Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regeneracja głosników Tonsil GD 20/20

26 Oct 2011 21:41 5654 12
  • Level 10  
    Witam.
    Mam pytanie odnośnie regeneracji tego żadko dziś spotykanego przetwornika.
    Czy membrany (zestawy do regeneracji) dostępne na alledrogo będą kompatybilne z tym głośnikiem?

Z Allegro.

"Membrama pasuje do następujących modeli głośników GDN 20 cm:
    Np. do :

MEMBRAMA NIE PASUJE DO GDN 20/30 W KAŻDEJ WERSJI WYKONANIA ! ! !

GDN 20/40
    GDN 20/40/3
    GDN 20/40/6
    GDN 20/40/8
    GDN 20/40/10
    GDN 20/40/11
    GDN 20/40/14
    GDN 20/50

GDN20/60
    GDN20/60/1
    GDN 20/60/3
    GDN 20/60/6
    GDN 20/60/11
    GDN 20/80
    GDN 20/80/2"

A więc tak, moje wątpliwości budzi to że sprzedawca mówi "MEMBRAMA NIE PASUJE DO GDN 20/30 W KAŻDEJ WERSJI WYKONANIA ! ! !" a ten głośnik właśnie znajdował się oryginalnie w moich ZG30C-114 w których aktualnie są właśnie tonsilowskie gd 20/20.

Tak więc proszę o odpowiedź czy średnice tych zamienników (głównie wewnętrzna) będzie odpowiednia do moich szerokopasmówek.

Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.
  • Helpful post
    Moderator of Acoustics
    malinp wrote:
    A więc tak, moje wątpliwości budzi to że sprzedawca mówi "MEMBRAMA NIE PASUJE DO GDN 20/30 W KAŻDEJ WERSJI WYKONANIA ! ! !" a ten głośnik właśnie znajdował się oryginalnie w moich ZG30C-114 w których aktualnie są właśnie tonsilowskie gd 20/20.
    Membrana nie pasuje, ze względu na głębokość, nie średnicę. GDN 20/30 jest głębszy niż inne głośniki o tej średnicy z Wrześni.
    malinp wrote:
    moich ZG30C-114 w których aktualnie są właśnie tonsilowskie gd 20/20.
    Czemu masz głośnik szerokopasmowy, zamiast głośnika niskotonowego ?

Co się stało z głośnikiem, że konieczna jest wymiana membran ?
  • Level 10  
    Dziękuje za odpowiedź co do membrany do gdn 20/30, a co z kompatybilnością z głośnikiem gd 20/20?

Nie chciałbym kupić niepasującego zestawu.

A co do tego co się stało z tymi głośnikami to sam chciałbym wiedzieć, jeden działa poprawnie aczkolwiek zawieszenie jest już na tyle w złym stanie że nie wskazane jest dalsze używanie go, a drugi ma braki w zawieszeniu górnym i podartą membranę.

Kolumny (jako ciekawostkę powiem że wraz ze wzmacniaczem PW 3015) dostałem za darmo od 'dobrego wója', brakuje w nich głośników wysokotonowych (tak na marginesie, czy ma ktoś pomysł jak najlepiej wykonać tubę/adapter do wysokotonówek?), brakuje w nich również zwrotnicy, dlatego wole zregenerować gd20/20 niż wydawać jakby nie patrzeć spore pieniądze na nowe przetworniki niskotonowe i zwrotnice.

Kto jak nie ja wróci im życie? :)

Tak więc czy ta membrana będzie współgrać z tym głośnikiem?
    Temat pewnie przyda się wielu innym userom, którzy jednak postanowili wziąć się za naprawę tych głośników.
  • Helpful post
    Level 27  
    Membrana do tego GD 20/20 spasuje rozmiarami (ma on taki sam kosz jak GDN 20/40), ale musisz pamiętać że nie będzie to grało jak należy. Co do tuby na wysokotonowy, to rozejrzyj się na allegro, idzie kupić te tuby za parę groszy.
  • Level 10  
    Quote:
    ale musisz pamiętać że nie będzie to grało jak należy.

Wiem że regenerowane głośniki różnią się parametrami od oryginałów ale czym spowodowana jest ta różnica?

Masą układu drgającego?
    Materiałami z jakich wykonywane są zestawy do regeneracji?

Czy ta różnica jest duża (b.słyszalna) czy raczej jest bo jest jako pretekst że lepiej kupować nowe Tonsile?

I od czego zależy zakres przenoszenia przetwornika?

Dziękuje i pozdrawiam! :)
  • Level 36  
    ja bym osobiście nie regenerował, bo 20/20 to raczej słaby głośnik, idzie kupić takie 2 sprawne tanio. Inna sprawa to te GDN 20/30 lub 20/40 które powinny tam się znaleźć. Czy różnica jest słyszalna - to dopiero jesteś w stanie zauważyć gdy masz porównanie.
  • Level 10  
    A ja jednak wezmę się za regeneracje tych głośników.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi. Po skończeniu dam zdjęcia z przed i po naprawie.

Mile widziane dalsze sugestie i porady ! :)
  • Helpful post
    Level 27  
    Regeneracji możesz się podjąć, choćby dla doświadczenia. Co do zmian parametrów, to są one kolosalne. Liczy się wszystko, masa układu drgającego, sztywność membrany, rodzaj i podatność zawieszenia.
  • Level 10  
    Dzisiaj stałem się posiadaczem membran i pianek - niestety zamienników.
    Po nałożeniu membrany na cewke nie dochodzi ona do końca (tzn do zawieszenia dolnego)
    Czy tak to ma być? czy 'naciągnąć' cewkę w górę aby membrana doszła do zawieszenia dolnego?
    Wdzięczny będę za szybką i precyzyjną odpowiedź :)

EDIT:
    W oryginalnym głośniku gd 20/20 membrana dochodzi do dolnego zawieszenia, czy wyciągać cewkę w górę czy po prostu ta membrana (zamiennik) może być "niższa" i kleić membranę nie schodzącą na sam dół?

EDIT 2:
    Różni ludzi różnie twierdzą, ale jak wy sądzicie czy najpierw kleić cewkę czy najpierw membranę do kosza?
  • Helpful post
    User removed account  
  • Level 10  
    Membrany przyklejone. Niestety niezgodnie z tym co pisałem nie zrobiłem zdjęć ani z przed ani po regeneracji.
    Ale mam kolejny problem :(
    Membrany przyklejone bez żadnego 'podciągana cewki', jeden głośnik gra po prostu WSPANIALE ! przyjemny głęboki bass (może zdawa mi się tak ponieważ moim poprzednim zestawem grającym były kombinowane zestawy creative [standart po 6w na satelite i 17 na woofer] )
    Regenerowałem w ten sposób że kleiłem najpierw do cewki (wycentrowanej papierem) następnie zawieszenie górne (zakładałem na głośnik oryginalny pierścień i na dwóch głośnikach położona była kolumna aby docisnąć zawieszenie) i niestety w drugim głośniku nieumyślnie przesunęło się zawieszenie górne, pod palcami (niezależnie od tego z której strony membrany naciskam na nią) nic nie obciera, podczas muzyki tez nic nie słychać ale niestety to jak grają te dwa głośniki to paranoja.
    Jeden SUPER a drugi prawie zero wysokich tonów (przypominam że to GD a nie GDN) i zero basu (ten z krzywą membraną)
    I czy właśnie to krzywe przyklejenie jest tego przyczyną? czy może różnica spowodowana jest różną ilością kleju jaką posłużyłem się do sklejenia membrany z cewką? Szkoda takiego głośnika, mówicie niby że go_w_no ale gra naprawdę dobrze :)
  • Level 10  
    Oka będę tam pisał w razie dalszych problemów:)

Dzięki. temat chyba wyczerpany.