Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty wyświetlacz 7-segmentowy (niby takie proste, ale nie mogę sobie poradzić)

28 Paź 2011 11:11 2450 3
  • Poziom 10  
    Witam
    Mój roczny synek bardzo lubi wszystko co czerwone i swieci (dioda na piekarniku godzina na radiu itp.) oraz wciskac wszystkie przyciski, ktore ma obok siebie, więc postanowiłem mając trochę diód w garażu zrobić mu wyświetlacz 7-segmentowy z 21 czerwonych diód (po 3 na segment) i 6-ciu krańcówek które mam użyć jako przyciski z pomocą ktorych wyświetlacz będzie pokazywał cyfry od 1 do 6 jak na rysunku poniżej:
    Prosty wyświetlacz 7-segmentowy (niby takie proste, ale nie mogę sobie poradzić)
    wytrawilem sobie płytkę w 10min wlutowałemdiody i krańcówki i zabieram sie do podłączania kabelkami poszczególnych cyfr. Zaczynam od 1 czyli segment D i E, próba naciskam i jest cyfea 1.:

podłączam 2-kę pod C D G A F naciskam przycisk 2 a tu mi wyskakuje odwrócone 6, po chwili doszedłem, że przecież segmenty 2-ki są zmostkowane z jedynką i zawsze tak bedzie. Zacząłem się głowić, może przekaźniki, może tranzystorki, ale wszędzie widzę ten sam efekt. Najłatwiej podłączyć to poz mikrokontroler, jeden port wejście, drugi wyjście (może nawet lepiej bo można ustawić czas wyświetlenia), ale nie dan dziecku zabawki z częścią za którą zapłaciłem kiedyś ponad 200zł. Nie jest to jakiś temat niecierpiący zwłoki, ale ciekawy jestem jak to zrobić. Niby proste, ale nie mogę sobie z tym poradzić. Szukalem na forum, ale nie mogłem nigdzie znalezdz tego, tylko przy użyciu mikrokontrolera, także prosiłbym o pomoc w tym temacie.

z góry dziękuję za odpowiedzi i Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Nie wiem czy nie dało by się tego wykonać w ten sposób.Z ledów wykonać ala wyświetlacz siedmiosegmentowy i wysterować go układem do 7447 używając tranzystorów do sterowania ze względu na to że pobór prądu będzie większy niż samego wyświetlacza, tak bym kombinował.
  • Poziom 10  

No jasne diody, takie to proste, że aż mi głupio że wcześniej nie pomyślałem. Teraz jak na rysunku wyżej segment D który jest uzyty do 1 i 2 nie będzie już zmostkowany.

Dzięki śliczne
    Pozdrawiam