Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] dobór obiektywu do kamery Planet lub Foscam

maciasek 26 Oct 2011 12:36 4085 11
Optex
 • #1
  maciasek
  Level 9  
  Witam,
  posiadam kamerę PLANET ICA-HM100 oraz Foscam fi8918w i chciał bym do nich dokupić obiektyw z kątem około 90 st..
  Kupiłem obiektyw w sklepie CCTV to okazało się że kolor zielony jest wyświetlany jako "fiolet"... i sklep stwierdził że niema odpowiedniego obiektywu... (?)

  Kamera Foscam (ze swoim obiektywem) na dworze widzi zielony jako fioletowy/biały
  a kamera Planet (ze swoim obiektywem) widzi zieleń prawidłowo...

  Przekładałem wzajemnie obiektywy w kamerach i doszedłem że kolor fioletowy z kamery Foscam jest winą obiektywu bo jak założę obiektyw z planet to widać idealnie co przedstawiłem na zdjęciach poniżej

  dobór obiektywu do kamery Planet lub Foscamdobór obiektywu do kamery Planet lub Foscam


  Pytałem w trzech sklepach internetowych i w czterech ("pro") sklepach w szczecinie... nikt mi w tej kwestii nie potrafił pomóc...

  trafiłem na sklep internetowy w którym gość był tak przekonywujący że postanowiłem kupić od niego proponowany obiektyw. Twierdził że obiektyw musi być bez filtra IR i że to przez ten filtr widać na "fioletowo". Niestety po otrzymaniu obiektywu na obydwu kamerach nie było zieleni tylko fiolet... :?:
  Opisałem mu dalszy problem to odpuścił i kazał odesłać/zwrócić obiektyw.

  Czy uzyskam od Was pomoc w tym temacie? :cry:

  Pozdrawiam
  Maciej :?
 • Optex
 • #2
  treborsz
  Industrial cameras specialist
  maciasek wrote:
  nikt nie ma pojęcia o obiektywach do kamer IP? :?
  To może podpowiedź, która być może naprowadzi Cię na rozwiązanie. Czy kamera Foscam z obiektywem z kamery Planet "widzi" podczerwień emitowaną w nocy przez wbudowane w kamerę diody?
 • Optex
 • #3
  crunky
  Level 32  
  Kamery masz jakie masz, w takich zabawkach nikt nie przewiduje wymiany obiektywu. W normalnych kamerach IP obiektywy wymienia się bezproblemowo. To co posiadasz to produkt branży "IT", niewiele odbiegający od kamerek internetowych, a nie produkt "security".
  To tak tytułem wstępu.
  Z tego co zaprezentowałeś wynika że obie kamery nie posiadają żadnego filtra odcinającego na matrycy CCD. Kamera Planet taki filtr najwidoczniej ma napylony na obiektywie. Żeby kamera foscam odzwierciedlała prawidłowo kolory również musiałaby posiadać taki filtr na obiektywie.
  Jednak jak już Kolega wcześniej próbował Cię nakierować, jeśli obiektyw z filtrem założysz do foscam najprawdopodobniej zupełnie nie zobaczy ona podczerwieni.
  Jedyne wyjście kupić kamery z mechanicznym filtrem IR.
  Pozdrawiam
 • #4
  jpl
  Level 34  
  Koleca @crunky dobrze radzi...

  Najwyraźniej obiektyw jest z tzw filtrem IR, dlatego bez niego widzisz obraz taki jaki widzą kamery bez filtra iR (wtedy ccd łapie światło z diór IR, inaczej kamera nie widzi IR).

  Normalnie - jeżeli tak się robi - to cyfrowo korektuje się kolory (cyfrowo kamera przerabia kolor fioletowy na zielony), i wychodzi kamera która widzi diody IR oraz widzi kolory (często są one i tak troche przekłamane).

  Najlepszym rozwiązaniem byłoby poszukać jakiegoś importera cctv koło ciebie, i podjechać do nich. Powiedz że chcesz przetestować różne obiektywy (2.5, 2.8, 3.6, z korekcją IR lub bez itp), i wtedy wkręcać i sprawdzać. Powinien któryś podejść.
  Albo może mają obiektyw z jakiejś zdezelowanej kamery analogowej która widzi światło IR (a nie ma filtra IR) ? i sprzedadzą ci za grosze?
 • Helpful post
  #5
  rav_bt
  Level 12  
  Filtr IR znajduje się pomiędzy matrycą kamery a obiektywem. Ma na celu wycięcie pasma podczerwieni, które powoduje przekłamania kolorów jakie zdążyłeś zauważyć.

  Wszyskie aparaty cyfrowe posiadają filtr IR.

  W kamerach z obiektywem M12mm filtr znajduje się w obiektywnie (pierwsza szybka od strony matrycy)

  Kamera Foscam FI8918W nie posiada w obiektywie filtru IR, bo inaczej w nocy doświetlające diody IR byłyby wycinane przez ten filtr, a nie o to chodzi. Chodzi o to aby kamera widziała zarówno w dzień jak i w nocy, dlatego barwy dzienne są przekłamane kosztem widzialności w nocy.

  Twój Panet zapewne nie posiada diod IR doświetlających w nocy, więc jest kamerą do zastosowania w dzień, jeśli nie ma diod IR to zastosowano firlt IR w obiektywie aby wyciąć pasmo IR i poprawić w ten sposób odwzorowanie barw.

  Jeśli ktoś sprzedaje obiektyw i nie wie, czy obiektyw posiada filtr IR czy nie, to gratuluje sprzedawcy wiedzy na temat oferowanych produktów.

  Nowsze rozwiązanie jest takie, że kamery mają filtr IR-CUT np modele Dericam M204W. Działa to tak, że mechanicznie filtr IR "wskakuje" pomiędzy obiektyw a matrycę w dzień, aby poprawić barwy, natomiast w nocy filtr IR wysuwa się aby nie wycinać pasma IR z diod doświetlających.

  dobór obiektywu do kamery Planet lub Foscam
 • #6
  dj_volt
  Level 24  
  Moim zdaniem najskuteczniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie tego obiektywu.
  Z praktyki: stosowałem takie obiektywy kilkukrotnie z Foscamami. Nie narzekam, nie zauważyłem zmiany barw. Zwróć uwagę na to, że FL8918W występują na polskim rynku w 2 wersjach. Jedna ma złącze I/O a druga zamiast niego ma wyprowadzone złącza audio. Pytanie którą masz wersję?

  Poza tym: FL8918W to kamera wewnętrzna. Jak długo masz ją na dworze? Testowałem jedną sztukę w ubiegłym roku. Problemy zaczęły się jesienią - duża wilgotność powietrza zabiła kamerę. Udało mi się ją reanimować, ale stwierdzam jednoznacznie - na dwór to się nie nadaje :-)
 • #7
  maciasek
  Level 9  
  ok....

  rav_bt dla pewności, czyli żeby kolory były OK to muszę mieć obiektyw z filtrem IR?

  dj_volt rozumiem że stosowałeś dokładnie ten obiektyw z tej firmy(strony) do FL8918W(audio)?

  Podziękował bym Wam za rady ale dopóki nie dostanę dobrego obiektywu to wszystkie informacje biorę "z zapasem" bo do tylu ludzi co ja juz zadzwoniłem i napisałem...UGH... i nikt mi konkretnie tego nie wyjaśnił.
  rav_bt wprowadził nową możliwość... obiektyw z filtrem IR, ale przyznam że posiadałem niby oba (z i bez) zdaniem firmy która mi sprzedała obiektywy...
  i w każdym z przypadków były te same kolory na obu kamerach... :silly:

  jutro jade do firmy w Szczecinie z kamerą i poproszę o podłączenie i przetestowanie... zobaczymy czy się zgodzą... ;-)

  Tym czasem dzięki za zaangażowanie...i wszystkie cenne informacje...
  Pozdrawiam Maciej :spoko:
 • #8
  Pawel2420
  Level 30  
  dj_volt wrote:
  Moim zdaniem najskuteczniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie tego obiektywu.

  "W obiektywie zastosowano układ soczewek kompensujących aberrację chromatyczną dla promieniowania podczerwonego."
  To jest zupełnie coś innego niż potrzebuje autor pytania.
 • #10
  maciasek
  Level 9  
  dj_volt, będę wdzięczny bo żaden sklep nie chce "bawić się" w testowanie... :|
 • Helpful post
  #11
  Pawel2420
  Level 30  
  Moim zdaniem szanse na znalezienie obiektywu z filtrem IR masz znikome. Proponuję wydłubać taki filtr z jakieś starej kamery. Jest to szkiełko w kolorze zielonkawym. Tylna część obiektywu jest płaska a soczewka zajmuje tylko niewielką jego część. Można więc zwyczajnie przykleić filtr IR do obiektywu. Oczywiście jeśli ten filtr nie będzie zbyt duży. Pamiętaj aby takiego zmodyfikowanego obiektywu nie wkręcić zbyt głęboko. Margines pomiędzy ostrym obrazem a mechanicznym zniszczeniem matrycy będzie bardzo mały.
 • #12
  maciasek
  Level 9  
  Problem rozwiązany przez umieszczenie filtra ir-cut pomiędzy matrycą a obiektywem.
  Filtr wyjęty ze starego aparatu fotograficznego.

  dobór obiektywu do kamery Planet lub Foscam