Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool AWM 6071 - kółko krzywkowe programtora - położenie spoczynkowe

mililili 25 Paź 2011 23:37 3703 6
  • #1 25 Paź 2011 23:37
    mililili
    Poziom 2  

Witam Forumowiczów

Jestem amatorem jeżeli chodzi o naprawy, ale jak to u amatora - przynajmniej takiego jak ja - często lubię wsadzić łapska tam gdzie nie powinienem, albo inaczej - najpierw coś zrobię a później myślę :), chociaż ciągle sobie obiecuję że to był mój ostatni taki szkolny błąd.

Tym razem udało mi się skutecznie zablokować możliwość naprawy mojej pralki. Pralka od niedawna zaczęła szwankować jeżeli chodzi o pełne wykonanie programu - po ustawieniu prania wszystko idzie chyba tak jak powinno, ale pod koniec prania czas niemiłosiernie się wydłuża i przeważnie dochodzi do ostatniej minuty prania i tak na tej minucie potrafi sobie prać i prać z pół dnia. Wygląda na to, że nie chce wejść w tryb wirowania.

Myślałem, że może coś jest z silnikiem że się nie chce rozpędzić, ale kiedy zatrzymam program ręcznie, i ustawię tryb "Delikatne wirowanie" to jest ok - wiruje i wypompowuje wodę. Przeczytałem chyba wszystkie wątki na temat tej pralki na forum i zabrałem się za naprawę.

- wyjąłem panel sterujący - i rzeczywiście okazało się - tak jak przeczytałem w jednym z tematów - że złącze, do którego jest wpięta taśma 5-cio przewodowa od dołu, jest zasypane zawilgoconym proszkiem - zaczęła pojawiać się korozja w tym miejscu; poczyściłem złącze, wtyczkę, zamontowałem, uruchomiłem i nadal to samo;

- rozebrałem panel jeszcze raz i tym razem postanowiłem że wymontuję programator - i tu wyszło moje gapiostwo: na osi Timera programatora było zamontowane kółko krzywkowe będące częścią mechanizmu ciągającego linką przestawiającą strumień wody na jedną z trzech komór zalewowych, czyli tam gdzie wsypujemy proszek, lub płyn zmiękczający; mój szkolny błąd polega na tym, że nie zapamiętałem ustawienia tego kółka z zaczepioną linką w położeniu spoczynkowym no i teraz mam problem ze złożeniem pralki, bo domyślam się że to jednak raczej jest ważne w jakim położeniu będzie się ono znajdowało po złożeniu;

Jeżeli ktoś z Was wiedziałby coś na ten temat, byłbym niezmiernie wdzięczny za każdą podpowiedź.

Pozdrawiam

0 6
  • Pomocny post
    #2 25 Paź 2011 23:54
    313094
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 26 Paź 2011 10:09
    mililili
    Poziom 2  

Faktycznie, jedna z wpustek jest trochę większa a więc już jasne - dzięki szypek72 - nie przyjrzałem się dokładnie i myślałem że wszystkie są jednakowe.

Jeżeli można jeszcze jedno pytanko - bo ta ośka zrobiła kilka obrotów w czasie zdejmowania (kilka pojedynczych skoków) - i nie wiem czy pralka sama potrafi się skalibrować czy jest jakaś ustalona pozycja - bo boje się żeby np. do prania wstępnego pralka zamiast zalewać pierwszą komorę z proszkiem, zacznie pobierać płyn do płukania z trzeciej komory;

Jeżeli chodzi o grzałkę - chyba jest w porządku - drzwiczki są ciepłe, może bardziej zastanawia mnie podejrzanie niewielka ilość wody podczas prania - w starym dobrym polarze woda przy stojącym bębnie sięgała dolnej części szklanych drzwiczek, i widać było że się coś tam przelewa, natomiast tu tak jakby cała woda była wsiąknięta w ubrania i podczas obracania bębna czasami parę kropel pryśnie na drzwiczki - chyba że z postępem zmieniła się też technologia prania - ale idąc tym tokiem myślenia - za parę dobrych lat, do prania woda będzie niepotrzebna ;)

pozdrawiam

0
  • #4 26 Paź 2011 20:12
    313094
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 27 Paź 2011 00:37
    mililili
    Poziom 2  

Przepraszam, wiem że może robię się już trochę nudny, bo Twoja podpowiedź właściwie powinna mi wystarczyć

szypek72 napisał:
    Załóż kółko jak trzeba i powinno być dobrze.

kółko udało mi się założyć, natomiast oś razem z kółkiem może wykonać 32 sekwencje zanim nastąpi pełny obrót o 360 stopni, dlatego tak dla świętego spokoju chciałem przedstawić to co mnie nurtuje na obrazkach - zrobiłem zdjęcia 4 przykładowych pozycji:

w tej pozycji białe plastikowe cięgiełko jest wypchnięte maksymalnie w prawo - a więc linka będzie maksymalnie naprężona i strumień wody skierowany na pierwszą komorę
    w tym momencie następuje przeskok - cięgło przesuwa się w lewo i prawdopodobnie strumień wody ustawia się na drugą komorę
    (dalsze obracanie koła przez pewien okres raczej nie zmienia pozycji linki bo to wygląda na regularny okrąg do pewnego momentu)
    w tym momencie następuje przeskok cięgna na pozycję maksymalnie w lewo - a więc strumień wody ustawi się na 3 komorze - z płynem do płukania tkanin
    a tu jest drugi koniec linki - przy czerwonym cięgiełku (tak dla formalności :) )

A więc czy mogę tak złożyć pralkę z kołem w dowolnej pozycji i ona sama rozpozna pozycję wirnika z kołem i ewentualnie się ustawi do odpowiedniej pozycji początkowej (taka samodzielna kalibracja po naprawie superfachowca takiego jak ja :) ) - bo po zakończeniu prania i wyłączeniu pralki wydaje mi się że powinna być jakaś stała pozycja tego koła ? Chyba po wykonaniu różnych programów i wyłączeniu pralki nie zatrzyma się ono w różnych położeniach? Ewentualnie zapamiętuje ostatnią pozycję i stąd wie jak sobie zacząć odliczanie nowego cyklu prania. Ale jeżeli się ręcznie to przestawi to wydaje mi się że może być problem, kurcze sam już nie wiem.

Może jeszcze jakaś mała podpowiedź jakoś by mnie naprowadziła na właściwy tok myślenia, będę wdzięczny za każdą sugestię.

Pozdrawiam

0
  • #6 27 Paź 2011 08:10
    313094
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 02 Lis 2011 21:59
    mililili
    Poziom 2  

Po kilku dniach w ciągu których zostało wykonanych kilka prań, ku mojemu miłemu zaskoczeniu, nieśmiało stwierdzam że chyba pralka zaczęła działać tak jak powinna - a więc mieści się mniej więcej w podanych czasach programowych i odwirowuje pranie.

W tym drugim podejściu wyczyściłem kubek pod hydrostatem (było trochę kamienia) i poprawiłem luty w programatorze - szczególnie na przekaźnikach - i wydaje mi się że to właśnie wypalone luty na przekaźnikach spowodowały całe zamieszanie.

Natomiast to co najbardziej mnie nurtowało w tym temacie - a więc to nieszczęsne kółko na obrotowej ośce - po założeniu programatora, zamontowaniu krzywki i zaczepieniu linki, przekręciłem w pozycję jak na rysunku niżej:
    Teoretycznie temat można by było zamknąć ponieważ pralka zaczęła działać, jednak ustawiłem to kółko trochę na czuja i nadal nie mam pewności jak to powinno być prawidłowo ustawione , dlatego chciałbym się jeszcze wstrzymać chwilę z zamknięciem tematu.
    Fajnie by było gdyby ktoś dysponował jakimś obrazkiem czy zdjęciem przodu pralki po demontaż panelu sterującego - to by była duża pomoc.
    Dzięki szypek72 za podpowiedzi.

0