Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja pod indukcje - czy 2,5mm wystarczająca?

27 Paź 2011 16:57 5181 26
  • Poziom 13  
    Zdecydowałem się na zakup indukcji, teraz moje pytanie jest odnośnie instalacji czy ta którą posiadam będzie wystarczająca. Instalacja wymieniona rok temu na miedzianą, do kuchni podprowadzone jest 3x2,5mm. Moc płyty w granicach od 6000W do 7000W. Teraz pytanie czy instalacja wytrzyma podczas równoczesnego używania wszystkich czterech pól?
  • Poziom 23  
    Nie. Przewód 3x2,5mm przeważnie należy zabezpieczać wył. nadprądowym B16. A 7kW to odrobinkę więcej niż te 3,5kW (zakładam zasilanie z jednej fazy 230V).
  • Poziom 18  
    DROPKICK napisał:
    Teraz pytanie czy instalacja wytrzyma podczas równoczesnego używania wszystkich czterech pól?

Nie ma takiej opcji! Prąd w obwodzie byłby 30A a 2,5mm kw to za mało dla 30A. Poza tym wył nadprądowy zapewne 16A więc będzie wybijał.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    5x2,5 jeszcze by dało radę z zabezpieczeniem B16/3, 5x4 bez żadnego stresu z B20/3.
    Skoro rok temu elektryk nie pomyślał o 3f do kuchni, to znaczy, że albo miał już sporo lat, albo to nie był elektryk :)

B16 udźwignie max 3680W. Przez krótki okres nawet więcej, dopóki nie zadziała wyzwalacz termiczny.
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    Cytat:
    Skoro rok temu elektryk nie pomyślał o 3f do kuchni, to znaczy, że albo miał już sporo lat

Kolego Miwhoo, zaraz się zdenerwuję. Nie wolno mieć sporo lat czy jak ?
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Ehh znowu komuś za skórę zalazłem :) na szczęście "sporo" to pojęcie względne ;)

Pewno, że wolno mieć sporo lat, ale nie o to mi chodziło.... bardziej o "starą szkołę" i robienie, żeby wogóle było zasilanie, a nie, żeby było funkcjonalne...

Bez obrazy kol. ele_pp. ;)
  • Admin Elektroenergetyka
    Miwhoo napisał:

Skoro rok temu elektryk nie pomyślał o 3f do kuchni, to znaczy, że albo miał już sporo lat, albo to nie był elektryk :)

Albo raczej główna kasa szła nie na to co potrzeba :D
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Pewnie że bez obrazy, kolego Miwhoo, i żeby mi to było przedostatni raz.
    Przerywnika chyba nie zabraniają wstawić, jak sądzę :D
  • Poziom 13  
    Wszystko jasne, trzeba nowej instalacji.
    W takim razie proszę o poradę Waszą co kupić i jak najlepiej zrobić. Nie chce ciągnąć elektryka do domu, żeby zrobił znowu coś nie tak. Tak to jak przyjdzie to powiem mu co mam kupione i co ma podłączyć, a ja sobie tylko przeciągnę przewód wcześniej zanim podwieszę sufity.
    Proszę o podanie informacji jakie kable, bezpieczniki, puszki, kostki, skrzynki mam kupić.
    Obecnie mam w przedpokoju skrzyneczkę do której wchodzą 3 żyły od licznika, w skrzynce jest zamontowanych 5bezpieczników na poszczególne pomieszczenia, oraz jeden podwójny z pojedynczą wajchą i przyciskiem, jeden podwójny z podwójną wajchą,, oraz jeden pojedynczy bez wajchy i przycisku. Skrzynka ma wolne jeszcze trzy miejsca.
    Czy wystarczy tam włożyć bezpiecznik i już przewód puścić bezpośrednio do płyty, czy może w kuchni jeszcze coś należy montować, a może tylko w kuchni nowa skrzyneczka z bezpiecznikiem, a w przedpokoju w coś tam wpiąć co już jest.
    Nie znam się na tym, dlatego też proszę o informację co dokładnie kupić i co powiedzieć majstrowi.
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Kup ze dwie wajchy, trzy-naście metrów drutu kolczastego, dwie rolki taśmy i będzie już lepiej.

Panie, ręce opadaja jak się czyta takie teksty (mój nie lepszy, jakby co :D :D )
  • Poziom 13  
    Najpierw piszecie, że elektryk zawalił wymieniając instalację, a teraz jak mam prośbę o informację co jak powinno być zrobione, żeby ktoś kolejny raz nie zawalił to spotykam się z taką odpowiedzią.
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Bo ten co zawalił, nie był elektrykiem.
    Standardowo do kuchni zawsze kładziemy przewód 5-żyłowy o przekroju ≧ 2,5 mm².
    Przygotowuje się instalację pod piec kuchenny 3-fazowy, chociaż dwa dni temu sprawdzałem podłączenie pieca indukcyjnego zasilanego z dwóch faz - L1 L2 N PE.
    Można dać wówczas dwa wyłączniki samoczynne 1-polowe B 16, lub jeden 2-polowy o odpowiedniej wartości prądu.
  • Poziom 13  
    Jaki to był elektryk to nie wiem, ale był pracownikiem spółdzielni i instalacją zajmowała się spółdzielnia (przy wykonaniu przez swojego elektryka musiał bym czekać ponad rok na zwrot części kosztów)

Co dla mnie najważniejsze to pytanie odnośnie przewodu jaki kupić.
    3x4mmkw, czy może tak jak ktoś pisał 5x4mmkw?
    Nie znam się na tym dlatego pytam, zastanawia mnie w jakim celu 5 żył, jeżeli do mieszkania mam doprowadzone 3 żyły, to co z pozostałymi dwoma wtedy.
    Zanim elektryk przyjdzie podpinać to muszę sam podciągnąć przewód jak będę podwieszał sufity.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Wersja z przewodem 5-cio żyłowym to wersja do zasilania mieszkania 3 fazami. Jeśli kolega ma 1-fazowe zasilanie to oczywiście odpada. A tak przy okazji jaką ma kolega moc na umowie z energetyką bo 7kW przekracza typową wartość jaką dostawcy oferują do mieszkań zasilanych 1- fazowo
    pozdrawiam
    pm001
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Bo w końcu nikt się nie pcha do instalowania jakiegokolwiek pieca elektrycznego nie mając 3-fazowego zasilania do lokalu/domu.
  • Poziom 13  
    Na umowie mam 4kW, umowa z 1999roku.
    Czy istniej możliwość zwiększenia tej mocy i jakie koszty dodatkowe (jednorazowe i miesięczne)?
  • Poziom 23  
    Instalacja pod indukcje - czy 2,5mm wystarczająca?

Wybacz, ale kupujesz 7kW kuchnię mając jednofazowe zasilanie i 4kW przydział mocy?
    Zadzwoń do swojego ZE i zapytaj się o warunki i możliwości przełączenia na 3 fazy. I koszt 1 kW zwiększenia mocy.
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Jak widzę, kolejność jest taka :
    - zakup indukcji
    - (zrobienie sobie problemu)
    - zakup mocy przyłączeniowej
    - zakup odpowiednich garnków

Reakcja łańcuchowa wyszła.
  • Specjalista elektryk
    Spokojnie, jeszcze Kolega kuchenki nie kupił, nie rozwalajmy mieszkania i nie róbmy rewolucji. Może akurat na Jego potrzeby wystarczy ta kuchenka "powieszona" na jednej fazie i przewodzie 2,5mm², jeżeli instalacja jest wykonana zgodnie ze sztuką, to nie ma obaw, że coś się niedobrego z instalacją się stanie. Niejednokrotnie takie kuchenki z powodzeniem służą w mieszkaniach w celu przygotowywania posiłków, bez rozpruwania ścian i zwiększania przydziału mocy itp. itd.

Dodano po 2 [minuty]:

ele_pp napisał:
    ...Kup ze dwie wajchy, trzy-naście metrów drutu kolczastego, dwie rolki taśmy i będzie już lepiej.

Za to Cię lubię. :D
  • Specjalista elektryk
    Przepraszam bardzo, ja mam prawidłową orientację, jakby się ktoś pytał :D :D
  • Moderator sekcji Technicznej
    DROPKICK napisał:
    Wszystko jasne, trzeba nowej instalacji.
    W takim razie proszę o poradę Waszą co kupić i jak najlepiej zrobić. Nie chce ciągnąć elektryka do domu, żeby zrobił znowu coś nie tak. Tak to jak przyjdzie to powiem mu co mam kupione i co ma podłączyć, a ja sobie tylko przeciągnę przewód wcześniej zanim podwieszę sufity.
    Proszę o podanie informacji jakie kable, bezpieczniki, puszki, kostki, skrzynki mam kupić.

To, szanowny Kolego, nazywa się projekt instalacji elektrycznej. I taki projekt, to opracowuje projektant, który informuje jakie dokumenty są mu potrzebne, rozmawia z Inwestorem na temat jego oczekiwań, ogląda i mierzy to co uzna za potrzebne w tym celu, a potem takiemu projektantowi trzeba zapłacić.

3.1.17. (10.9, 16) Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
  • Specjalista elektryk
    ele_pp napisał:
    Przepraszam bardzo, ja mam prawidłową orientację, jakby się ktoś pytał :D :D

Oczywiście, nikt Twojej orientacji nie neguje i nie podważa. Jednak poczucie humoru połączone z fachową wiedzą jest na tym forum mile widziane. Ponurych sztywniaków i podręcznikowych mądrali jest tu wystarczająco dość i cenię Cię za to, że do nich nie należysz.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    Bronek22 napisał:
    ... Na stare lata procesor niektórym szankuje...

Witam. Nie znamy gwary lub dialektu warszawskiego, więc prosiłbym o definicję słowa "szankuje"
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Dlatego też korzystam tutaj z Waszej pomocy, bo oczywiście majster który zakładał instalacje powiedział mi że bez problemu mogę podłączyć do tego co mam. A dzięki Wam wiem, że pierwsze co to muszę się wybrać do zakładu energetycznego o zmianę mocy.
  • Poziom 10  
    Co spowodowało, że zdecydowałeś się na płytę indukcyjną no i jak do tej pory gotowałeś jedzenie? Z tego co napisałeś instalację wymieniał elektryk na polecenie spółdzielni. Nie dziwi więc, że wykonał ją tak abyś mógł podłączyć tylko urządzenia, które już posiadałeś. Aby zaoszczędzić na projekcie budowlanym i konieczności przebudowy nie tylko instalacji w mieszkaniach, spółdzielnia zleca wymianę instalacji, np. aluminiowej na miedzianą, pod hasłem remont, a to nie wymaga projektu czy też wykonywania innych kosztownych prac. Jest to oczywiście działanie krótkowzroczne ale zarząd spółdzielni raczej nie przyjmuje innych argumentów niż minimalizacja kosztów. Teraz pozostaje Ci tylko zwrócenie się do spółdzielni o zgodę na rozbudowę instalacji elektrycznej tak abyś mógł używać swojej nowej kuchenki. Jeżeli dostaniesz odpowiedź odmowną to ZE nic Ci nie pomoże. Jeżeli wyrażą zgodę to zapewne będziesz musiał poprowadzić osobną instalację do swojego domu chyba, że w. l. z. w Twoim budynku została wymieniona na nową o większym przekroju i posiada przyjętą w obliczeniach rezerwę, którą będziesz mógł wykorzystać dla siebie. Dopiero kiedy będziesz posiadał zgodę spółdzielni na poprowadzenie nowej instalacji zwróć się z wnioskiem do ZE o zwiększenie mocy w umowie o sprzedaż energii elektrycznej. Gdy ZE wyrazi na to zgodę to zamów projekt budowlany na nową instalację, zleć jej wykonanie elektrykowi z uprawnieniami, a potem podpisz nową umowę z ZE.
  • Poziom 14  
    Ta procedura może potrwać i nie koniecznie zakończy się sukcesem. Dlatego jeżeli myślisz korzystać z kuchni w najbliższym czasie proponuje oddać kuchenkę do sklepu (jeżeli jest taka możliwość) lub odsprzedać i zakupić taką która jest przystosowana to Twojej instalacji.