Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-S/S2 - Dobór sprzętu, podstawy (odbiór tv sat cyfrowej bez tunera)

27 Paź 2011 09:12 17720 13
  • Poziom 9  
    Proszę o poradę. Chodzi o odbiór telewizji satelitarnej bez tunera. Posiadam TV z dvb-s/s2, chciałbym podłączyć antenę satelitarną do odbioru sygnału cyfrowego (programy bezpłatne). Teraz pytania:
    Jaka czasza anteny (cm)?
    Jaki konwerter?
    Jaki producent konwertera żeby utrzymać rozsądny poziom cena / jakość?
    Czy da się podłączyć 2 konwertery na 2 satelity gdy w telewizorze jest 1 wejście antenowe dla satelity?
    Ewentualnie proszę o inne ciekawe uwagi dotyczące tematu.
    Telewizor jaki posiadam to Sharp LC-40LE830 E.
  • Poziom 35  
    Czasza 85, konwerter Inverto, można dwa - potrzebny diseqc...
  • Poziom 9  
    Na stronie jednego ze sklepów na temat przełącznika DiSEqC wyczytałem coś takiego:
    "Przełącznik działa z większością produkowanych obecnie tunerów cyfrowych gdyż posiadają one generator DiSEqC" - czy ten "generator DiSEqC" jest urządzeniem standardowym montowanym np. w telewizorze?
    Kolejne pytanie: ten przełącznik działa "automatycznie" nie muszę już nic przełączać żeby zmienić źródło sygnału z jeden satelity na drugą?
  • Poziom 35  
    Sprawdzić w opcjach czy ma obsługę diseqc, przełączanie odbywa się automatycznie...
  • Poziom 37  
    Marcin2700 napisał:
    czy ten "generator DiSEqC" jest urządzeniem standardowym montowanym np. w telewizorze?

nie, to jest urządzenie do przełączania dwu lub więcej konwerterów (LNB) zamontowanych w antenie i montowane jest zwykle przy antenie, aby ciągnąć do odbiornika jeden kabel antenowy.

Zamiast dwóch osobnych konwerterów i przełącznika diseqc można zastosować tzw. monoblock - czyli zintegrowane dwa konwertery plus przełącznik diseqc.

Marcin2700 napisał:
    ten przełącznik działa "automatycznie" nie muszę już nic przełączać żeby zmienić źródło sygnału z jeden satelity na drugą?

twój telewizor musi posiadać obsługę systemu DiSEqC w wersji 1.0 lub 1.1 - zapewne ma - poszukaj w instrukcji obsługi.

Marcin2700 napisał:
    Ewentualnie proszę o inne ciekawe uwagi dotyczące tematu.

może uzupełnię: antena aluminiowa (Al), a kabel antenowy do zastosowań zewnętrznych, w kolorze czarnym (wykonanie z PE), ze współczynnikiem ekranowania >90dB.
  • Poziom 9  
    Odpowiedź ze strony wsparcia Sharp:"Model LC-40LE830 posiada generator DiSEqC, który jest kompatybilny z konwerterami, które posidają protokół DiSEqC z wersji 1."
    Teraz tylko małe zakupy i do roboty :o)
    Dziękuję za odpowiedzi.
  • Poziom 9  
    Wznawiam temat ponieważ urodził się nowy problem. Telewizor obsługuje protokół DiSEqC w wersji 1. Konwertery mają często przełącznik DiSEqC 2.0. Czy to jest ze sobą kompatybilne? Czy konwerter musi posiadać przełącznik DiSEqC 1.0 czy tam 1.1?
  • Poziom 24  
    Jest kompatybilne. Protokół w wersji "1" może obsłużyć do czterech konwerterów.
  • Poziom 38  
    Marcin2700 Kup sobie MONOBLOCK INVERTO i najlepiej od razu TWIN bo może się przydać do podłączenia dodatkowego tunera albo nagrywarki.
    Zwróć uwagę na to żeby MONOBLOCK miał odstęp 6 stopni czyli HotBird 13 i Astra 19,2 bo są też 4 stopnie czyli Astra 19,2 i Astra 23,5. Czytaj opisy.
  • Poziom 9  
    Wybrałem konwerter: INVERTO - IDLB-TWNM21-MNOO6-8PP
  • Poziom 38  
    Marcin2700 napisał:
    Wybrałem konwerter: INVERTO - IDLB-TWNM21-MNOO6-8PP
    Dobry wybór :idea:
    Nie oszczędzaj na kablach ale i też bez przesady. Za około 3,50 zł. za 1 metr będzie OK.
  • Poziom 9  
    Kolejne wznowienie tematu. Tym razem chodzi o ustwienia TV pod kątem DVB-S/S2. Jak można się domyślać wybór ustawień jest dosyć duży. Włączanie napięć sterujących, wybór ilości satelit itp... Może po kolei. W Sharp-ie są takie opcje co do DVB-S:
    1. Ustawienie połączenia anteny: pojedynczy staelita, 2 satelity skrzynki rozdzielczej 22 kHz, 2 satelity skrzynki rozdzielczej sygnału przełączającego, maks. 4 satelity multiprzełącznika DiSEqC, system wspólnego satelity;
    2. Szybkość powtarzania: brak, 1, 2;
    3. Napięcie sterujące: wł, wył;
    4. Sygnał 22 kHz: pasmo, pozycja, wył.;
    5. Sygnał przełączający: opcja, pozycja, wył.;
    6. Satelita - wybór do 4 satelitów;
    7. Ustawienia częstotliwości LNB: nieskie 9000-12000 i wysokie taki sam przedział;
    Czy mógłby ktoś pomóc w tym gąszczu ustawień.
    Po moim ustawienu wszystkiego, niestety nic nie odbiera. Obawiam się że może coś jest nie tak. Mam nadzieję że problemem jest poprostu nie celnięcie w satelitę, a nie np. uszkodzenie konwertera czy tunera w TV.
  • Poziom 9  
    I jeszcze jeden problem!

Po podłączeniu do telewizora kabla z anteny satelitarnej z konwertera monoblock, telewizor nie wykrywa żadnego sygnału. Próbowałem różnych ustawień (z opcji j.w.) i nic. Co ciekawe, po podłączeniu satfindera, satfinder w ogóle się nie załącza. Tak jakby nie było napięcia zasilającego konwerter! W ustawieniach oczywiście napięcie sterujące włączałem. Na mierniku na wyjściu dvbs telewizora pokazuje mi 0,13 V, niezależnie czy napięcie sterujące w ustawieniach jest załączone czy wyłączone.

Czy takie objawy mogą być objawami zepsutego tunera w telewizorze?

Po podłączeniu satfinderem do starego analogowego tunera, satfiner działa. Poza tym na wyjściu starego tunera jest około 13 – 14 V.
  • Poziom 9  
    Szkoda że nikt nie zainteresował się moimi dwom ostatnimi postami z pytaniami, ale do rzeczy. Co do tej pory udało mi się zdziałać i ustalić?
    Czytałem gdzieś, że uszkodzenie nowego konwertera jest mało prawdopodobne i tak też założyłem. Takie samo założenie poczyniłem dla telewizora, chociaż już byłem prawie pewien, że to wina właśnie uszkodzonego wejścia lnb. Jednakże okazało się, że pomógł RESET do ustawień fabrycznych (ostatnia deska ratunku)! Po podłączeniu kabla z anteny i włączeniu wyszukiwania programów z satelity, udało mi się wcelować w HB13 (siła 99%). Co prawda zez nie zadziałał ale zapewne to kwestia pokręcenia jeszcze anteną lub też ewentualnie zbyt duża średnica czaszy (jest to stara antena z satelity analogowego ~95-100 cm).
    Jeżeli uda mi się załączyć monoblocka na HB i Astrę, to opiszę dokładnie ustawienia dla tv Sharp pod względem DVB-s.