Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP DV2000 brak podświetlania

zendelg 26 Oct 2011 08:45 2774 12
    zendelg
    Level 11  
    Witam,
    Problem dotyczy braku podświetlania matrycy w laptopie HP PAVILION DV2000.
    Sprawdziłem kable połączeniowe.
    Napięcia na wejściu inwertera:
    piny 1,2 - GND
    piny 3,4 - 3,3V
    pin 5 - 18,8V
    pin 6 - brak
    Inwerter wymieniony na nowy (podobno).
    Świetlówki podłączone do inwertera z innego laptopa działają.
    Pytania moje są takie:
    Co jeszcze powinienem sprawdzić?
    Czy mogę podejrzewać, że zakupiłem uszkodzony inwerter?
    michal_aniol
    Level 33  
    Czy treść na matrycy pojawia się? Jak sprawa wygląda na zewnętrznym monitorze?
    zendelg
    Level 11  
    Treść jest widoczna pod światło. A na zewnętrznym monitorze nie sprawdzałem.
    Thakma
    Level 13  
    Ja miałem podobną sytuację, tylko w monitorze LCD. Nie wiem jakim sposobem, ale padnięte były świetlówki. Po mozolnej i długo trwającej wymianie owych świetlówek obraz powrócił. Kolega bardzo lubi dłubać w elektronice i podobnych i dokonał rozbioru matrycy i złożył ją. Koszt to rozbita matryca z podobnego monitora.
    zendelg
    Level 11  
    Sprawdzałem świetlówki podłączając je do laptopa HP DV9000. Tamten ma inny inwerter ale wyjścia ma identyczne. I na tamtym laptopie podświetlenie zadziałało.
    Thakma
    Level 13  
    Ja bym sprawdził ten inwerter jeszcze. No i następnie tasiemkę do LCD. To tak co można samemu zrobić. No ale robić niepotrzebne zakupy to też nie jest to. Chyba, że się znajdzie za grosze te części.
    zendelg
    Level 11  
    Sprawdziłem jeszcze raz napięcia i okazało się, że na pinie 6 jest również 18,8V. Poprzednio musiałem źle przyłożyć końcówkę miernika.
  • Helpful post
    zibiii
    Level 23  
    Sprawdz wlacznik w prawym zawiasie, tzn najlepiej go odlacz i zobacz czy bedzie dzialac podswietlenie.
    zendelg
    Level 11  
    O tym nie pomyślałem.
    Wyłącznik sprawdziłem i pojawiło się kilka nowych faktów.
    Raz na kilka- kilkanaście naciśnięć i zwolnień wyłącznika podświetlenie zadziała. Za każdym razem słychać "tyknięcie" - nie wiem czy to jest dźwięk pochodzący z inwertera czy też ze świetlówek.
    Po naciśnięciu przełącznika zanika napięcie sterujące na pinach 3,4 - 3,3V. Pozostaje 18,8 na pinach 5,6. Tak więc wydaje mi się, że napięcia na inwerter przychodzą prawidłowe.
    Jeszcze raz spróbuję podmienić inwerter.
    zibiii
    Level 23  
    Odepnij profilaktycznie wlacznik matrycy wiele razy spotkalem sie ze niby dzialal ale pomagalo dopiero wywalenie go lub wymiana.
    zendelg
    Level 11  
    Tak zrobiłem. Wylutowałem go i zwierałem same przewody. Reakcja była identyczna jak przy wlutowanym wyłączniku. Tzn. podświetlenie czasami zadziałało, a napięcie 3,3V pojawiało się przy rozwarciu i zanikało po zwarciu.
    zibiii
    Level 23  
    Mozesz jeszcze profilaktycznie odpiac kabel calkiem od plyty, mozesz sie do niego dostac pinseta jak zdejmiesz klawiature, pod metalowa oslona. W momencie kiedy swietlowki sie nie zapalaja, wystepuja wszystkie napiecia?? Czy jak sie pojawi podswietlenie to nie ma takie jak by czerwonego koloru ??
    zendelg
    Level 11  
    Problem rozwiązany.
    Całkowicie zmyliło mnie to, że po podłączeniu świetlówki pod innego laptopa zaświeciła się. Dlatego uznałem, że jest wszystko z nią w porządku. Dzisiaj jeszcze raz to zrobiłem i usłyszałem syczenie w lewym dolnym rogu matrycy. Po jej całkowitym rozebraniu okazało się, że urwał się kabel przy świetlówce a plastik w pobliżu jest przypalony.
    Laptop, do którego podłączałem świetlówkę, posiada matrycę 17'' czyli, jak sądzę, jego inwerter musi wytwarzać wyższe napięcia. Podczas zapłonu świetlówki dochodziło do powstania łuku pomiędzy przewodem a złączem świetlówki. Po ustaleniu napięcia łuk się utrzymywał i świetlówka świeciła.
    Mój inwerter podawał niższe napięcie i dlatego świetlówka raz na kilka prób zapalała się na krótko.
    Podsumowując, kabel przylutowany, laptop działa prawidłowo - na razie :)

I jeszcze jedno. Może komuś się to przyda podczas testowania podobnych inwerterów.
    Dokonując różnych prób okazało się, że inwerter pracuje prawidłowo po podaniu napięć:
    1,2 - GND
    3,4 - 3,3V
    5,6 - 18V

Dziękuję wszystkim za pomoc i podpowiedzi.