się osiągnąć przez lekkie złagodzenie transjentów. Co prawda przekaz nie jest spłaszczony czy pozbawiony żywości, ale mikrodynamika instrumentów na średnicy i górze, ich twardość i szybkość ataku mogłyby być lepsze. Mniej ostro i agresywnie wypadają np. gitary. Z kolei bardziej miękko grające instrumenty i głosy są delikatne, kolorowe i obecne. Średnica M2 jest dość dobrze nasycona i czytelna, ma w sobie sporo delikatności i muzykalności, brakuje jej natomiast nieco blasku z wyższych rejestrów. Góra w Tannoyach została nieco stonowana, nie psuje ogólnego dobrego wrażenia, ale też nie wzbogaca przekazu o ekstra walory soniczne. Dźwięk na górze ma zbyt mało swobody i nasycenia, niedostateczną ilość blasku i wybrzmień.

Słuchając nagrań akustycznych, nie zanotowałem żadnych nieprzyjemnych efektów, dźwięk być może był bardziej relaksujący niż porywający, ale czasem o to właśnie chodzi. Nagrania elektryczne wypadają też co najmniej dobrze. Przede wszystkim nie ma tam żadnych drażniących, nieprzyjemnych dźwięków. Na duże słowa uznania zasługuje przejrzystość i czytelność przekazu, nawet przy sporych poziomach głośności. To jeszcze jedna zaleta M2 - potrafią zagrać wyjątkowo głośno i czysto jak na swoje rozmiary i cenę. Duża zasługa w tym sporej masy niskich tonów, dających nagraniom solidnej podstawy i sporej potęgi. Szczególnie dobrze wypadają właśnie nagarnia gdzie potrzebna jest masa do oddania potęgi i dynamiki utworów. Dół w M2 nie tylko jest dość obfity, ale na dodatek jeszcze całkiem dynamiczny i kontrolowany. Kompromis w przypadku tych zestawów jest wysoce satysfakcjonujący. Szczególnie cenna w tym przypadku jest dobra selektywność i kontrola. Dźwięki z poszczególnych instrumentów na dole nie zlewają się wzajemnie i dają się śledzić. Podobnie jak w przypadku większości małych zestawów łatwo zaobserwować tu rezonans portu bass-reflexu i w związku z tym pewne nierównomierności przekazu. Jeśli się jednak na to spojrzy mniej krytycznym okiem, to ogólny efekt może być całkiem satysfakcjonujący. Dźwięki kontrabasu czy gitary basowej mogą być czytelne i obecne. Kontrabas ma też sporo oddechu, sporo powietrza i wibracji wydobywających się z "efa" rezonansowego.

Nieco gorzej radzą sobie Tannoye z oddaniem ataku dźwięku na niskich częstotliwościach. Stopa ma sporo masy i potrafi zagrać ze sporym poziomem głośności, jednak jej atak jest minimalnie spowolniony, nie tak twardy i zdecydowany.

Tannoy M2 to konstrukcja znana na rynku, cieszy się sporą popularnością już od dłuższego czasu. Nie można jednak autorytatywnie stwierdzić, że jest lepsza od innych, to przede wszystkim kwestia gustu. Zestawy w tej cenie zawsze łączą w sobie wiele kompromisów. M2 jest na pewno konstrukcją przemyślaną. Ma swój określony charakter. W przypadku słuchania muzyki akustycznej, trudno znaleźć będzie jednak przyjemniej i bardziej autentycznie grające zestawy. M2 to niekwestionowany lider jeśli chodzi o czytelność i stabilność sceny. Mimo drobnych niedostatków, zestawy te sprawiły na mnie bardzo dobre wrażenie ogólne, jeśli musiałbym wybierać kolumny w tej cenie nie wiem czy nie byłyby to właśnie M2. (JD)"

- i co powiecie na temat modelu tanojek "R1"? - nikt ich szczegółowo nie opisał

-arcus as 4 - nie znalazłem opinii o nich większych, ale mają co niektórzy w domu, i szczerze sobie je chwalą

- QUADRAL DAUPHIN MKII - podobno ciekawie grają

- heco victa 200 -
    Całkiem w porządku małe monitorki. Słucham 3 dzień, pokój ok. 12m2. Jak na tą przestrzeń są w sam raz. Zapewne jakbym kupił coś >800 zł to poczułbym różnicę, ale jak nie masz słuchu idealnego, to chyba nie warto, ja nie mam :)
    Bardzo ładne, porządnie wykonane. Mam ten kolor "dark rose wood" i świetnie mi pasuje do koloru półek.
    Podłączone do Pioneer A-209 grają w sam raz. Gramofon, CD, MD, wszystko jak dla mnie bardzo zadowalająco. Ale nie jestem specjalistą, poza tym mam duże Tannoye podpięte do Yamahy (ale w większym pomieszczeniu).
    Wydaje mi się, że za tę cenę nie zawiedziecie się.

- heco vista 300 - też fajne kolumienki

Podsumowując:
    jakie jeszcze inne firmy polecacie?
    kieruję się głównie tym:
    http://www.audiostereo.pl/kolumny-podstawkowe-do-300zl_60218.html
    http://www.audiostereo.pl/Jakie_kolumny_do_300zl_61994.html

Jeszcze jakieś linki do artykułów?

0
  • #8 11 Gru 2011 23:00
    egifford
    Poziom 2  

Szkoda, że nikt nie pociągnał tego tematu, bowiem podobnie jak autor poszukuję kolumn w miare niedrogich a jednak od dobrych producentów. Wiadomo ze najlepiej iść do sklepu i samemu odsłuchać, ale nie kazdy ma taką możliwość. Byłoby super, gdyby osoby doświadczone mogły co nieco napisać chociaż parę zdań o swoich monitorach

0
  • #9 11 Gru 2011 23:43
    pitrala1
    Poziom 33  

Ja popełniłem zakup tannoy mkii 605. Dźwięk przewyższa o 10 klas wszystkie produkty z wrześni, a o 2 klasy inny popularny model tannoy - m2. Narazie napędzan to wzm yamaha a 450, w przyszłości planuje popełnienie zakupu yamahy ax 700 / 920 / 1060 i/lub popełnienie tl-ki albo na stx albo peerless sls 10, ale to niestety muł. Szukam głośnika, który zagra ładnym kick basem, a jednocześnie zapewniając dobre odtwarzanie częstotliwości 20-60 Hz.

Dodano po 6 [minuty]:

O ten kick bas i grę w częstotliwościach niskich chodziło mi oczywiście o pomoc w doborze głośnika do tl.
    Wracając do moich monitorów. mają jedną wadę, podobną do tannoy m2 - słaby kick bas.

0