Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung 2243LNX zasilacz nie wyrabia prądowo

Bielinka9 28 Oct 2011 03:11 2347 2
 • #1
  Bielinka9
  Level 12  
  Witam! Monitor trafił z takim objawem: zapala się diodka, za chwilę mignie lekko podświetlenie matrycy, gaśnie diodka i tak w kółko. Po rozkręceniu okazało się, że ktoś już wcześniej wymienił kondensatory po stronie wtórnej w gałęziach 5V i 12V. Były tam założone 1000uF/25V - zwykłe na 105st. Niestety nie wiem jakie były oryginalne (może ktoś wie - to proszę o info).
  Pomiary wykazały ogromny spadek napięcia i blokadę przetwornicy przy próbie załączenia inwertera. Bez obciążenia nap. były w miarę poprawne: 5,3V oraz 14,2V
  Ale żeby nie było, odłączyłem inwerter i zasiliłem zewnętrznym zasilaczem. Monitor odpalił i działał prawidłowo, pobór prądu przez inwerter 2- 2,2A więc sądzę, że tutaj jest wszystko ok.

  Pominę w tym miejscu to co robiłem z zasilaczem, bo nic nie przyniosło efektu. Napiszę tylko, że transoptor i regulator TL431 oraz wszelkie elektolity próbowałem podmieniać - nawet dałem Low ESR.

  Aby wyeliminować stronę wtórną, wymontowałem trafo podłączając jego stronę pierwotną tak jak była a wtórną robiąc od nowa na nowych diodach i kondensatorach nie stykając w ogóle z resztą monitora i obciążając żarówkami 12V/5W gałąź 5V oraz 12W/21W gałąź 12V.
  Aby pominąć obwód transoptora, wlutowałem zamiast niego Zenerę ok. 3,6V (katoda do wypr. 4 (Vfb) sterownika FSDM0565RB, anoda do masy gorącej (pierwotnej).

  Robiąc tak miałem nadzieję, że odpali na max. "obrotach". Odpaliła wprawdzie ale napięcie jakie mogę uzyskać w gałęzi 12V to max. 8,5V przy zasilaniu 110V oraz ok. 9,5V przy zasilaniu 230V. Zmiana Zenery na inną (napięcia na Vfb od ok. 1V do 4,5V) nie zmienia szerokości impulsu (który wynosi ok. 4us dla 110V i ok. 2 i trochę us przy 230V, f=ok. 65kHz) a zatem i nap. wyjściowego

  Vfb reaguje na zwarcie do masy oraz na zupełne rozwarcie blokując przetwornicę. A szerokość impulsu wyraźnie się zwiększa gdy spada napięcie zasilające - niestety po wtórnej 9,5V to max przy niecałych 1,5A obciążenia :(

  Transformator wygląda ok, przebieg na nim ładny bez większych oscylacji, pracuje cicho, nic się nie grzeje. Tak jakby coś było ze sterownikiem PWM - niestety nie mam na podmianę i proszę o poradę czy jest sens to kupować czy skupić się jeszcze na czymś innym. Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.
  Schematu monitora niestety nie znalazłem - można się posiłkować notą sterownika FSDM0565RB - zasadnicza różnica od oficjalnej aplikacji jest taka, że u mnie 5V jest odczepem uzwojenia 12V a obwód transoptora obsługiwany wyłącznie gałęzią 5V.

  -----------------------------------------------
  PS: zanim ktoś wpadnie na pomysł usunięcia posta z jakichkolwiek przyczyn lub doradzi abym sprzęt oddał do serwisu, proszę docenić moje starania w pomierzenie tego co uznałem za słuszne i dość pieczołowite opisanie tego w tym wątku. Także to, że płacę za tego posta 3pkt. i nawet jeśli się komuś wydaje, że zaniżam poziom to proszę uznać, że jest to w dziale "POCZĄTKUJĄCY" - zależy mi na pomocy a także zdobyciu pewnego doświadczenia przy naprawie tego monitora.
 • Helpful post
  #2
  foldback
  Level 29  
  Sprawdź pojemność kondensatora na 450V. Najlepiej odłącz zasilanie sieciowe i sprawdź czy utrzymuje napięcie przez kila sekund. Wymień elektrolity filtrujący napięcie zasilające kostki FSDM0565 22uF/50V (lub 47uf zależnie, co tam siedzi oryginalnie na płytce).
  Zmierz napięcie VCC pin3 zasilające kostkę FSDM0565. Czy spada ono po obciążeniu strony wtórnej?
  Czy tak samo zachowuje się zasilacz po obciążeniu linii 5V i 12 V żarówkami jak podczas startu inwertera – bo napisałeś, że robiłeś stronę wtórną od nowa i opisałeś tylko te pomiary pod obciążeniem?
  Jeśli to nic nie pomoże do wymiany FSDM0565 – spotkałem się z taka usterką tej kostki w monitorze Samsunga.
  W tych zasilaczach były stosowane pojemności kondensatorów chyba 820uF/25V można zastosować większe 1000uF ... Ważne jest tylko napięcie i mały współczynnik ESR.
 • #3
  Bielinka9
  Level 12  
  Monitor oddałem. Być może kostka była uszkodzona, wszystko inne podstawiałem.