Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wolno działający internet rozdzielony do 6 urządzeń.

Booyaches 27 Oct 2011 22:54 1974 10
    Booyaches
    Level 10  
    Witam!
    Na początek uprzedzę ,że posiadam tylko elementarną wiedzę na temat sieci więc proszę o wyrozumiałość.
    W sporym mieszkaniu mieszkamy w 5 osób (3 pokoje po 1 osobie i 1 pokój 2 osoby). Mieszkanie zostało przystosowane typowo po wynajem i w ścianach są położone kable sieciowe schodzące się w jednym pokoju (nazwijmy go centralnym).
    Nasz usługodawca dostarcza nam internet ADSL o prędkości 15mb. Do tego dostaliśmy router ZYXEL P-2602HW-D1A, który z jakiegoś powodu ciągle rwie połączenie bezprzewodowe dlatego podłączamy się do niego przez zwykłe kable sieciowe. Ponieważ nasz ZYXEL ma tylko 4 porty podłączyliśmy do niego hub Intel InBussiness 8-Port (dość leciwe urządzenie). Z niejasnego dla mnie powodu wszystkie urządzenia za hubem uzyskują prędkość internetu ok (6mb) więc podłączone są do niego osoby ,którym to nie przeszkadza. Do hub`a podłączony jest również router bezprzewodowy D-Link DIR-300 ,który nie jest mi specjalnie potrzebny ale czasami używam laptopa leżąc w łóżku bądź smartphona. Cała topologia wygląda tak jak na dołączonym diagramie. Rzadko zdarza się ,że wszyscy na raz korzystamy z internetu, zwykle chodzą 2-3 urządzenia z czego załóżmy jeden komputer ściąga jakieś śmieci a reszta przegląda strony.
    Przy takim obciążeniu sieci ,tak zrelacjonowałbym działanie internetu:
    - w urządzeniach przed hub`em strony takie jak Facebook, Wykop czy Antyweb otwierają się w 3-6 sekund. W urządzeniach za hubem ok 2x dłużej.
    - w urządzeniach przed i za hubem prędkość pobierania plików z szybkich serwerów jest podobna i osiąga do 1,5 mb/s.
    - streaming z youtube itp jest znośny, raczej bez buforowania przy gorszej jakości.
    Jak widać wszystkie dane powyżej zdają się być w normie ale niestety są dwa zasadnicze problemy.
    - rozmowy przez skype w urządzeniach przed hubem są niezwykle trudne. Ciągle przerywa, często się rozłącza a rozmowa z kamerkami praktycznie nie jest możliwa. W urządzeniach za hubem jest jeszcze gorzej.
    - w urządzeniach przed hubem gra przez internet na konsolach jest również prawie niemożliwa (router ma NAT 2). Potężny lag nawet jak konsola jest jedynym urządzeniem korzystającym z internetu.

Dlaczego są problemy z rozmowami przez skypa i z grą przez internet jeżeli reszta parametrów zdaję się być w normie ? Dlaczego urządzenia z hubem działają połowę wolniej ? Jak możemy poprawić tę topologię żeby mieć lepszą jakość połączenia ?
    Wolno działający internet rozdzielony do 6 urządzeń.
    [/img]
    pablo44
    Level 12  
    wymień huba na switcha huby zapychają sieć.
    Booyaches
    Level 10  
    pablo44 wrote:
    wymień huba na switcha huby zapychają sieć.
    czy hub ma wpływ na wszystkie urządzenia w sieci czy tylko te, które są za nim ?
    pablo44
    Level 12  
    huby każde zapytanie wysyłają do wszystkich urządzeń w sieci, a switch tylko do adresata.
  • Helpful post
    ogogog
    Level 14  
    Moim zdaniem (ja bym zrobił tak), to właśnie router dir 300 jest potrzebny.

Dokupiłbym modem adsl (np. TP Link za jakieś 40pln), modem podłączyłbym do ISP, do modemu dir'a 300 (ustawiony port WAN na PPPoE).
    Jeżeli nie więcej niż cztery komputery muszą być połączone kablem to ok, reszta wifi.

Jeżeli dir 300 jest sprawny to eliminujesz powody po stronie twojej sieci domowej.

Później to już z ISP trzeba rozmawiać.

No i oczywiście jak wszystko naraz uruchamiacie to może zamulać.
    Dir 300 ma jakiś szczątkowy QOS (być może możesz spróbować powiększyć priorytet najważniejszym usługom).

Możesz też kupić router (np. z adsl), z zaawansowanymi opcjami qos.
    Względnie jakieś urządzenie pod DDWRT (jedna z platform powiększających możliwości części modeli routerów).

Urządzenia z hubem działają powoli bo hub to domena kolizyjna no i dodatkowo może być zepsuty.

Dodano po 4 [minuty]:

No i oczywiście co pominąłem możesz użyć Zyxela samego jak ma 4portowego switcha i działa.

Dodano po 5 [minuty]:

A tak w ogóle to możesz połączyć ze sobą routery wypnij huba i podłącz LAN Zyxela z WAN d-linka.
    Booyaches
    Level 10  
    ogogog wrote:
    A tak w ogóle to możesz połączyć ze sobą routery wypnij huba i podłącz LAN Zyxela z WAN d-linka.
    Tak właśnie teraz po przepinałem i włączam konsole żeby przetestować czy jest odrobinę lepiej. Skypa będę mógł przetestować dopiero jutro. Bardzo dziękuje za odpowiedź.
    ogogog
    Level 14  
    Zagalopowałem się trochę z tym Dir'em intuicja mi podpowiedziała, ze to najlepsze rozwiązanie ale nie potrzebnie skomplikowane...
    Booyaches
    Level 10  
    Cholera niestety jeżeli chodzi o grę przez internet to nie jest ani trochę lepiej. W tym momencie jestem jedyną osobą korzystającą z internetu w całym domu.
  • Helpful post
    pablo44
    Level 12  
    problem możesz mieć jeszcze z jakością łącza podepnij się bezpośrednio kablem pod modem i przetestuj np. na pingtest.net - szybkość to nie jedyny parametr.
    Booyaches
    Level 10  
    pablo44 wrote:
    problem możesz mieć jeszcze z jakością łącza podepnij się bezpośrednio kablem pod modem i przetestuj np. na pingtest.net - szybkość to nie jedyny parametr.

I to by chayba wyjasnialo sprawę. Na pingtest.net dostalem ocene C. W komentarzu do testu jest napisane ,ze jest akceptowalna ale bede mial problemy z VoIP i podczas gier online.
    ogogog
    Level 14  
    Albo ISP się nie spisuje albo ich Zyxel.