Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DVB-T - czy dostawca telewizji kablowej zajmuje mi pasmo?

wlosu 26 Oct 2011 23:44 2186 4
    wlosu
    Level 2  
    Mieszkam w nowym mieszkaniu, na nowym osiedlu. Wiem, że na osiedlu jest dostawca TV kablowej, ale nie jestem zainteresowany.

Interesują mnie tylko podstawowe programy (TVP 1, ,TVP 2 etc).

W skrzynce obok bezpieczników znalazłem koncentryk antenowy, domyśliłem się, że pochodzi z dachu. Po podłączeniu dał słaby sygnał analogowy (programy TVP 1 i 2 i kilka innych śnieżą)

Odbieram natomiast tylko kilka kanałów DVB-T, i to dość dziwnych: MINIMINI, Planete, Discovery Poland, Discovery World, Science Poland, Animal Planet, TLC, Disney channel).

Jak to rozumieć?

Czy możliwe jest, że jedyny kabel antenowy poprowadzony do mojego mieszkania pochodzi od operatora kablówki i nie mam anteny zbiorczej?
    telbod
    Level 31  
    Wymienione programy nie są nadawane w DVB-T. Jeżeli jeden kabel to albo od 'kablówki" albo od zbiorczej anteny, ale z uwagi na odbierane programy typu mini mini, to stawiam na kablówkę.
    Yaga
    Level 16  
    Kanały które odbierasz to na 100% kanały sygnału z pakietu wewnętrznej telewizji kablowej. DVB-T to naziemna telewizja cyfrowa, dostępna już w wielu miejscach kraju ale o tym poczytaj wpisując w wyszukiwarkę zapytanie o MUX2, MUX3 lub DVB-T.
    http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/harmonogram-wdrazania-mux-2
    http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/harmonogram-wdrazania-mux-3

Radzę popytać o sprawę sygnału telewizyjnego w administracji Twojego osiedla, odradzam wszelkie samodzielne próby podłączaniu się do jakichkolwiek kabli - może to być traktowane jako włamanie do czyjejś instalacji.

W mojej okolicy w budynkach osiedlowych, administracje wymuszają korzystanie z istniejących sieci kablowych... ale dla nie zainteresowanych zwykle jest tania oferta "socjalna" zapewniająca za niewielką stawkę miesięcznej opłaty - odbiór tylko TVP1, TVP2, TVP Info, TVN i Polsatu.

Jeśli nie ma u Ciebie takiej możliwości, pozostaje montaż własnej anteny... niestety, za zgodą administracji.

Nie znając Twej lokalizacji trudno doradzić coś sensowniejszego. Jeśli np. jesteś w zasięgu DVB-T i sygnał jest odpowiednio silny, być może idealnie odbierzesz małą anteną zamontowaną na balkonie lub przy oknie. Za darmo, bez innych opłat (opócz abonamentu rtv)
    Ale do tego potrzebny Telewizor z możliwością odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w systemie MPEG4.

...Doczytałem że chodzi o Wrocław - jak dokładniej określisz lokalizację osiedla, budynku, sadzę że ktoś z Wrocawia podpowie Ci cos konkretnego
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    wlosu wrote:
    W skrzynce obok bezpieczników znalazłem koncentryk antenowy, domyśliłem się, że pochodzi z dachu.

W myśl przysłowia, że "nie każdemu psu na imię burek" a nie wszystkie kable koncentryczne (szczególnie w skrzynkach) są kablami systemu anten zbiorczych.

Teraz jedynymi kablami w tych skrzynkach to TVK.

Quote:
    Czy możliwe jest, że jedyny kabel antenowy poprowadzony do mojego mieszkania pochodzi od operatora kablówki i nie mam anteny zbiorczej?

Proponuję się odłączyć od tego kabla bo jeszcze TVK pomyśli, że kradniesz sygnał. :D

Pozdrawiam.
    wlosu
    Level 2  
    Dzięki wszystkim za fachową i szybką poradę.

Dowiedziałem się, że kabel pochodzi od TVK i nie mamy anteny zbiorczej... Pozostaje chyba antena pokojowa.

Póki co odłączam się od kabla, żeby nie pomyśleli, że kradnę.

Pozdrawiam,

MW