Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AVR PROG 910 CodeVisionAVR jak zaprogramować atmega8

27 Oct 2011 00:57 2265 8
  • Level 9  
    Witam bardziej doświadczonych kolegów !

Posiadam programator avr prog 910 który współpracuje z CodeVisionAVR. I mimo tego iż podążam za wskazówkami, tutorialami i próbuje odnieść znalezione kursy do pracy w tym programie nie potrafię zaprogramować atmega 8 prostym kodem z kursu. Mój problem polega na tym że sprawdzam kod nie pokazuje błędu ale nie potrafię ruszyć z tym dalej z C do hex i zaprogramować w CodeVisionAVR. dołączę linki z info o programatorze, o kodzie, oraz link z którego próbowałem coś bezskutecznie wyłapać i zrozumieć.

Instrukcja załączona z programatorem i krótkim wstępem
    www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=423410

Kod

/* przykład 2.1 "leds.c" */
    /* 8 diod LED przłączonych do portu D */
    /* ATmega 1MHz */
    #define F_CPU 1000000L
    #include <avr/io.h>
    #include <util/delay.h>
    int main(void)
    {
    /* Wszystkie linie portu D będą wyjściami */
    DDRD = 0xFF; /* 0xFF binarnie 1111 1111 */
    /* Początek nieskończonej pętli */
    while(1)
    {
    PORTD = 0xaa; /* 0xaa binarnie 1010 1010 */
    /* opóźnienie 0.33 sek. */
    _delay_ms(330);
    PORTD = 0x55; /* 0x55 binarnie 0101 0101 */
    /* opóźnienie 0.33 sek. */
    _delay_ms(330);
    }

Schemat

AVR PROG 910 CodeVisionAVR jak zaprogramować atmega8

Korzystałem z wstępu który załączyłem, oraz z tutoriali na youtube wydaje się śmieszne ale niestety nie znalazłem żadnej książki do obsługi CodeVisionAVR.

Prosiłbym o jakieś materiały lub informacje jak zapisać ten załączony kod w tym programie na atmega 8.

pozdrawiam
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 9  
    Witam ponownie.

Posiłkując się tym filmikiem

http://www.youtube.com/watch?v=QtJk7ffrDug

Myślę że udało mi się zaprogramować atmega8 ale gdy wszystko podłącze tak jak na schemacie posiłkując się również zdjęciem z kursu mój układ nie działa. Czy mógłby mi ktoś udzielić kilku wskazówek na temat moich błędów i jak je rozwiązać?

Załączam link do zdjęcia płytki umieszczonej w kursie.

http://hobby.abxyz.bplaced.net/img/art002_stykowa1.jpg

Dziękuje i pozdrawiam
  • Level 17  
    Nie ma "myślę, że". Albo ci się udało nawiązać połączenie z atmegą i zaprogramować ją, albo nie i to wszystko.
    Jeżeli przeczyta ci sygnaturę procesora to jest już dobrze. Znaczy, że dobrze podłączyłeś. Jeżeli nie nawiążesz połączenia komputer<=>atmega, to nie ma co dalej ruszać.
    Układ jest na tyle prosty, że właściwie nie ma gdzie popełnić błędu. Sprawdź zasilanie, połączenia, na płytce stykowej wszystko ma tendencję do odpadania.
  • Level 9  
    Odłączyłem wszystko i podjąłem kolejną jak się okazało bezskuteczną próbę. Podpiąłem programator pod USB stworzyłem projekt w CodeVision, skompilowałem i stworzyłem pliki projektu. Po poprawnym odczytaniu sygnatury załadowałem wcześniej zapisany program do atmegi( Tools / Chip programmer / Read chip signature. Następnie Program erase chip. File / Load Flash i Program / Flash). Po tych krokach montuje układ na płytce i nie idzie. I mam nadzieje że tutaj dobrze rozumiem że skoro programuje układ w podstawce programatora to nie podpinam złącza ISP bo ono służy do programowania atmegi w układzie? Mam nadzieje że tutaj się nie wysypałem.

Pozdrawiam i proszę o jakiekolwiek sugestie, które pomogą mi pchnąć to do przodu.
  • Level 17  
    Na schemacie nie ma zasilania, mam nadzieje, że podpiołeś. Poza tym sprawdź LEDy. Jak zaprogramowałeś dobrze, to musi działać. Masz jakieś doświadczenie w ogóle w elektronice, czy to dopiero początek?
  • Level 9  
    Tak wygląda zasilanie, u mnie jest doprowadzane z zasilacza stabilizowanego i na PIN'ach zasilających mam 5,3 V. Czy możliwe jest że atmeg jest uszkodzony ? czy to raczej wyszłoby na odczytywaniu sygnatury i programowaniu?

Postaram się dziś albo jutro jeszcze raz wszystko na spokojnie przeanalizować.

Dzięki i pozdrawiam.

Dodano po 13 [minuty]:

Ps. Początkujący

Pozdrawiam
  • Level 9  
    Panowie i Panie

Niestety nie ruszyło.

Próbowałem z programem który miał zapalać na zmianę diody.
    Code:

#include <mega8.h>
    #include <delay.h>

void main(void)
    {

PORTB=0x00;
    DDRB=0x00;

PORTC=0x00;
    DDRC=0x00;

PORTD=0x00;
    DDRD = 0xFF;

while(1)
    {
    PORTD = 0xaa; /* 0xaa binarnie 1010 1010 */
    /* opóznienie 0.33 sek. */
    delay_ms(330);
    PORTD = 0x55; /* 0x55 binarnie 0101 0101 */
    /* opóznienie 0.33 sek. */
    delay_ms(330);
    }
    }

i nic .

Według programu zaprogramowałem wgrałem podłączyłem według schematu i nie ruszyło. Kolejne z moich pytań to czy mogę jakoś odczytać program z atmegi w code vision i jak? Myślę że mam uszkodzony układ ale nie wiem czy wtedy prawidłowo odczytał bym jego sygnaturę i wgrał program.

Gdy podłączyłem wszystko i sprawdzałem napięcie na poszczególnych nóżkach musiałem zrobić zwarcie i zapaliły się diody ( co druga ).

Pomóżcie mi pchnąć ten temat do przodu.

pozdrawiam
  • Level 9  
    Panowie

Dziękuje za pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.

Wychodzi na to że miałem wadliwą atmege ( lub podczas prób ją uszkodziłem ).
    Po zakupie nowej wszystko działa.
    Nie wiem czemu czytało normalnie sygnaturę i czemu wgrywało program a po włożeniu do układu nie działa.

I co może być przyczyną takiego zachowania?

pozdrawiam
  • Moderator on vacation ...
    KKeemmoott wrote:
    Nie wiem czemu czytało normalnie sygnaturę i czemu wgrywało program a po włożeniu do układu nie działa.
    I co może być przyczyną takiego zachowania?

Jedną z przyczyn może być nie przestrzeganie zasad podłączania mikrokontrolera.
    Niestety na schemacie, który pokazałeś, nie ma podłączonych wszystkich niezbędnych pinów. Pokaż kompletny schemat Twojego projektu.