Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kamera szybkoobrotowa C4399/FCB-EX1010P

hubiwit 27 Oct 2011 12:43 2825 10
Bosch
 • #1
  hubiwit
  Level 25  
  Witam
  Większość kamer samsunga ma możliwość sterownia funkcjami menu przez rs-485 przesyłanym razem z sygnałem wizyjnym kablem koncentrycznym. Jak wpuścić w koncentryk rs485 z np. przejściówki do PC rs232/rs485? W sumie to bardzo przydatna funkcja zwłaszcza dla kamer w trudno dostępnych miejscach.

  I czy przejdzie to przez transformatory na skrętkę?
 • Bosch
 • #2
  treborsz
  Industrial cameras specialist
  hubiwit wrote:
  Jak wpuścić w koncentryk rs485 z np. przejściówki do PC rs232/rs485?
  Są urządzenia, nazwijmy je modemy, które pozwalają na przesłanie jednym kablem koncentrycznym oprócz sygnału wideo także danych RS-485, audio oraz sygnału alarmowego (a nawet zasilania kamery 12VDC lub 24VDC). Więcej informacji - na priv.

  hubiwit wrote:
  I czy przejdzie to przez transformatory na skrętkę?
  Nie bardzo rozumiem sens w takim postępowaniu... Zamieniam medium RS-485 ze skrętki na koncentryk, aby przesłać go dalej skrętką...
 • Bosch
 • #3
  hubiwit
  Level 25  
  Sens jest taki, że kamery Samsunga np. SDC-435 maja rs485 po koncentryku, w miejsce wyjścia koncentrycznego kamery podłączam transformatorek i obraz wraz z rs485 leci sobie po skrętce do rejestratora, przy rejestratorze podłączam się przejściówką i wchodzę danymi rs485
 • #5
  treborsz
  Industrial cameras specialist
  hubiwit wrote:
  Jak wpuścić w koncentryk rs485 (...) i czy przejdzie to przez transformatory na skrętkę?
  (...) Sens jest taki, że kamery Samsunga np. SDC-435 maja rs485 po koncentryku, w miejsce wyjścia koncentrycznego kamery podłączam transformatorek i obraz wraz z rs485 leci sobie po skrętce do rejestratora, przy rejestratorze podłączam się przejściówką i wchodzę danymi rs485

  Dalej nie widzę sensu w Twoim pytaniu. Przy kamerze stosujesz "modem":
  - na jego wejście RS-485 podłączasz sygnał sterowania z PC - RS-485 przesyłany jest przecież skrętką (pytanie zatem nie dotyczy tego sygnału),
  - na jego wejście wideo podłączasz sygnał z kamery,
  - na jego wyjście wideo podłączasz "transformatorek" wideo i przesyłasz skrętką do urządzenia odbiorczego (pytanie zatem nie dotyczy także tego sygnału).
  Mam nadzieję, że jest to czytelne rozumowanie?

  Załóżmy, że zamiana elektryczna jest możliwa. Istnieje jednak dodatkowy problem: jakiego protokołu używa kamera do komunikacji ze sterownikiem (w tym przypadku PC-tem)? Nawet jeśli "modem" jest przezroczysty - jaki "język" jest zrozumiały przez kamerę? Ja takiej informacji nie mam...
  Dlatego w miejsce "modemu" przy kamerze należy zastosować urządzenie zaproponowane przez kolegę @BENO99 używając protokołów RS-485 Samsung lub Panasonic.
 • #6
  Marek31415
  Level 31  
  hubiwit wrote:
  Sens jest taki, że kamery Samsunga np. SDC-435 maja rs485 po koncentryku, w miejsce wyjścia koncentrycznego kamery podłączam transformatorek i obraz wraz z rs485 leci sobie po skrętce do rejestratora, przy rejestratorze podłączam się przejściówką i wchodzę danymi rs485

  Oczywiście pytanie jest bardzo sensowne.
  Kłopot w tym, że Samsung nie podaje jak sygnał RS po koncentryku jest kodowany, modulowany.
  Czyli nie wiemy w jaki sposób jest "obrabiany" do przesyłu wspólnie z sygnałem analogowym.
  A bez tej wiedzy nie da się ocenić, czy zamiana na inne medium przesyłu (skrętka + symetryzatory) nie spowoduje wycięcia lub znacznego osłabienia tego sygnału.
  Masz trzy możliwości rozwiązania tematu:
  - napisać do firmy Samsung,
  - zapytać wujka Google,
  - zrobić test takiego podłączenia.
  Wygląda na to, że na forum nikt tego rozwiązania nie sprawdzał.
 • #7
  treborsz
  Industrial cameras specialist
  Marek31415 wrote:
  Oczywiście pytanie jest bardzo sensowne. (...) Wygląda na to, że na forum nikt tego rozwiązania nie sprawdzał.
  Tego konkretnego przypadku, z kamerą Samsunga, być może nikt nie sprawdzał.
  Jednak mam doświadczenie z kamerami Pelco i Bosch posiadającymi protokół sterujący po koncentryku. Z powodzeniem stosowałem konwertery pasywne (transformatory impedancji) - jednak zauważyłem problemy przy zastosowaniu niektórych "ekonomicznych" rozwiązań.

  Jakiekolwiek stosowanie konwerterów aktywnych lub zabezpieczeń przepięciowych lub optoizolatorów (separatorów galwanicznych) eliminuje możliwość korzystania ze sterowania.

  Jeśli chodzi o sens pytania - błąd jest w samym podejściu do tematu (o czym pisałem w poprzednim poście). Konieczne jest dodatkowe urządzenie (modem, czy proponowany SCX-RD100) które pozwoli na "wmodulowanie" sygnału sterującego (przesyłanego za pomocą interfejsu RS-485, a wysyłanego z PC-ta) w sygnał wideo (przesyłany za pomocą kabla koncentrycznego). Sama przejściówka RS-232/RS-485 nie wystarczy. A skoro mamy do dyspozycji interfejs RS-485 - dlaczego nie przesłać go w "czystej postaci" skrętką i narażać się na problemy (o czym powyżej napisałem)?
 • #8
  Marek31415
  Level 31  
  treborsz wrote:
  - dlaczego nie przesłać go w "czystej postaci" skrętką i narażać się na problemy (o czym powyżej napisałem)?

  To jest oczywiste. Nie wolno "przekombinować".
  Moim zdaniem sens rozważań dotyczy istniejącego okablowania, gdzie duża część jest na skrętce, a nie ma możliwości wykorzystania tej skrętki pod rs-a.
 • #9
  hubiwit
  Level 25  
  Poprowadzenie rs do kamery skrętką nic nie da ponieważ kamera nie ma osobnego wejścia rs. Próbowałem dzisiaj z kamerą Samsung SCO-2080R która ma w menu możliwość wyboru protokołu i osobne wejście rs (po koncentryku też można). W menu ustawiłem PELCO-D i po wejściu rs bez problemu, natomiast podłączenie bez żadnych układów pośredniczących rs do wejścia wideo spowodowało tylko mruganie na biało obrazu przy wysyłaniu danych, sterowanie nie było możliwe. Co ciekawe obraz tak samo mruga przy sterowaniu kamery z wejścia rs.

  Producent pisze:
  Quote:
  Sterownik do zdalnej konfiguracji kamer A1, wykorzystujący protokół CCVC - zdalny dostęp porzez kabel koncentryczny,


  Ciekawe czy o jest jakiś specjalny protokół, czy rozchodzi się tylko o układy wpuszczające rs w koncentryka..
 • #10
  Marek31415
  Level 31  
  Podejrzewam, że w grę wchodzi zmodulowanie sygnału rs i przesunięcie w pasmo powyżej sygnału wideo.
  Obejrzenie sygnału na oscyloskopie powinno dać jakieś konkretniejsze informacje.
  Oczywiście chodzi o sygnał ze sterownika firmy Samsung.
 • #11
  treborsz
  Industrial cameras specialist
  hubiwit wrote:
  Próbowałem dzisiaj z kamerą Samsung SCO-2080R. W menu ustawiłem PELCO-D i po wejściu rs bez problemu, natomiast podłączenie bez żadnych układów pośredniczących rs do wejścia wideo spowodowało tylko mruganie na biało obrazu przy wysyłaniu danych, sterowanie nie było możliwe
  Jest to normalne zachowanie. Protokół Pelco D jest protokołem służącym do komunikacji za pomocą interfejsu szeregowego (RS-232/RS-422/RS-485). Natomiast podłączanie sterownika interfejsu szeregowego do kabla wizyjnego bez żadnego "translatora" powoduje nic innego tylko zakłócenie sygnału wizyjnego.
  Na marginesie - gdyby to było takie proste, już dawno wszyscy by takie rozwiązania stosowali ;).

  hubiwit wrote:
  Co ciekawe obraz tak samo mruga przy sterowaniu kamery z wejścia rs.
  Te "mrugania obrazu" to przesłuchy z pary transmitującej (powód: kabel o słabym CMRR, zbyt silny sygnał sterujący w stosunku do sygnału wideo,...) Aby wyeliminować przesłuchy z pary transmitującej dane sterujące najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie na obu przewodach pary sterującej dwóch takich samych (o TAKIEJ SAMEJ wartości indukcyjności) dławików włączonych szeregowo na każdym z przewodów pary sterującej (blisko urządzenia wysyłającego dane). Indukcyjność zastosowanych dławików zależna jest od ustawionej prędkości transmisji.

  hubiwit wrote:
  Ciekawe czy o jest jakiś specjalny protokół, czy rozchodzi się tylko o układy wpuszczające rs w koncentryka.
  "Rozchodzi" się zarówno o translator, jak i protokół. Z mojego doświadczenia (Pelco, Bosch) dane sterujące przesyłane są wraz z sygnałem wizyjnym w impulsach odchylania pionowego. Pelco do transmisji sterowania wykorzystuje protokół Coaxitron (dwa rodzaje różniące się możliwościami: Standard i Extended), natomiast Bosch wykorzystuje protokół Bilinx.