Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik ruchu i jego pierwsze załączenie we własnej instalacji alarmowej

gruniu 27 Paź 2011 19:55 2530 8
  • #1 27 Paź 2011 19:55
    gruniu
    Poziom 18  

Wykonuje instalacje alarmową do mojego domku.
    Schemat jest bardzo prosty: włącznik/wyłącznik zasilania, czasówka, czujnik ruchu, czasówka, syrena.
    Jak załącze zasilanie to czasówka podaje napięcie na czujniku ruchu po okolo 10 sekundach, po to żebym mógł wyjść z domu i czujnik ruchu się nie aktywował.
    Druga czasówka (za czujnikiem ruchu), opóźnia włącznie syreny w momenice wykrycia ruchu przez czujnik ruchu, po to żebym po wejściu do domu mógł zdąrzyć wyłączyć napięcie w instalacji, przed załączeniem syreny.
    Problem w tym, że czujnik ruchu podaje sygnał odrazu po podaniu napięcia na niego.
    Można by było to wyregulować drugą czasówka, ale czas trwania pierwszej aktywacji czujnika ruchy (po podaniu napięcia) jest dłuższy od czasu faktycznego ustawienia.
    Chyba dobrze to opisałem.:)
    Jaki mam kupić czujnik ruchu, lub co mam dostawić do instalacji, żeby czujnik ruchu nie podawał napięcia odrazu po jego uruchomienu.

0 8
  • #3 27 Paź 2011 20:55
    kreslarz
    Poziom 35  

Czujki ruchu mają taką cechę, że po podłączeniu zasilania stabilizują się przez jakiś czas. Może to (w zależności od typu) być kilkanaście sekund do minuty. W tym czasie sygnały na wyjściu mogą być nieustalone. Bez centralki będzie Ci trudno ogarnąć temat. Tu: Link układ do samodzielnego montażu, tu: inny: Link, a tu: Link prosta centralka mikroprocesorowa o dobrych parametrach.

0
  • #4 28 Paź 2011 08:57
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Może czasówkę włącz w obwód styku NC/NO, zasilanie zostaw podłączone na stałe do czujki ;) jak lubisz kombinować.

0
  • #5 30 Paź 2011 20:32
    gruniu
    Poziom 18  

Zrobiłem tak: jedna czasówka ma opóźnienie mak. 45 sek., druga 10 sek.
    Za włącznikiem podpiąłem czujnik ruchu oraz czasówkę 45 sek.
    Po podaniu napięcia, załącza się czujnik ruchy i czasówka, która opóźnia podanie napięcia na drugą czasówkę z czujnika ruchu o czas dłuższy od czasu uzbrajania się czujnika ruchu, ale tym samym zamyka obwód pomiędzy czujnikiem ruchu a drugą czasówka, do momentu wyłączenia napięcia.
    Druga czasówka opóźnia wykrycie ruchu przez czujnik ruchu o 10sek., po to żeby nie załączyła się syrena, przy wejściu do domu.
    Jeszcze planuje wymienić 2 druga czasówkę, na taka z opcja podtrzymania napięcia, po to żeby po załączeniu się syreny, nie wyłączyła się ona po dezaktywacji czujnika ruchu.

Chyba opisałem to jasno, ale jak ktoś tego nie zrozumie to proszę napisać, postaram się poprawić opis.

0
  • #7 01 Lis 2011 19:30
    scandaliks
    Poziom 25  

bhtom napisał:
    Chociażby jakiś kit do samodzielnego montażu.

Może jednak ta najprostsza centralka.KITy to kity, :)

0
  • #9 06 Lis 2011 18:37
    scandaliks
    Poziom 25  

Kombinuj ,tu raczej porada fachowców,a nie sztukaterka :)
    "po co chodzić z dziewczyną jak masz rękę?"

0