Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Ariston LSI66A wyłącza się.

Tenon 27 Paź 2011 23:58 2492 5
  • #1 27 Paź 2011 23:58
    Tenon
    Poziom 2  

Witam, morduję się już od dłuższego czasau ze zmywarką Ariston LSI66A.
    Od jakiegoś czasu byly problemy podczas mycia, nie otwierała się klapka z detergentem, zatrzymywała się. Przyszedł fachowiec powiedził, że cieknie na pompie myjącej i jest zwarcie na silniku. Zamówiłem nową pompę myjąca wraz z nowym silnikiem. Niestety nadal sa proeblmy tzn. Progrmator podczas przełączania programów potrafi zgasnąć, jak naciskam przycisk zminay proegmramu to czasami przez chwile znowu dziła i znowu się wyłącza.
    Za którymś podejściem uruchomia sie poprawnia ale potrafi podczas mycia wyłączyć nie stąd ni zowąd. Główny włącznik on/off i znowu można zmieniać programy. Znowu się włączy i losowo się wyłączy.
    Potrafi sie również tak wyłączyć, że pomimo "on" programator nie reaguje na przycisk. Po którymś razie zaskoczy, ale nie zwasze czasami potrafi przez kilka godzin i nic. Jak rozebralem programator to nic ciekawego tam nie widać, żadnych nadpaleń. Jedyne co to grzeje się transformator no ale on się będzie zawsze trochę grzał. Ma ktoś jakiś pomysł bo już wtopiłem 360 złotych i nie chcę wtopić kolejnej kasy w programator.

0 5
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 30 Paź 2011 20:15
    Tenon
    Poziom 2  

Rozumiem, że chodzi o całe wiązki? Bo tam jest jedno złącze z kabelkami wychodzące z dołu czyli pompa, hydrostat, grzałka itd. i drugie od panelu sterowania.
    w sumie macałem te wiązki i nie było rezultatu.
    Teraz znowu dwa dni chodziła zrobiła 2 mycia i dzisiaj już 3 nie pociągnęła( drugiego z w ciągu dnia).
    Tzn główny jest na ON ale panel wygląda jakby był martwy brak zasilania?
    Jak to ostatnio rozbierałem to nie miałem miernika tylko marny próbnik, zastanawia mnie przekaźnik. Na przekaźniku jest opis że cewka działa na 12V, czyli rozumiem że przekaźnik aktywuje mikro-kontroler i on zwiera styk, który dalej puszcza fazę w obieg. Ale 12V idzie z transformatora, teraz wygląda na to że po włączeniu elektronika dostaje 12V i w zależności czy będzie wszytko OK to zasila cewkę.
    Ale kiedy będzie ok? Jakiś schemat samej płytki masz?
    Ostanio jak macałem cewkę transformator to był dość ciepły może tam tkwi problem?
    Jeszcze jedna wskazówka, jak była stara pompa myjąca to też się tak działo tzn martwy panel, ale jak odpinałem silnik pompy myjącej to zmywarka startowała oczywiście bez pompy, myślałem że stary silnik jakieś zwarcie robi i jak się go odepnie to zmywarka rusza, ale przy nowym jest podobnie (tzn nie sprawdzałem czy jak odepnę nową pompę myjącą z nowym silnikiem to ruszy).

0
  • #4 30 Paź 2011 21:33
    Trull
    Poziom 28  

Masz uszkodzony kondensator impulsowy na module 1,5 mikro farada na275V. Taki w niebieskim plastiku.

0
  • #5 31 Paź 2011 20:49
    Tenon
    Poziom 2  

Ok wyciągnąłem moduł i tam nie ma kondensatora impulsowego :).
    Są zwykłe kondensatory z polaryzowane.
    Się trochę zmartwiłem i zacząłem uważnie przeglądać płytkę w jednym miejscu laminat był zmęczony temperaturowo (laminat biały, zabarwiony na lekki brązowy).
    Tam był jeden tranzystor (BD136), ale wyglądał ok. Dopiero jak nim zacząłem ruszać to się okazało, że wszystkie luty pod nim są zimne-pęknięte. Duża rezystancja połączeń spowodowała pewnie lokalne przegrzanie.
    MAm nadzieję że to on był sprawcą wszystkich niedomagań.
    Stwierdziłem, że jak mam to wszytko na wierzchu to od razu wymienię ten tranzystor na nowy i od razu wymienię również 3 kondensatory elektrolityczne.
    Niestety w sklepie nie mieli BD136 a BD138, róźnica jest taka że:
    VCBo dla 136 to -45V a dla 138 -60V
    VCEo dla 136 to -45V a dla 138 -60V
    VCEo(sus) dla 136 to -45V a dla 138 -60V.
    Resztę parametrów identyczne.

Taki sam problem mam z jednym kondensatorem oryginał to 47mikroF i 50V a mi się udało kupić 47mikroF ale na 63V.

Myślicie, że mogę zastosować te odpowiedniki?

0
  • #6 14 Lis 2011 23:47
    Tenon
    Poziom 2  

No dobra rozwiązałem problem. Połączenie między modułami były OK.
    Oprócz zimnych lutów na tranzystorze były jeszce pęknięte luty w transformatorze (znaczy wyjścia z uzwojeń wlotowane w płytkę).
    I to było przyczyną niestabilnej pracy.
    Przylutowałem i wymieniłem tranzystor, dodatkowo kondziorki i wszytko gra.
    Zmywarka hula.

0