Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nest - inteligentny, samouczący się termostat z aplikacją dla urządzeń iOS

piokrza 25 Paź 2011 23:29 11545 11
  • Nest - inteligentny, samouczący się termostat z aplikacją dla urządzeń iOSByły projektant iPoda - Tony Fadell przedstawił dziś niezwykłe urządzenie. Nest Learning Thermostat to wynik wyciągnięcia pewnych wniosków z pracy Fadella w Apple'a.

Urządzenie firmy Nest Labs zaprojektowano pod kątem najwyższej prostoty obsługi. Połączenie obrotowego pokrętła regulacji temperatury z inteligentną pamięcią, pozwala na automatyczną regulację w oparciu o rzeczywiste nawyki domowników. Termostat wykorzystuje też pomiar wilgotności, ruchu w otoczeniu i zmieniającą się temperaturę do automatycznego sterowania regulacją. Dla przykładu temperatura jest obniżana w chwilach zmniejszonej aktywności - jednocześnie zmieniające się warunki otoczenia są śledzone na bieżąco tak, by zareagować natychmiast, gdy zajdzie taka potrzeba.

Piktogramy, cyfry i odpowiedni kolor wyświetlacza na bieżąco wskażą, jaki jest aktualny stan otoczenia. Niebieski wskazuje chłodzenie, czerwony - grzanie, a ikona liścia - tryb oszczędzania energii.

Ponadto wbudowany moduł komunikacji Wi-Fi pozwoli na sterowanie temperaturą na podstawie danych o pogodzie. Bazując na danych dotyczących temperatury i promieniowania słonecznego na zewnątrz, temperatura w środku może być automatycznie obniżana lub podnoszona. Wi-Fi spełnia też kluczową rolę w kontroli na odległość. Użytkownicy mogą zmieniać temperaturę dla jednego lub więcej termostatów Nest, zarówno z poziomu wyszukiwarki, jak i urządzenia iOS. Wersja dla systemu Android ma nadejść później.

Według obliczeń spółki, zakup termostatu Nest może pozwolić na zaoszczędzenie od 200 do 300 dolarów amerykańskich rocznie, w stosunku do typowego rachunku za energię, który wynosi 1000 dolarów.

Model pojawi się w połowie listopada między innymi w serwisie Best Buy. Jego koszt to 249 dolarów amerykańskich. Koszt zakupu ma się zwrócić już w trakcie pierwszego roku użytkowania. Urządzenie może zostać zainstalowane samodzielnie i nie wymaga obecności uprawnionego technika.

Źródło: http://www.electronista.com/articles/11/10/25...t.learning.thermostat.auto.adjusts.to.habits/

• Deimic Smart Home
  • #2 26 Paź 2011 04:10
    Siles
    Poziom 17  

Fajna sprawa ale z mojej strony WIFI i zabezpieczenie jakie można zastosować jest ... określę to mało dobrym POMYSŁEM. Może i bez przewodowość jest dużym atutek (+) jednak też jest największą jego wada zarazem(-).

• #3 16 Lis 2011 00:13
    bechlegor
    Poziom 2  

A dlaczego WiFi jest wadą, można prosić o szersze rozwinięcie myśli? :)

• #4 19 Lis 2011 01:43
    Siles
    Poziom 17  

bechlegor napisał:
    A dlaczego WiFi jest wadą, można prosić o szersze rozwinięcie myśli? :)

Osobiście sądzę iż każdy wybór nie ważne jaki ma na celu osiągnięcie czegoś konkretnego ograniczając przy tym straty i tak za każdym razem np. ryzyko strat rośnie a zyski maleją. Łopatologicznie mówiąc im więcej doświadczenia w konkretnym sektorze/temacie itd. tym większa skuteczność kosztem mniejszych strat/błędów.

Do czego zmierzam. Tak samo odnoszę się do WiFi w tej kwestii.
    Sama technologia w sobie nie jest zła ale najmocniejsza strona tej technologi jest jej największą wadą w odpowiednich rękach. Oczywiście technologia powinna ułatwiać życie użytkownikowi/konsumentowi danego produktu jednocześnie ograniczając dostęp osobom nieupoważnionym. Jednak w tym też przypadku idzie to do przodu z tę samą prędkością gdyż tak samo jak i użytkownik tak i np. osoba nieupoważniona ma mniej problemów na głowie jeżeli chodzi o łączność między kontrolerem a urządzeniem. Oczywiście dużo osób powie że szkopuł tkwi w szczegółach i wiele osób powie iż problem leży po stronie oprogramowania a nie samego WIFI które odpowiada jedynie za łączność jednak bez pośrednika czyli wifi osoba nie upoważniona musiała by fizycznie być w pobliżu urządzeniu aby doszło do fizycznej ingerencji. Oczywiście kto by chciał bawić się w robienie znajomemu na złość podkręcając po sąsiedzku z własnej posesji grzanie w domu w czasie jego nieobecności. Ale jednak mając wiedzę na temat wielu platform i programowania na chwilę obecną możemy ingerować bardziej niż kiedykolwiek bez fizycznego kontaktu w różne urządzenia nie mając do nich praw lub po prostu nie będąc upoważnionym do ich użytku.
    Producent powinien bardzo mądrze przemyśleć tę kwestię i w razie ograniczyć zasięg samego odbiornika WiFi np. do 3-5 metrów.

Oczywiście to są tylko spekulacje czyli powiedzmy mniej szczegółowa symulacja z dużym ogółem. Jednak uważam iż lepiej zapobiegać występowanie problemu niż zwalczać go gdy już jest obecny.

Serdecznie Pozdrawiam

• Deimic Smart Home
  • #5 20 Lis 2011 22:49
    bechlegor
    Poziom 2  

Jeżeli dobrze zrozumiałem wywód, to chodzi w głównej mierze o wadę związaną z potencjalnym niebezpieczeństwem włamania się do sieci WiFi i przejęcia kontroli nad urządzeniem. Według mnie takie niebezpieczeństwo pewnie istnieje, ale jest na tyle małe, że na pewno nie usprawiedliwia to rezygnacji z korzyście jakie niesie ze sobą korzystanie z takiej formy komunikacji. Sama sieć WiFi powinna być oczywiście zabezpieczona (WEP/WPA, itp.), myślę że większość świadomych użytkowników sieci bezprzewodowych ma takie podstawowe zabezpiecenia ustawione. Włamanie się do takiej sieci domowej jest wtedy dość utrudnione. Osobną kwestią oczywiście zostaje też to kto i po co miałby to robić (chyba, że rzeczywiście mamy bardzo wrednego, znającego się na technologii sąsiada ;)).

Podsumowując: wg mnie krozyści z WiFi są daleko większe, niż te potencjalne problemy bezpieczeństwa, jakie to może przynieść.

Pozdrawiam

• #6 11 Paź 2013 20:48
    Zgredzio69
    Poziom 14  

Witam,
    zastanawiam się na jakim poziomie można zintegrować taki system z systemami grzewczymi dostępnymi w polsce.
    Przykładowo w przypadku fimy Vaillant komunikacja między piecem a regulatorem pokojowym oparta jest o technologię dwudrutową (być może jest to nawet pętla prądowa), ponieważ regulator zasilany jest z pieca. Poza zasilaniem realizowana jest komunikacja i wątpię, aby Nest w prosty sposób odczytywał i zapisywał komunikaty z/do pieca.

• #7 31 Sie 2014 15:23
    barnaba6
    Poziom 2  

Wysłałem pytanie do producenta w sprawie kompatybilności Nest z piecami Vaillanta, odpowiedź:

Cytat:
    While we do have an EU/UK model thermostat that could be compatible with your system at this time our products are not officially available in your location (PL). You may be able to purchase it through one of our resellers such as Amazon. Since the electrical and wiring standards used in your locale may differ and are unsupported we are extremely limited in how much we can advise you regarding it if you did purchase & install it.

Czy ktoś z Was rozpracowywał już ten temat i wie czy szyna eBus Vaillanta współpracuje z Nest? Czy ktoś wogóle używa termostatu nest w Polsce?

• #8 21 Wrz 2014 00:28
    kam.szy
    Poziom 2  

Tak współpracuje z Vaillantem, podłączenie 2 kable tak jak zwykły termostat, nie ma polskiego języka, ani Polski na mapie do pogody,

Dodano po 50 [sekundy]:

Tak współpracuje z Vaillantem, podłączenie 2 kable tak jak zwykły termostat, nie ma polskiego języka, ani Polski na mapie do pogody,

• #9 21 Wrz 2014 12:28
    barnaba6
    Poziom 2  

Język polski to oczywiście nie problem.
    Problemem może być brak Polski na mapie - bo wtedy tracę funkcję pogody a to wydaje mi się dość istotne, zwłaszcza przy sprzęcie za takie pieniądze.

Co do pieca Vaillant - domyślam się, że instalacja 2 przewodowa, jak do zwykłego termostatu (działa/nie działa) będzie OK, jednak Vaillanty mają jeszcze coś takiego jak złącze eBus:
    http://en.wikipedia.org/wiki/EBUS_(serial_buses)
    Dzięki niemu jest zdaje się możliwe sterowanie modulacją pieca.

• #10 26 Lis 2014 08:49
    Rafał Ciemięga
    Poziom 1  

Dzień dobry,

Potrzebuję porady odnosnie Nest w wersji USA. Czy jest mozliwośc podłączyć go do kotła Junkers? Próbowałem podłączyć go do zasilacza 24 V AC bez podłaczenia do kotła ale przy uruchomieniu pokazuje błąd E23 (niepodłacznony przewód do +24V) gdzie faktycznie zasilanie jest podłączone. Generalnie wystarczy mi funkcja samego termostatu czyli jak jest poniżej zadanej temperatury to kocioł grzeje a jak osiągnie zadana temp. wyłącza się. Bardzo proszę o pomoc.

• #11 29 Lis 2014 15:41
    krzemo77
    Poziom 10  

Witam,
    Po części podłączam się do pytania kolegi wyżej....
    Może nie do końca chodzi mi o nest`a do którego już jest europejska przejściówka ( http://www.ipod.info.pl/index.php/nest-thermostat-juz-u-mnie-dziala/ ) ale do kupienia tylko w zestawie co mnie nie urządza :)
    Przekonał mnie do siebie Honeywell RTH9580WF tylko że podłączenie amerykańskie kabelków a ja mam tylko dwa i to bez napięciowe....
    Ktoś może wie jak to obejść bez kosztów z kosmosu?
    Pozdrawiam,
    Przemek

• #12 27 Cze 2015 12:21
    djstrobo
    Poziom 12  

Czekam na wersje z zewnętrznym czujnikiem temperatury i nie mogę się doczekać. Da się wylutować czujnik? W którym mejscu jest?