Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żarówki halogenowe do salonu

yethwa 25 Paź 2011 23:14 4829 27
  • #1 25 Paź 2011 23:14
    yethwa
    Poziom 13  

Witam,
    nie chciałbym mieć trujących rtęciowych żarówek w mieszkaniu w związku z tym zainteresowałem się żarówkami halogenowymi, tylko nie wiem czy takowe nadają się do oświetlania dużych pomieszczeń takich jak salon 25m. Jakiego typu żarówki halogenowe nadają się do takiego zastosowania, niby wyglądałem przypominają żarówki żarowe, żarówki halogenowe z trzonkiem e27 takie okrągłe. Czy takie żarówki nadają się do oświetlania salonu? Czytałem że żarówki halogenowe dają tylko punktowe oświetlenie i się nie nadają do dużych pomieszczeń czy to prawda? Druga sprawa czy takie żarówki jak te z trzonkiem e27 można zamontować do każdego żyrandole do którego taka żarówka wejdzie? Czy może żyrandole na żarówki halogenowe muszą być zupełnie inne, czyli specjalne pod tego typu żarówki?

Do salonu marzy mi się tego typu żyrandol listwa, na 4-5 żarówek halogenowych: http://www.pmlighting.pl/Plafon-4x35W_d547_d600_np7290.html

0 27
  • #2 26 Paź 2011 10:53
    KonradGatek
    Poziom 18  

Rtęć jest zamknięta w szkle, dopóki nie zbijesz jest "bezpieczna".
    Każdy żyrandol ma jakieś gniazdo na żarówki, E27 czy GU czy inne. I takie żarówki tam pasują.
    Oświetli, ale za jasno to nie będzie. Weź sobie jakiś program do symulacji oświetlenia np. dialux.
    konrad.

0
  • #3 02 Lis 2011 13:48
    yethwa
    Poziom 13  

No ale podobno żarówki halogenowe grzeją się bardziej niż np. kompaktowe a przy oprawach które sobie wybrałem nie jest napisane że zalecana moc dotyczy żarówek kompaktowych czy również halogenowych.

0
  • #4 02 Lis 2011 16:04
    marcinolesno

Poziom 15  

Lampa, którą pokazałeś nadaje się tylko na żarówki halogenowe (ewentualnie ledowe). Jednak rozsądnego światła to z tego nie będzie. Poszukaj czegoś na tradycyjny gwint E27, a nie słuchaj bajek o rtęci. Z pewnością w dzieciństwie miałeś ją w niejednej części ciała (myślę o termometrze), a teraz martwisz się o sufit. A w ostateczności nie musisz kupować świetlówek kompaktowych, choć te robią już też bez rtęci.

0
  • #5 02 Lis 2011 18:54
    yethwa
    Poziom 13  

Rtęć w termometrze raczej nie parowała, ta w żarówce wisząca nad głową z pewnością. No szukam czegoś na e27 ale chyba nie robią takich jak mi się podobają tzn. podobają mi się takie jak w pierwszym poście podałem, tylko powiedzcie mi jasno i otwarcie czy jeśli mam jakąś oprawę oświetleniową np. na max 60W to czy mogę wsadzić tutaj halogen 60W, czy może taka wartość tyczy się tylko żarówek kompaktowych które się mniej grzeją od halogenowych, czy może w takim przypadku powinienem wsadzać trochę słabsze żarówki halogenowe np. 50W?

0
  • #6 02 Lis 2011 20:12
    darek1.65
    Poziom 20  

Co rozumiesz pod pojęciem " Żarówka kompaktowa 60W".

0
  • #7 02 Lis 2011 20:18
    yethwa
    Poziom 13  

Świetlówka kompaktowa - energooszczędna, rtęciowa.

0
  • #8 02 Lis 2011 20:42
    darek1.65
    Poziom 20  

Chodzi mi o jej moc.

0
  • #9 02 Lis 2011 21:03
    yethwa
    Poziom 13  

Nie rozumiem. A nie ma takich?

0
  • #11 03 Lis 2011 22:15
    merun12
    Poziom 10  

Witaj
    Jeśli masz oznaczenie na swojej lampie max 60w możesz użyć halogen 60w.Chodzi tu głównie o bezpieczną moc jaką może dana lampa przekazać przez cienkie kable wewnątrz więc wszystko w porządku.Inną sprawą jest ciepło jakie dana żarówka odprowadza trzeba szczególną uwagę zwrócić aby żarówka nie dotykała obudowy zwłaszcza jeśli jest wykonana z tworzywa.

Moim zdaniem takie halogeny to przeżytek.Dają ostre punktowe światło przy czym są bardzo prądożerne wydając dużo ciepła.Znakomitym ich zamiennikiem są halogeny "ledowe" np.80led świecą mocniej bardziej rozproszonym światłem mniej rażącym możemy wybrać odcień ciepły-zimny itp.Pożerają ok 4w w zależności od producenta i praktycznie nie wydzielają ciepła oraz nie zawierają tak ważnej dla ciebie rtęci.Myślę że to chyba będzie dla ciebie najlepsze rozwiązanie jeśli chcesz mieś halogeny.

0
  • #12 03 Lis 2011 22:40
    yethwa
    Poziom 13  

Zainteresowałeś mnie tymi żarówkami 80led, wstępnie ludzie piszą że świecą ciemniej ale mógłbym kupić jakiś żyrandol na 6 takich żarówek koszty i tak byłyby znacznie niższe niż przy halogenach. Ale czy któryś producent np. phillips czy osram mają w ofercie takie żarówki?

Kurcze strasznie drogie są te żarówki 80led, poza tym dają marne marne swiatło do tego punktowe, to musiałby mieć takich z 10 na suficie. Także chyba odpada.

Czy są jakies żarówki energooszczedne ale nie rteciowe, bo jednak te halogeny żrą mase prądu?

0
  • #13 04 Lis 2011 11:53
    humax
    Poziom 18  

Jeżeli twój portfel to udźwignie to możesz sobie kupić coś takiego:

Endura LED

O "żarówkach" po 80 LED, 120 LED czy tysiąc LED - zapomnij to badziewie, które bardzo szybko traci swój strumień i nie posiada żadnego sensownego chłodzenia. O jakości światła z takich LED już nie wspominając.

0
  • #14 04 Lis 2011 19:57
    merun12
    Poziom 10  

Racja dlatego nigdy nie stosuję halogenów jako główne źródło światła a raczej do podświetlania.Montowałem ostatnio żarówki ledowe dawały wystarczające i przyjemne światło jednak cena odstrasza. Chyba jedynym złotym środkiem pozostają tradycyjne wolframowe żarówki :P

0
  • #15 04 Lis 2011 21:24
    yethwa
    Poziom 13  

Cytat:

Racja dlatego nigdy nie stosuję halogenów jako główne źródło światła a raczej do podświetlania

Dlaczego? Przecież są żarówki halogenowe o identycznym kształcie jak tradycyjne wolframowe żarówki.

0
  • #16 04 Lis 2011 22:03
    merun12
    Poziom 10  

Tak zgadzam się dają inne światło i jak najbardziej nadają się chodziło mi bardziej o same halogeny niż żarówki halogenowe trochę oszczędniejsze od tradycyjnych i jak na razie to chyba najlepsze rozwiązanie.W twoim przypadku oszczędna technologia led się nie sprawdzi przecież nie będziesz montować w pokoju naświetlacza halogenowego :P Wszelkie energooszczędne rtęciówki odpadają więc bardzo mały wybór.
    Swoją drogą to jeszcze nie słyszałem aby takie żarówki mogły szkodzić muszę po drążyć temat.

0
  • #17 04 Lis 2011 22:04
    yethwa
    Poziom 13  

Ale naprawdę nie ma tych energooszczędnych/kompaktowych czy jak im tam ale nie rtęciowych? A tak w ogóle to ile watów musiałbym mieć na żyrandolu żeby oświetlić dobrze pokój 25m tymi żarówkami halogenowymi? 4x53W wystarczy? A może mniej?

0
  • #18 04 Lis 2011 22:19
    merun12
    Poziom 10  

Przyjmując że taka żarówka posiada strumień świetlny ok 8500 Lm a powinno nam wystarczyć do normalnego użytkowania ok.500 Lm /m więc 3 takie żarówki powinny spokojnie dać radę.

0
  • #19 06 Lis 2011 13:25
    jni55
    Poziom 9  

W pokoju 5x5,5m miałem oświetlenie halogenowe, które zastąpiłem żarówkami LED 24 SMD 5050 3,5W o wydajności 300 lumenów. W żyrandolu mam ich 6 szt. i w suficie podwieszanym dodatkowo 5 szt. co daje ok. 3300 lumenów na cały pokój. Do uzyskania podobnej ilości światła potrzebne by były 3 zwykłe żarówki 100W (nie porównuję do żarówek z żarnikiem "dwuskrętka", które są ok 20% sprawniejsze). Oświetlenie w/g mnie jest wystarczające. Wcześniej były żarówki LED z diodami typu DIP "przewlekanymi" i pomimo ich dużej liczby 60 czy 80 szt. w jednej żarówce i tak były bardzo ciemne i do zastąpienia tych halogenowych się nie nadawały. Z własnego doświadczenia mogę polecić nowoczesne żarówki LED z diodami SMD 5050 lub SMD5060 o ile mają wydajność 300 lumenów lub więcej.

0
  • #20 15 Lis 2011 11:18
    yethwa
    Poziom 13  

Kupiłem żyrandol na 4 klosze z żarówkami 42W E27 i jest jasno całkiem całkiem, niektóre części pokoju są słabiej oświetlone ale wynika to z kształtu żyrandola i kierunku kloszy. Kupiłem natomiast żyrandol do łazienki tamara eglo z żarówkami halogenowymi 3xgu10 które dają punkowe światło i jest tragedia, w łazience jest ciemno, łazienka jest mała 4,5m i są tylko niewielkie skrawki przestrzeni oświetlone w reszcie jest cień. Tragedia.

0
  • #21 15 Lis 2011 16:48
    posejdon-40
    Poziom 11  

Witam.
    Moim zdaniem to po pierwsze żyrandol ma w małej osi rozstawione halogeny,a po drugie nic nie napisałeś jakiej mocy są same żarówki halogenowe,chyba że jest on na 230v to wystarczy sprawdzić na jaką moc przewidziane są oprawki technicznie i zmienić żarówki,a na pewno będzie więcej światła w łazience....Pozdrawiam

0
  • #23 15 Lis 2011 17:00
    yethwa
    Poziom 13  

Ale one są w jakichś metalowym obramowaniu zakręcone te żarówki, tak aby były szczelne bo łazienkowe, to w takich też się da zastosować takie żarówki 60 stopni? Zresztą gdzie takich szukać.

0
  • #24 15 Lis 2011 18:06
    posejdon-40
    Poziom 11  

Witam.
    To jest tylko część oprawki w tych żyrandolach....

0
  • #25 15 Lis 2011 18:17
    yethwa
    Poziom 13  

No tak ale chyba takiej zdjąć nie można...

0
  • #26 15 Lis 2011 19:43
    posejdon-40
    Poziom 11  

Nie wiem czy to trzeba zdejmować aby wymienić żarówkę ponieważ na fotkach tego nie widać,ale skoro masz w domu to możesz sprawdzić....bo może w tej osłonce jest trzymający pierścień taki jak w tradycyjnych halogenach wciskanych na 12v....

0
  • #27 18 Lis 2011 09:11
    yethwa
    Poziom 13  

Tutaj ciekawy artykuł na temat trucizny jaką są żarówki rtęciowe.

0
  • #28 18 Lis 2011 14:34
    posejdon-40
    Poziom 11  

Witam.
    Ten artykuł odbiega od tematu który założyłeś,a tak apropos to ktoś firmuje jakość i zgodność z normami na tych żarówkach....

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo