Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki dobrać przewód???

22 Lut 2003 00:42 19173 7
 • Poziom 11  
  witam.
  pracuje sobie w firmie X. podłączali u nas nowy kompresor firmy atlas copco. są w nim dwa silniki które napędzają kompresory. Zazanaczam że silniki załączją się w różnych czasach. tzn jeden załącza się przy 7,5 atm, a drugi załącza się przy 7 atm. obydwa silniki mają po 5,5kw.
  I tu moje pytanie.
  jaki przekrój w mm2 ma mieć przewód miedziany zasilający te obydwa silniki? silniki oczywiście załączane są jako gwiazda/trójkąt.
  ciekaw jestem waszych wypowiedzi.

  ja w każdym bądź razie zrobilem wielkie oczy 8O
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 30  
  Witam

  Piszesz dwa silniki po 5,5 Kw czyli razem 11 Kw, zakładam że mogą pracować równocześnie.
  Napięcie zasilania 400 V (wg nowego standartu).
  Prąd silników to moc dzielona przez napięcie czyli 11 000 / 400 = 28 A (około).
  Na jedną fazę przypada jedna trzecia to około 10 A
  Kabel o przekroju 1,5 kwadrat można obciążyć 10 A ale powinna być rezerwa to wystarczy kabel 4 razy 2,5 kwadrat.
  Ciekaw jestem jaki podłączyli daj znać. Czekam na odpowiedź.
 • HelukabelHelukabel
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Gdybym to instalował u siebie dałbym 4 x 4 kwadrat. (prąd rozruchu mocno przekracza normalny pobór)
 • Poziom 11  
  Witam ponownie
  Myślalem że odezwa będzie większa. Dzięki wam panowie za to.
  Ja też myślałem że elektryk jest niżej od elektronika. A to nie prawda. Będąc dobrym elektronikiem, poszedłem sobie na kurs SEP-owski. Dużo dziwnych rzeczy się dowiedziałem. Dobry elektryk nieraz zadziwi elektronika. Tutaj pochwała dla elektryków którzy wiedzą co robią :!:
  Z gościem z serwisu bylo tak:
  Zalożylem przewód 5*4 kwadrat po rozmowie z człowiekiem który decydował o technicznych sprawach w kopalni. Powiedział że 6 kwadrat by było ok, ale spokojnie z palcem..... starczy 4 kwadrat. i tak zrobilem. zalozylem 5*4 kadrat. Nowe przepisy tego wymagają.(*5 - chodzi o 0 ochronne jozefg).
  Dodam jeszcze że firma która nas obsługuje na docelowy pobór mocy 40kW załozyla kabel 16 wadrat (bo stoją juz 2 kompresory po 11kW).
  No i.
  Przyjechal facet od atlasa copco i powiedział:

  HEHEHE. ich habe 10mm kwadrat in phase!!!!!

  Ja dostalem wytyczne na kartce 22A poboru stałej mocy.
  Patrząc w tabele polskiej firmy która dokonała pomiarów, 4kwadrat starcza na 26 A stałego ( STAŁEGO!!!) poboru prądu bez utraty właściwości izolacjii !!!. 4kwadrat przy dobrych warunkach może przewodzić 35A.
  Podzas gdy zastosować sie do pana Niemca 10 kwadrat to około 45 kW pobieranej normalnej mocy w przeliczeniu na tabele poważnej firmy !!!!!
  Nie rozumię tego!!! O prądzie rozruchu nie ma mowy, gdyż to jest około 2 sek. i przewodypo rozruchu są poniżej 40 stopni. Czasy są takie że pracują około 5 minut, a spocywają około 10 min.

  Powiem tyle że pan serwisant powiedział 10 kwadrat i tak musi być i ten kbel muszę zmienić.
  Taka jest rola tego co jest "najniżej"
 • Poziom 26  
  kochany kolego twoje rozważnia są słuszne. Mógłbym się pod tym podpisać i wziąć odpowiedzialność karną (ale za pieniądze hi hi). Tylko nie zapominaj o drugim aspekcie sprawy, kiedy płynie prąd istnieje pewien spadek napięcia, a TY nie podałeś długości przewodów. Jeżeli spadek jest rzędu 10 - 20 V na fazę to można jeszcze tolerować.
  Aha i jescze jedno silnik musi mieć zabezpieczenie na wypadek braku jednej fazy, coby się nie okazało, że jedzi na dwóch i żre więcej niż normalnie.
 • Poziom 30  
  Ja znam pewną firmę Y, kupuje ona pewne urządzenia w celu ich wykorzystania w produkcji, są używane, głównie z Niemiec, i kable zasilające, jakie przy nich są, gruuubo przekraczają wszelkie obliczenia, nie mówiąc o wadze i sztywności... firma zamienia je na sporo cieńsze, i wszystko elegancko i wg przepisów działa. Pewnie na zachodzie inne normy to normują :)