Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk Polsatu odblokowanie

skok_gliwice 30 Paź 2011 11:37 81905 68
  • #32 30 Paź 2011 11:40
    skok_gliwice
    Poziom 10  

No tutaj szukałem ale nie widzę.

• #34 30 Paź 2011 21:43
    smwalker
    Poziom 12  

Pokażę jak to wygląda u mnie

• #35 02 Lis 2011 21:23
    smwalker
    Poziom 12  

No to rozjasniłeś sprawę.
    Krótko mówiąc - d... w kwiaty-
    Kupno programatora (najtańszy jakiś badziew około stówy)mija sie z celem.Za tyle można dysk kupić :)Ja już sobie odpuszczam tę zabawę.
    Dzisiaj rano podmieniałem elektronikę na próbę z takiego samego dysku i pokazało disk error-czyli jeszcze coś tam ma na talerzach zakodowane.

• #36 03 Lis 2011 07:59
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

73kajuda - Kolego miałes więcej szczęścia niż rozumu. ROM jak go nazwałeś Flash to nie to samo co Firmware w ROM-ie są zapisane szczególne informacje adaptywy, mapy głowic : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10094132#10094132
    Jeśli nie będą się zgadzać to w ten sposób można dysk uwalić.

Porada w taki sposób sformułowana jest szkodliwa.

• #37 03 Lis 2011 10:16
    bmserwis
    Poziom 36  

73kajuda - zapoznaj się kolego najpierw z fizyczną budową dysku i sposobem agregacji w nim danych, a później dopiero pisz na forum, bo wierutne bzdury uskuteczniasz i szkodę na użytkowników mniej obeznanych sprowadzić możesz.

• #38 03 Lis 2011 10:43
    Dytroj
    Poziom 8  

Czyli tak naprawdę to dostępu do dysku blokuje flash w sposób programowy. Czyli dysk robi to z premedytacja. Myślałem że naprawdę dysk nie ma dostępu do danych i nagłówka MBR bo jest on zaszyfrowany a elektronika dysku bez klucza w postaci hasła nie potrafi rozszyfrować MBR i tak dalej. A tu się okazuje że elektronika ma dostęp ale z premedytacja go blokuje. Heh nieźle. Celowe ograniczanie praw i wolności konsumenckiej. A nie da się jakoś jakimś specjalnym układem wpiąć miedzy dysk a kontroler Polsatowski i odczytać hasła dostępowego do dysku? Przecież kontroler wysyła hasło do dysku wiec na pewno da się je wychwycić.

• #39 03 Lis 2011 11:20
    smwalker
    Poziom 12  

N-ka ma ma to świetnie rozwiązane.Odpinasz dysk od dekodera i chcąc go używać z komputerem trzeba go zainicjować i wyczyścić(sformatować).Odpinając od komputera dekoder sobie sam czyści i formatuje na swoje potrzeby.

• #40 03 Lis 2011 19:04
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

73kajuda napisał:
    Mogę pogratulować fachowej wiedzy, odrazu widać że większość użytkowników to profesjonaliści. Zresztą co tu się rozpisywać dobrze że nie wszyscy znają się tak dobrze na rzeczy jak Panowie bo chyba ciężko by było zarobić cokolwiek.
    Nasze motto " rzeczy niemożliwe robimy od ręki - na cuda trzeba trochę zaczekać".

Kolego Co chcesz zmieniać w ROM-ie ? Flashu.
    Kolego a co ci da suma kontrolna ?
    I następne pytania : Gdzie jest zapisany Firmware dysku ?
    I kolejne Adaptywy translator itd.
    To że zmieniasz ROM to mało trzeba wiedzieć gdzie i co zmieniać aby było wiadomo.
    To tak jak by powiedzieć, że nie ma znaczenia gdzie się program pod Windowsa 64 bit uruchamia czy pod Linuxem czy pod MAC-iem przecież można sume kontrolną wyliczyć a HEX edytorem pozmieniać wpisy.

Pewne rzeczy w ROM-ie są wpisywane po wyliczeniu i są specyficzne dla danego modelu dysku głowic struktury. Czasem uda się dopasować a czasem nic z tego. A ROM w kosmosie bo o kopi tegoż ROM-a nie napisałeś mało tego nadpisany w pamięci i brak możliwości jego przywrócenia.

Pogratulować podejścia dysk albo się uda albo do śmietnika. Ale co cię to obchodzi nie twój problem.

• #41 05 Lis 2011 17:45
    Dytroj
    Poziom 8  

Czyli jak? Da się sprawdzić jakie hasło wysyła dekoder do dysku? Za pomocą jakiegoś urządzenia wpiętego między kontroler dekodera a dysk?

• #42 06 Lis 2011 09:31
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2723810#2723810

Cytat:
    Jako uzupełnienie do regulaminu, wprowadza się w tym dziale dodatkowe zasady. Zabronione jest pytania o łamanie i rozszyfrowywanie haseł do BIOSów, haseł do laptopów oraz haseł do dysków twardych. Jak również porady dotyczące ich łamania! Pytania takie będą traktowane jako złamanie regulaminu wraz z konsekwencjami przewidzianymi właśnie regulaminem forum.

Jako uzasadnienie tej decyzji podam, że nie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy pytający, który "zapomniał" hasło jest faktycznie właścicielem tego sprzętu, czy chce dostać się do komputera / laptopa / dysku w jakimś innym celu. Jeśli ktoś jest faktycznie właścicielem sprzętu to może skorzystać z usług właściwego serwisu, gdzie zapewne będzie musiał udokumentować prawo własności do sprzętu. Tych kwestii nie będziemy rozważać i jak wspomniałem nie będziemy tolerować takich tematów jak i odpowiedzi. Niniejszym informuję że tyczy się to również wszelkich haseł dostępu do komputera i dostępu do wszelkiego oprogramowania!

• #43 06 Lis 2011 12:05
    ndsguard
    Poziom 1  

Witam , jestem tu nowy i też mam takie dwa dyski ale z tego co widzę to chyba nie da się nic z tym zrobić? Moje pytanie : po co w takim układzie operator platformy zablokował możliwość użytkowania dysku w innym niż dekoder urządzeniu? Trochę to dziwne prawda? Czy ktoś już rozwiązał może ten problem?

• #44 06 Lis 2011 12:15
    ArtHurO1
    Poziom 17  

Operator zablokował dyski, aby uniemożliwić dystrybucję nagranych na nich programów i filmów.

• #45 06 Lis 2011 12:19
    skok_gliwice
    Poziom 10  

No niestety. Nigdy nic nie jest takie proste :)

• #46 06 Lis 2011 16:17
    elektron56
    Poziom 19  

Wszystko co piszecie sprowadza sie do tego, że nic się z tym nie da zrobić.
    Mam pytanie, po co na allegro kupują te dyski i to za dość dużą cenę.
    Skoro je kupują, to muszą coś wiedzieć jak to zrobić, aby ten dysk funkcjonował w laptopie, czy w stacjonarce.Chyba, że do prób o jakich piszecie wyżej.
    Niech się podzieli wiadomościami ten kto już wie jak to zrobić.

• #47 06 Lis 2011 22:19
    elektron56
    Poziom 19  

Jak nie mam dekodera to znaczy się nie da tak zrobić jak proponujesz.
    Chodzi mi o inny sposób. Czy ktoś zna taki sposób???

• #48 07 Lis 2011 13:40
    laptokowiec
    Poziom 27  

Dytroj napisał:
    Jak się nie da jak się da. Czytacie w ogóle co ja pisałem wcześniej? Podlaczyc pomiędzy dysk a dekoder prosty wychwytywacz danych który wyłapał by hasło jakie dekoder wysyła do dysku. Czy to takie trudne?? Są takie przelotki.

A jak stwierdzisz po przechwyceniu danych, który ciąg znaków (i o jakiej długości) jest hasłem ?

• #49 07 Lis 2011 14:59
    obsid
    Poziom 25  

ArtHurO1 napisał:
    Operator zablokował dyski, aby uniemożliwić dystrybucję nagranych na nich programów i filmów.

Strumień danych zapisany na dysku jest szyfrowany systemem Nagravision3, co całkowicie uniemożliwia dystrybucję nagranych danych (która nawiasem mówiąc na upartego nadal jest możliwa poprzez zapis na urządzenie zewnętrzne podczas odtwarzania nagranego materiału). Znamienne jest, że dysk otrzymywany w ramach dzierżawy dekodera stanowi własność dzierżawcy, co wyraźnie jest zaznaczone w umowie. Zatem po wygaśnięciu umowy i np. zwróceniu dekodera dysk możemy dać dziecku do zabawy. A szkoda, bo te 320GB można by spożytkować w jakiś sposób po sformatowaniu dysku (gdyby operacja taka była możliwa).

Ja również lekkomyślnie zakupiłem taki dysk, a to w takim celu, że ten otrzymany od Cyfrowego Polsatu dzieciaki w zastraszającym tempie zapełniły po brzegi. Najfajniejsze w tym jest to, że ten zakupiony oryginalny, dedykowany do dekoderów Cyfrowego Polsatu dysk nie działa w innych dekoderach - u mnie najzwyczajniej nie jest wykrywany przez dekoder (sprzedawca zaklinał się że u niego działa - oczywiście że działa, bo był sparowany z jego dekoderem). Szczerze powiem, że nie rozumiem dlaczego dysk został zablokowany... No chyba że chodziło o to, żeby nie pojawiła się dystrybucja klonów dysków nagranych po brzegi programami Cyfrowego Polsatu (podobnie zaszyfrowała w konsolach PS3 dyski firma Sony) - obecnie nagrany dysk nie może być używany w innym dekoderze Polsatu.

No i najśmieszniejsze chyba: w sytuacji, gdy najzwyczajniej chcielibyśmy dokupić drugi czy trzeci dysk (szybciej się niestety je nagrywa niż ogląda to, co nagraliśmy), nie jest to możliwe w punkcie dystrybucji Cyfrowego Polsatu (na samo pytanie o takąż możliwość wybałuszenie oczu od pani zapytanej zapewnione). Mój nowy dysk teraz leży i się kurzy - może kiedyś ktoś coś wymyśli (chociaż szczerze mówiąc wątpię - wspomniane kodowanie dysków w konsolach PS3 do dzisiaj nie zostało rozszyfrowane). Co do tej konkretnej sytuacji moim zdaniem regulaminowy zakaz nie do końca pasuje: zapisane dane bowiem po ewentualnym odblokowaniu dysku i tak wylądują w koszu jako nic nie znaczący strumień danych (konia z rzędem temu, kto rozszyfruje Nagra3). Ciekawostką jest również to, że w sytuacji, gdy dysk ulegnie uszkodzeniu, oczywiście tracimy wszystkie nagrane programy i w ramach gwarancji otrzymujemy nowy, pusty dysk oraz sparowany z nim dekoder.

• #50 08 Lis 2011 13:17
    Dytroj
    Poziom 8  

laptokowiec napisał:
    Dytroj napisał:
    Jak się nie da jak się da. Czytacie w ogóle co ja pisałem wcześniej? Podlaczyc pomiędzy dysk a dekoder prosty wychwytywacz danych który wyłapał by hasło jakie dekoder wysyła do dysku. Czy to takie trudne?? Są takie przelotki.

A jak stwierdzisz po przechwyceniu danych, który ciąg znaków (i o jakiej długości) jest hasłem ?

Za pomocą komendy która poprzedza hasło i informuje dysk że dane nadesłane po tej komendzie to hasło dostępu. Dobry informatyk magister to rozpozna. Zna komendy ATA.

• #51 08 Lis 2011 15:02
    bmserwis
    Poziom 36  

Dytroj - OK zaprezentuj, więc owy cudowny sposób.

Dodano po 9 [sekundy]:

Dytroj napisał:
    Za pomocą komendy która poprzedza hasło i informuje dysk że dane nadesłane po tej komendzie to hasło dostępu. Dobry informatyk magister to rozpozna. Zna komendy ATA.

• #52 08 Lis 2011 15:18
    obsid
    Poziom 25  

Dytroj napisał:

Zestaw komend ATA nie zawiera polecenia o którym wspomina kolega Dytroj - w załączniku do wglądu zestawienie komend ATA.

• #55 08 Lis 2011 22:37
    Dytroj
    Poziom 8  

W koncu jakos kontroler musi przeslac te haslo a dysk je odczytac. Telepatycznie tego nie robi. A jest jeszcze cos takiego jak komendy ukryte. Nieoficjalne. Nie wiem jak to zrobic, ale podpowiadam. Spekuluje. Bo przeciez jakos musi to byc wyslane z kontrolera aby dysk dopuscil ten kontroler do danych na swoich talerzach.

• #56 08 Lis 2011 22:56
    bmserwis
    Poziom 36  

To jeśli kolega nie wie to najpierw radzę się do-edukować, żeby później nie pisać bzdur.

• #57 16 Lis 2011 19:06
    markshall
    Poziom 11  

Musi się dać odblokować ten dysk - na internecie są ogłoszenia studentów politechniki którzy chętnie to zrobią za kilkadziesiąt złotych - i nie potrzebują dekodera. Albo wszystkie polsaty maja takie samo hasło dostępu albo jest na to inny sposób... Słyszałem o programach którymi można modyfikować dyski i pendrive'y tak, aby widziana pojemność była inna niż fabryczna i w podobny sposób da się zrobić coś z tym dyskiem...

Dodano po 20 [minuty]:

Druga sprawa - próbował ktoś podłączyć taki dysk przez adapter usb do dekodera polsatu obsługującego dyski zewn. usb? Z powyższych postów wnioskuje,że nie będzie to działać bo dyski prawdopodobnie są parowane ale może jednak...

• #58 17 Lis 2011 12:13
    obsid
    Poziom 25  

Dysk z dekodera Polsatu zapewne można odblokować, ale:
    - żadnym ogólnodostępnym oprogramowaniem,
    - nie z poziomu innych systemów operacyjnych (Linux itd) czy platform (Amiga, PS3, Xbox360 itd),
    - na pewno nie poprzez umieszczenie go w obudowie zewnętrznej SATA i podpięcie do czegokolwiek celem "magicznego" zdjęcia hasła,

Rozmowa na ten temat na forum jest o tyle trudna, że regulamin wyraźnie zabrania omawiania tego typu tematów (jak ciekawe by one nie były). Z dostępnych w sieci informacji jedyna rokująca nadzieję metoda nakłonienia innego dysku do pracy w dekoderze to zastosowanie metody hotswap, bez szczegółów w jaki sposób należy ją wykonać (trudne ze względu na sposób umieszczenia dysku w dekoderze). Zapewne należy wystartować dysk oryginalny wraz z dekoderem, a następnie dokonać podmiany na nowy pusty dysk SATA - możliwe, że ten nowy dysk zadziała wówczas z dekoderem (nigdy nie sprawdzone).

• #59 17 Lis 2011 22:23
    Karaczan
    Poziom 39  

Od biedy mozna by kupic brata blizniaka modelowego, uszkodzonego, i podmienic elektronike.
    Tylko czy taka zabawa sie oplaca, i czy zadziala?
    Ja dalej jestem za reflashem tego hdd na jakis standardowy FW.
    Choc jesli jest w pelni chroniony haslem moze byc problem tego typu ze przed reflashem zapyta sie o to haselko. Tu by zostala tylko metoda zaprogramowania kosci w zewnetrznym programatorze.
    Kiedys interesowalem sie tym tematem torche (i ogolnie hdd) i watpie by byla jakas inna metoda.
    Oczywiscie to rozwiazanie nie jest idealne bo reflash najprawdopodobniej oglupi elektronike dysku i ja zzeruje. Wiec jesli beda jakies uszkodzone/reallokowane sektory to wszystko wroci do ustawien fabrycznych. Prawdopodobnie dysk sam potem znow reallokuje uszkodzone sektory.
    Oczywiscie ta metoda zaklada ze nie chcemy odzyskiwac danych z dysku.
    Metody z odzyskiem danych zakodowanych nigdy nie znalazlem.

• #60 17 Lis 2011 22:25
    bmserwis
    Poziom 36  

Boże czytam i nóż w kieszeni się otwiera przy takim steku bzdur! Oprócz kolegi migol21 nikt chyba nic sensownego tutaj nie napisał.