Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego 2 stopnia

przemo_slack 13 Cze 2012 18:00 17717 44
  • #31 13 Cze 2012 18:00
    load6
    Poziom 9  

Ukończyłem technikum elektronicznym , ale nie zdałem egzaminu zawodowego , zdawałem go 3 lata temu pozniej nie podchodziłem ze względu brak czasu , zająłem się pracą w branży alarmowej .

W warunkach uzyskania tej licencji piszą :

Cytat:
    posiada wykształcenie, co najmniej średnie techniczne o specjalności elektronicznej, elektrycznej, łączności lub mechanicznej albo stopień specjalizacji zawodowej przyznawany na podstawie odrębnych przepisów.

Potrzebuję Licencję 2-go stopnia i mam tu pytanie czy jest szansa że dostanę tą licencję przedstawiając same świadectwo ukończenia technikum elektronicznego ?

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #32 13 Cze 2012 19:13
    treborsz
    specjalista-kamery przemysłowe

Według mnie nie. Masz wykształcenie średnie, ale nie masz dyplomu technika.

Ukończenie technikum jedynie umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu, a także umożliwiające uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Informacje te znajdziesz w przepisach ustawy z dnia 07 września 1991 r. - o systemie oświaty (Dz. U. Nr 256 z 2004 r., poz. 2572) oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, które kwestię tę regulują.

Innymi słowy - sytuacja podobna jak z maturą. Jeśli nie przystąpisz do jej zdawania lub nie zdasz - to jej nie masz.

Może w nieco w innej, ale jednak trochę podobnej sprawie, wypowiedział się wypowiedział się NSA.

Twoja nadzieja w Gowinie ;)

• #33 13 Cze 2012 20:26
    load6
    Poziom 9  

O, od tej strony się nie interesowałem ale faktycznie Gowin ma niezłą wizję
    Jednak wstrzymam się z tym szkoda kasy , poczekam aż temat przejdzie do etapu wdrażania .

A orientujesz się może kiedy to ma wejść w życie ? Taksówkarze ostatnio strajkowali to może już "na dniach" ?

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #34 14 Cze 2012 08:09
    treborsz

Nie zrozumiałeś, niestety, mojego sarkazmu (o Gowinie)...

A tak na marginesie - jestem zwolennikiem deregulacji. Deregulacja nie oznacza jednoznacznie, że każdy może wykonywać każdą pracę. To jedynie stworzenie możliwości pracy w określonym zawodzie. Jednak weryfikację kwalifikacji można wprowadzić w inny, bardziej "subtelny" sposób (np. przepisy branżowe, firmowe, itp.), a nie na drodze odgórnego nakazu/zakazu (ustawa).

• #35 14 Cze 2012 09:46
    Jacek28
    Poziom 19  

Już teraz systemy CCTV i alarmowe kładzie kto chce bardzo często zaniżając rynek. Czasem jednak licencja była swojego rodzaju kartą przetargową i klient nawet do końca nie wiedząc co ona oznacza traktował to jako atut. Generalnie rynek schodzi na psy. Instalacja na 4 kamery (2 wew IR. 2 zew. IR) + rejestrator BCS + 500GB w okolicach 2 tys zł z robocizną wydaje się często za droga klientom i kupują zestaw za 1200 zł z Allegro i montują sami, z pomocą sąsiada lub znajomego elektryka. Oczywiście montaż, konfiguracja i przede wszystkim jakość pozostawia wiele do życzenia, ale klient często nie jest tego świadomy.

• #36 14 Cze 2012 10:09
    treborsz

@jacek28 - w zupełności się z Tobą zgadzam, jednak żadna licencja:
    - nie zabroni nikomu kupić czegokolwiek, co jest dopuszczone do obrotu,
    - nie zabroni także nikomu zainstalować tego, jeśli jest zgodne z innymi przepisami (prawo budowlane, energetyczne, etc.) - tym bardziej na własny użytek,
    - nie uświadomi posiadacza takiego systemu o jego "jakości" (nie biorę pod uwagę aspektu psychologicznego, a konkretnie przekazania informacji wizualnej potencjalnemu "złoczyńcy").
    Uwagi te są tylko dygresją - nie dotyczą tematu dyskusji.

• #37 15 Lip 2013 16:52
    KarKan
    Poziom 11  

No i mamy deregulację podpisaną. Ktoś potrafi odpowiedź na pytanie co z ludzimi którzy na dzień dzisiejszy mają już licencję zabezpieczenia technicznego? Będą musieli się znowu o coś starać?

Co w sytuacji jeśli ktoś nie ma jeszcze licencji. Zrobić ja jeszcze w tym roku czy lepiej nie i zostać wpisanym w 2014 na listę kwalifikowanych pracowników?

Co w sytuacji jeśli prowadzi się jednosobową działalność. W 2014 pracodawca może wpisać pracownika na listę po skzoleniu. A skąd pracodawca ma zdobyć taką władzę możliwość?

Dodam aby że dziś dzowniłem do Szczecina do firmy która prowadzi kursy pracownika zabezpieczenia technicznego i mówił że mają bardzo dużo chętnych bo po 1 stycznia będzie trudniej zdobyć te uprawnienia ale chyba ściemnia moim zdaniem.

• #38 15 Lip 2013 20:53
    treborsz

Ustawa to nie wszystko - teraz konieczne są akty wykonawcze, czyli rozporządzenia.
    Deregulacja nie oznacza, że coś musi być łatwiej.

• #39 15 Lip 2013 20:54
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać. Niektórzy będą chcieli zbić na tym jakiś kapitał.

• #40 15 Lip 2013 22:27
    KarKan
    Poziom 11  

jimasek napisał:
    Musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać. Niektórzy będą chcieli zbić na tym jakiś kapitał.

Dokładnie. I nie wiem co robić. Czaję się na licencję i czaję teraz zmiany i nie wiem czy lepiej teraz czy po styczniu. Gość z firmy ze Szczecina mówił że będzie podobniej jak z Prawem Jazdy że teraz mają sporo chętnych.

• #41 18 Lip 2013 07:57
    PUH_HESTA
    Poziom 11  

Mają być prowadzone szkolenia/kursy do uzyskania licencji. (pierwsze przymiarki były by odbywało się to na komendzie... albo zewnętrzna firma o akredytacji itd. cały czas to ewoluuje)

Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi.

Na chwile obecną obowiązują jeszcze stare przepisy.

• #42 18 Lip 2013 12:34
    irkor
    Poziom 27  

KarKan napisał:
    No i mamy deregulację podpisaną.....

Co i gdzie wyczytaliście ?
    Czym znowu chce nas uszczęśliwić "Opiekuńcze Państwo" ?

• #43 18 Lip 2013 12:36
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

PUH_HESTA napisał:
    Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi.

Nie wiesz dlaczego? Tak jak kolega pisał wyżej.

• #44 22 Lip 2013 08:20
    KarKan
    Poziom 11  

Mi najwięcej teraz chodzi o to aby nie wyrzucić pieniędzy. Zrobię teraz licencję a okaże się że po grudniu nie będzie ona nic warta ;/

• #45 15 Lis 2013 09:16
    KarKan
    Poziom 11  

Witajcie. Firma opłaciła mi Kurs pracownika Zabezpeiczenia Technicznego I stopnia. Mam zaświadczenie. Jaka jest Wasza opinia czy zrobić teraz licencję czy poczekać na nowy rok?
    Od stycznia mają być jakieś zmiany.