Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Excel, VBA] Przeszukiwanie "niedokładne" bazy danych.

qrczaq 28 Paź 2011 08:07 3288 6
 • #1 28 Paź 2011 08:07
  qrczaq
  Poziom 9  

  Witam.

  Piszę, gdyż borykam się z pewnym problemem. Przejżałem tematy związane z wyszukiwaniem, ale niestety nie znalazłem tam odpowiedzi. Możliwe że jest to spowodowane stanem mojej wiedzy z zakresu VBA.
  Przechodząc do rzeczy. Miałem do napisania wyszukiwarkę, która wygląda następująco: w arkuszu "szukanie" znajduje się TextBox oraz przycisk "szukaj", w arkuszu "dane" znajduje się baza danych, która ma być przeszukana. W bazie mamy kolumny: typ łożyska, numer urządzenia, podzespół. Wyszukiwarka zrobiona jest łopatologicznie, ponieważ dopiero zaczynam przygodę z VBA, ale działa. W obecnym kształcie po wpisaniu w arkuszu "szukanie" w textboxie typu łożyska i kliknięciu Szukaj poniżej wypisywane są wszystkie wiersze gdzie znajduje się szukany typ łożyska. Chciałbym jednak wprowadzić następującą modyfikację: obecnie wyszukiwarka przeszukuje tylko kolumnę z typem łożyska w bazie, a chciałbym aby przeszukiwała wszystkie trzy kolumny z danych (czyli żeby można było wyszukiwać tak po typie łożyska, jak i numerze urządzenia bądź podzespole). Co więcej chciałbym aby wyszukiwanie było "niedokładne", tzn. po wpisaniu typu łożyska "22" wypisane były wersy z łożyskami: 22, 221, 223, ogólnie wszystkie wystąpienia ciągu "22". Kombinuję coś z cell.find, ale idzie mi jak po grudzie, dlatego proszę o pomoc.

  P.S. Moja wyszukiwarka oparta jest o proste porównanie stringów "Like" wrzucone w pętle, ale jest to wyszukiwanie "dokładnie". Chyba że można to jakoś zmodyfikować.

  Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi.

  0 6
 • #2 28 Paź 2011 08:57
  adamas_nt
  Moderator Programowanie

  Dla szukania po fragmencie, w argumencie instrukcji Like wystarczy wstawić string pomiędzy gwiazdki (Shift_8).
  Range.Find znajdzie Ci tylko pierwsze wystąpienie. Maże zastosować jakieś filtrowanie. Link

  Najlepiej, gdybyś wrzucił jakiś przykład w załączniku (z tym makro do poprawki).

  0
 • #3 04 Lis 2011 08:43
  qrczaq
  Poziom 9  

  Witam ponownie.

  Można powiedzieć, że coś już kombinowałem z ujęciem stringa w gwiazdki "*string*". Jest tylko jeden problem. Wspomniany string wprowadzany jest przez textboxa. Innymi słowy jak kazać VBA żeby do wartości wpisanej do textboxa dodał "*" na końcach? Pierwsza moja myślo to: control= *textbox.value* Like wzorzec
  Oczywiście okazała się ona błędna, ale może to dlatego że to moja pierwsza przygoda z VBA :D . Dlatego też ponawiam moją prośbę o jakeś podpowiedzi. W załączniku przesyłam fragment kodu odpowiedzialny za wyszukiwanie.

  Pozdrawiam i z góry dzięki.

  0
 • Pomocny post
  #4 04 Lis 2011 09:45
  adamas_nt
  Moderator Programowanie

  Spróbuj

  Code:
  Control = TextBox1 Like "*" & ActiveWorkbook.Sheets("Dane").Cells(i, 3) & "*" 'Porównanie

  0
 • #5 04 Lis 2011 11:07
  qrczaq
  Poziom 9  

  Spróbowałem.
  Niestety nie działa, albo jak kto woli działa tylko nie tak jak potrzeba :cry: . Mianowicie w obecnym kształcie makro przeszukuje kolumnę z typem łożyska (później będzie przeszukiwać wszystkie kolumny bazy, aby móc wpisywać różne kryteria szukania, nie tylko typ łożyska) i z jakiegoś powodu wypisuje wszystkie wersy gdzie komórka kolumny "typ łożyska" jest pusta. No chyba że wpiszemy do wyszukania dokładny symbol łożyska ( czyli w całości, a nie np. dwie pierwsze cyfry). Wtedy wypisuje wszystkie wersy gdzie komórka kolumny "typ łożyska" jest pusta oraz wersy z wpisanym typem. Nie mam pojęcia czemu przyjmuje pustą komórkę jako spełniającą kryterium porównania. Może ma to związek z resztę kodu dotyczącą wypisania i tabeli?
  Załączam kod niemalże w całości, bo może coś tam jest nie tak. Ostrzegam że niektóre elementy mogą wydać się śmieszne, ale obiecuję że w następnym moim makrze będzie już wszystko ładnie i ekonomicznie :D .

  0
 • #6 04 Lis 2011 11:15
  adamas_nt
  Moderator Programowanie

  Jeśli komórka w Sheets("Dane").Cells(i, 3) jest pusta, zastają tylko gwiazdki i wtedy Control=True

  Może pomoże coś instrukcja warunkowa. Np

  Kod: vb
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  0
 • #7 07 Lis 2011 08:55
  qrczaq
  Poziom 9  

  Witam.

  Wreszcze pokonałem dziada. Jeśli chodzi o kwestię samego wyszukiwania, to rozwiązałem to podobnie jak w Twojej odpowiedzi. Można powiedzieć że takie lustrzane odbicie twojej wersji :D

  Kod: vb
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Trzeci wers kodu załatwia sytuację, gdy ktoś wdusi "szukaj" bez wpisania czego szuka. Bez tego wybiegu działo się to o czym pisałeś, czyli makro wypisywało całą bazę danych, bo że się tak wyrażę "wszystko mu pasowało".

  Wielkie dzięki za wszelkie podpowiedzi i pomoc.
  A jeśli ktoś ma podobne problemy jak ja, to w załączniku umieszczam (prawie cały) kod mojej wyszukiwarki.
  Pozdrawiam

  0
  Szukaj w 5mln produktów