Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW Sharan 96. Ogrzewanie postojowe

mnowak35 26 Paź 2011 09:39 8255 20
  • #1 26 Paź 2011 09:39
    mnowak35
    Poziom 11  

Witam
    Proszę o pomoc. Brat kupił Sharana z 96r. Jest to samochód po niemieckiej policji. Auto jest wyposażone w ogrzewanie postojowe ale nie możemy go uruchomić. Z tego co wiem sterownik powinien być w zegarku w podsufitce ale mamy tam "zwykły" zegar bez przycisków sterowania ogrzewaniem. Mało tego jak dowiedziałem się na forum VW do wtyczki za zegarem nie ma przewodów do sterownika (powinno być 5 a jest 4)
    Jak i ew. gdzie (okolice Krakowa) uruchomić to ogrzewanie.
    Będę wdzięczny za pomoc.
    pozdrawiam

0 20
  • Sklep HeluKabel
  • #2 26 Paź 2011 09:41
    Andiv
    Poziom 32  

To nie ogrzewanie a dogrzewacz. Uruchamia się poniżej 5 stopni samoczynnie.

0
  • #3 26 Paź 2011 09:51
    mnowak35
    Poziom 11  

Chyba jednak ogrzewanie. Sprawdziłem na schemacie budowy samochodu. Przed lewym tylnym kołem jest "mechanizm" z przyłączonymi do niego przewodami wody a pod siedzeniem pasażera jest akumulator zasilający całe ustrojstwo. Dokładnie sprawdziłem i na pewno jest to Webasto.
    Pozdrawiam

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 26 Paź 2011 12:08
    domellus
    Poziom 29  

Webasto to tylko nazwa producenta, więc sugerowanie się że skoro webasto to ogrzewanie postojowe jest błędne. Jeśli możesz to sprawdź jaki typ "pieca" masz zamontowany. poza tym proponuję zapoznać się z mnóstwem tematów jakie są na elektrodzie związanych z ogrzewaniem postojowym i dogrzewaniem, a jeśli chodzi o Sharana to jest tego wiele i bardzo dokładnie opisywane. Wystarczy poszukać ( taka opcja na elektrodzie ) :)

0
  • #6 26 Paź 2011 19:53
    powidz
    Poziom 20  

W Scharanie jest dogrzewacz (webasto) załącza się automatycznie około 5 stopni.
    Można go przerobić aby działał jako piec (ogrzewanie postojowe).

0
  • #7 27 Paź 2011 08:18
    mnowak35
    Poziom 11  

Witam
    Bardzo dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi. Na forum VW koledzy stwierdzili że to ogrzewanie postojowe, poza tym sprawdziłem to na schemacie samochodu w programie ETKA. Jak rozumiem dogrzewacz podgrzewa płyn chłodzący silnik tak aby motor pracował w najbardziej optymalnej temperaturze. Zakładam że samochód z 97 roku przejechał za swojego żywota parę zim w których temperatura spadała poniżej 5 stopni, natomiast rura wydechowa z mojego urządzenia jest czysta od środka tzn, żadnej sadzy, osadu, brudu po prostu nie używana. Jak będę miał go na kanale zrobię dokładne zdjęcia i je załączę.
    Gdyby jednak w międzyczasie ktoś miał jakiś pomysł lub znał sprawdzony warsztat w okolicy grodu Kraka proszę o info. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

0
  • #8 27 Paź 2011 08:31
    telbod
    Poziom 31  

Akumulator fizycznie jest pod siedzeniem pasażera? Czy tylko jest na schemacie? Zasada działania zarówno ogrzewania postojowego jak i dogrzewacza w Sharanie, Galaxy, Alhambrze, jest podobna. Akumulator musi być w ogrzewaniu postojowym. Gdyby go nie było, szybko rozładujesz akumulator rozruchowy i silnika nie uruchomisz.

0
  • #11 09 Sty 2012 20:38
    dajmon5
    Poziom 9  

Witam Kolego ja mam takiego Sharana czy masz pod fotelem obok akumulatora dwa bezpieczniki jeden chyba 15A a drugi 30A obok jest przekaźnik jeśli tak to musisz mieć webasto postojowe. ( wersje bez akumulatora mają dogrzewacze sterowane z czujnika temp. który znajduje się pod szyba z lewej strony samochodu, jest wielkości 2 zł.. Zobacz przy spadkach temperatury na zewnątrz czy ci będzie odpalało chociaż z tego czujnika dopiero po spadku temp. z 5 *C.

0
  • #12 10 Sty 2012 10:19
    mnowak35
    Poziom 11  

Nie mogę odpalić tego ustrojstwa bo nie mam sterownika z zegarze. Nigdzie nie mogę namierzyć zegara ze sterownikiem webasto żeby sprawdzić czy by zadziałało. Rozumiem że masz zegar ze sterownikiem? Co do bezpieczników i przekaźnika sprawdzę to za kilka dni. Teraz tym autem jeździ brat i nie mam jak sprawdzić.
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

0
  • #13 11 Sty 2012 13:16
    dajmon5
    Poziom 9  

możesz jeszcze inaczej sprawdzić czy webasto odpali wymontuj spod szyby od strony komory silnika czujnik temp. webasto znajduje się od od strony kierowcy na podszybiu wgłębi ma on tylko dwa kable wygląda jak 2 zł wypnij go z kostki i zewrzyj na krótko jakimś kabelkiem zobaczysz czy odpali
    1. to webasto możesz odpalić z lusterka tylko jak wspomniałeś nie masz oryginalnego zegarka
    2. webasto może odpalić właśnie ten czujnik na podszybiu jeśli spadnie temp. poniżej 5*C
    Jeżeli to nie pomoże zobacz czy czasami pompka paliwa jest podłączona znajduje się ona przed zbiornikiem paliwa, sprawdź czy dobrze siedzą stryki czasami pod wpływem korozji odpadają, jak sprawdzisz to napisz czy odpaliło bo jeśli to nie pomoże to może świeca być spalona.

0
  • #14 11 Sty 2012 13:56
    mnowak35
    Poziom 11  

Jutro brat ma przyjechać tym autem więc sprawdzę. Łatwo znaleźć ten czujnik o którym piszesz? czy trzeba zdemontować tą plastikową osłonę?

Dodano po 3 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie. Czy przy tych eksperymentach stacyjka ma być włączona? Czy pompa paliwa ma pracować po zwarciu styków czujnika temp?

0
  • #15 11 Sty 2012 17:40
    dajmon5
    Poziom 9  

Nie musisz nic zdemontować jak podejdziesz i się schylisz nad prawe nadkole to na pewno zobaczysz za ramieniem wycieraczki czujnik
    A mam pytanie do Ciebie jaka jest w ogóle temp. powietrza teraz u ciebie w dzień jeżeli poniżej 5 *C to powinien nawet sie załączyć po zapaleniu samochodu tylko trzeba by troszkę poczekać u mnie odpala po jakiejś minucie

0
  • #16 11 Sty 2012 19:07
    mnowak35
    Poziom 11  

Temperatura oscyluje w okolicach 5 stopni. Z tego co rozumiem to mam zrobić tak: odpalić auto, zewrzeć przewody czujnika i poczekać. lub gdy jest chłodniej niż 5 stopni to po zwarciu przewodów ogrzewacz powinien odpalić nawet bez pracującego samochodu.
    Napisz proszę czy bez sterownika w zegarze powinno to zadziałać?
    Pozdrawiam

0
  • #17 11 Sty 2012 19:20
    ociz
    Moderator Samochody

mnowak35 napisał:
    po zwarciu przewodów ogrzewacz powinien odpalić nawet bez pracującego samochodu.

Nie, musi być też ładowanie.

0
  • #18 11 Sty 2012 19:31
    dajmon5
    Poziom 9  

Ja odpalałem samochód próbowałem ruszyć webasto poprzez zwarcie styków to samo robi ten czujnik jak spada temp czujnik załącza się webasto odpala dzieki temu czujnikowi a przy webaście postojowym właśnie czujnik nie ma znaczenia więcej robi tu ten włącznik o którym mówiłeś a o tym co ci pisałem możesz tak zrobić żeby zobaczyć czy webasto chodzi ci w ogóle za pomocą czujnika temp (załącza się samoistnie po spadku temp) ci się uruchomi zobaczysz czy jest sprawne. Webasto postojowe sterowane z zegarka nie jest podłączone do czujnika temp pod szybą uruchamia się po wciśnięciu guzika na zegarku jak mówiłeś że go nie masz spróbuj znaleść schemat połączenia z zegarka do webasto , zrobiłbym sam jakiś włącznik tylko trzeba by było wiedzieć który kabel do czego

0
  • #20 11 Sty 2012 22:13
    T5
    Admin grupy Samochody

Kolego,mógłbyś ruszyć swoje cztery litery i zajrzec i podać jaki masz model pieca?Czy to Cię przerasta?To że to jest z policji to o niczym nie swiadczy.Nie wszystkie ps... mają dobrze.

0
  • #21 25 Kwi 2018 09:25
    brratek
    Poziom 9  

Ja potrzebuję uruchomić 1 bieg nawiewu przedniego z jakiegoś przekaźnika, żeby pracował przy dogrzewaniu. (Całość zalacza i wyłącza termostat pokojowy w kabinie.)
    Czy ktoś wie w co mogę się wpiać?

Nie za bardzo chcę odpalać tryb HE bo wtedy wiatrak jedzie na maxa?

Mam climatronic 2 strefowy Siemens w Alhambrze 1998r 1.9tdi afn z modułem nad bezpiecznikami...

Moderowany przez CameR:

duplikat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17187105#17187105
    Reg. 3.1.12. Nie wysyłaj wielu jednakowych tematów na forum, użytkownicy nie będą wiedzieć, gdzie mają odpowiadać.
    Reg. 3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

0