Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja radiowa Rx433 Tx433

27 Paź 2011 12:17 1993 5
 • Poziom 10  
  Witam,

  Po kilku spędzonych dniach na przeszukiwaniu internetu i innych źródeł udało mi się skleić schematy nadajnika i odbiornika.

  Odbiornik:
  https://obrazki.elektroda.pl/6974993200_1319710431.png

  Nadajnik:
  https://obrazki.elektroda.pl/2999517600_1319710431.png

  Rezystor przy nadajniku 1.5 M a odbiorniku 470k. Zasilanie 5V.
  Idea jest taka, że po naciśnięciu przycisku na wyjściu odbiornika powinien mi zagrać buzzer.

  Zmontowałem układziki, tylko mam problem bo podłączony buzzer do wyjścia dekodera nie wydaje dźwięku tzn. słychać że coś się tam w nim dzieje ale nie ma pisku. Dodam że jest z piezzo i na 5V.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Odłącz buzzer i zobacz jak zmienia się stan napięcia z dekodera po uruchomieniu nadajnika. Może trzeba będzie zastosować jeszcze jeden tranzystor jako klucz włączający buzzer. Jaki typ tego dekodera?
 • Poziom 10  
  Dekoder to HT12D. Podpiąłem diodę i świeci normalnie. Wydaje mi się że za mały prąd jest na wyjściu VT żeby ruszyć buzzer.

  Zrobiłem klucz na BC337 ale jak przytrzymam przycisk to buzzer nie piszczy cały czas tylko przerywa w równych odstępach czasu ok. 0.5 s.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  To zrób na wyjściu prosty układ L/C. To znaczy wyjście dekodera puść poprzez opornik 1K za nim kondensator np. 100 mikro lub większy do masy i poprzez 1K na bazę klucza. Napisz nam jeszcze jaki stan jest podczas dekodowania. To ważne, bo nie wiemy jakiego tranzystora użyć NPN czy PNP. Miałeś to tylko w stosunku do masy miernikiem sprawdzić, a nie led podłączać do plusa czy masy, bo nie wiemy jaki stan wychodzi podczas pracy. Zresztą wystarczy jak napiszesz jaki stan jest na wyjściu podczas spoczynku.
 • Poziom 10  
  Na wyjściu dekodera HT12D zgodnie z dokumentacją w spoczynku jest stan niski a podczas pracy jest stan wysoki. Podłączyłem tranzystor NPN BC337 poprzez rezystor 100 Ohm na bazę i zachowanie jest takie jak napisałem wcześniej. Miernikiem sprawdzę dopiero za kilka dni.
 • Poziom 10  
  Sprawdziłem wszystko jeszcze raz, i przerywanie dźwięku spowodowane jest zasięgiem. Bez anteny głośniczek przerywa nawet w bliskiej odległości, ale jak zastosuje jako antenę kawałek kabelka to z bliska dźwięk jest ciągły ale po oddaleniu się znów przerywa. Jaką zastosować antenę żeby osiągnąć odległość jakieś 100 metrów??