Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP DV2000 brak podświetlania

26 Paź 2011 08:45 2606 12
  • Poziom 11  
    Witam,
    Problem dotyczy braku podświetlania matrycy w laptopie HP PAVILION DV2000.
    Sprawdziłem kable połączeniowe.
    Napięcia na wejściu inwertera:
    piny 1,2 - GND
    piny 3,4 - 3,3V
    pin 5 - 18,8V
    pin 6 - brak
    Inwerter wymieniony na nowy (podobno).
    Świetlówki podłączone do inwertera z innego laptopa działają.
    Pytania moje są takie:
    Co jeszcze powinienem sprawdzić?
    Czy mogę podejrzewać, że zakupiłem uszkodzony inwerter?
  • Poziom 32  
    Czy treść na matrycy pojawia się? Jak sprawa wygląda na zewnętrznym monitorze?
  • Poziom 11  
    Treść jest widoczna pod światło. A na zewnętrznym monitorze nie sprawdzałem.
  • Poziom 13  
    Ja miałem podobną sytuację, tylko w monitorze LCD. Nie wiem jakim sposobem, ale padnięte były świetlówki. Po mozolnej i długo trwającej wymianie owych świetlówek obraz powrócił. Kolega bardzo lubi dłubać w elektronice i podobnych i dokonał rozbioru matrycy i złożył ją. Koszt to rozbita matryca z podobnego monitora.
  • Poziom 11  
    Sprawdzałem świetlówki podłączając je do laptopa HP DV9000. Tamten ma inny inwerter ale wyjścia ma identyczne. I na tamtym laptopie podświetlenie zadziałało.
  • Poziom 13  
    Ja bym sprawdził ten inwerter jeszcze. No i następnie tasiemkę do LCD. To tak co można samemu zrobić. No ale robić niepotrzebne zakupy to też nie jest to. Chyba, że się znajdzie za grosze te części.
  • Poziom 11  
    Sprawdziłem jeszcze raz napięcia i okazało się, że na pinie 6 jest również 18,8V. Poprzednio musiałem źle przyłożyć końcówkę miernika.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Sprawdz wlacznik w prawym zawiasie, tzn najlepiej go odlacz i zobacz czy bedzie dzialac podswietlenie.
  • Poziom 11  
    O tym nie pomyślałem.
    Wyłącznik sprawdziłem i pojawiło się kilka nowych faktów.
    Raz na kilka- kilkanaście naciśnięć i zwolnień wyłącznika podświetlenie zadziała. Za każdym razem słychać "tyknięcie" - nie wiem czy to jest dźwięk pochodzący z inwertera czy też ze świetlówek.
    Po naciśnięciu przełącznika zanika napięcie sterujące na pinach 3,4 - 3,3V. Pozostaje 18,8 na pinach 5,6. Tak więc wydaje mi się, że napięcia na inwerter przychodzą prawidłowe.
    Jeszcze raz spróbuję podmienić inwerter.
  • Poziom 23  
    Odepnij profilaktycznie wlacznik matrycy wiele razy spotkalem sie ze niby dzialal ale pomagalo dopiero wywalenie go lub wymiana.
  • Poziom 11  
    Tak zrobiłem. Wylutowałem go i zwierałem same przewody. Reakcja była identyczna jak przy wlutowanym wyłączniku. Tzn. podświetlenie czasami zadziałało, a napięcie 3,3V pojawiało się przy rozwarciu i zanikało po zwarciu.
  • Poziom 23  
    Mozesz jeszcze profilaktycznie odpiac kabel calkiem od plyty, mozesz sie do niego dostac pinseta jak zdejmiesz klawiature, pod metalowa oslona. W momencie kiedy swietlowki sie nie zapalaja, wystepuja wszystkie napiecia?? Czy jak sie pojawi podswietlenie to nie ma takie jak by czerwonego koloru ??
  • Poziom 11  
    Problem rozwiązany.
    Całkowicie zmyliło mnie to, że po podłączeniu świetlówki pod innego laptopa zaświeciła się. Dlatego uznałem, że jest wszystko z nią w porządku. Dzisiaj jeszcze raz to zrobiłem i usłyszałem syczenie w lewym dolnym rogu matrycy. Po jej całkowitym rozebraniu okazało się, że urwał się kabel przy świetlówce a plastik w pobliżu jest przypalony.
    Laptop, do którego podłączałem świetlówkę, posiada matrycę 17'' czyli, jak sądzę, jego inwerter musi wytwarzać wyższe napięcia. Podczas zapłonu świetlówki dochodziło do powstania łuku pomiędzy przewodem a złączem świetlówki. Po ustaleniu napięcia łuk się utrzymywał i świetlówka świeciła.
    Mój inwerter podawał niższe napięcie i dlatego świetlówka raz na kilka prób zapalała się na krótko.
    Podsumowując, kabel przylutowany, laptop działa prawidłowo - na razie :)

I jeszcze jedno. Może komuś się to przyda podczas testowania podobnych inwerterów.
    Dokonując różnych prób okazało się, że inwerter pracuje prawidłowo po podaniu napięć:
    1,2 - GND
    3,4 - 3,3V
    5,6 - 18V

Dziękuję wszystkim za pomoc i podpowiedzi.