Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie ogrzewanie do drewnianego domu

cickowski 28 Oct 2011 15:36 8850 12
Bosch
    cickowski
    Level 13  
    Witam,

Jestem od niedawna posiadaczem domu drewnianego, w którym głównym źródłem ogrzewania były 2 kuchnie kaflowe a niestety chciałbym zmienić to rozwiązanie np. na kominek z grawitacyjnym układem. Dodam, że kominek miałby stać w centrum domu i bez problemu mam dostep do wszystkich pomieszczeń a jest ich 4 i łazienka. Jaki piecyk kupić i co gdzie najlepiej umieścić aby było ciepło i jak się przekłada palenie w takim kominku, bo w kuchniach to 2 tony węgla i 4 metry drzewa w zile się spala.

Proszę o spora pomoc.
  • Bosch
    vodiczka
    Level 43  
    Jaka powierzchnia domu? Grawitacyjny układ może nie zdać egzaminu, lepiej zastosować wymuszony obieg powietrza.
    cickowski
    Level 13  
    Powierzchnia wynosi około 100 metrów. tak tylko teraz ile potrzeba miejsc wylotowych powietrza i czy to wystarczy?
    vodiczka
    Level 43  
    Dużo informacji o sytemach kominkowych masz na stronach muratordom.pl lub instalacjebudowlane.pl
  • Bosch
    cickowski
    Level 13  
    Wszystko fajnie ale oczekiwałem pomocy kogoś kto użytkuje coś podobnego i wie czy jest ciepło czy nie. Przeglądałem artykuły na tych poortalach ale odpowiedzi jednoznacznej nie mam.
    vodiczka
    Level 43  
    Opinia kogoś kto użytkuje drewniany dom z kominkiem będzie bardzo przybliżona, dom może mieć większe lub mniejsze straty ciepła od Twojego, użytkownik lubi niższą lub wyższą temperaturę niż Ty itd.
    Jednoznaczną odpowiedź da Ci dobry fachowiec który obejrzy Twój dom i którego poinformujesz o swoich wymaganiach. Jednemu ciepło przy +19, drugiemu dopiero przy +22 a trzy stopnie róznicy wyraźnie przekłada się na moc wkładu grzewczego i ilość spalanego w sezonie drewna.
    Zadaj pytania na portalach "kominkowych" może tam prędzej uzyskasz odpowiedź.
    cickowski
    Level 13  
    Wracając do rozmowy 22 stopnie to góra jak dla mojej rodziny. W załączeniu obraz pokazujący jak planuje rozmieścić sprzęt tylko jest teraz tez opcja kominka z płaszczem wodnym i grzejników. W zasadzie chce system tańszy i oczywiście aby nie było takiej sytuacji, że nie ma mnie w domu kilka dni w zime i grzejniki mi zamarzną więc kominek z nawiewem chyba będzie lepszy. Jeśli chodzi o te kuchnie, które mam dają rade ogrzać dom cały. W zimę spalam teraz 2 tony węgla i 3 do 5 metrów drzewa, chce to ułatwić żeby nie palić w 2 miejscach.

Dodano po 44 [sekundy]:

Jakie ogrzewanie do drewnianego domu
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    cickowski wrote:
    Wracając do rozmowy 22 stopnie to góra jak dla mojej rodziny.

Jedna rzecz temperatura, a inna to rozkład temperatury w pomieszczeniu, zwłaszcza różnica pomiędzy temperaturą w górnej częsci pomieszczena a w dolnej (przy podłodze). Z reguły jest tak, że pod sufitem panuje UPAŁ, na wysokości glowy i pleców też jest za gorąco a po nogach się bardzo często marznie. Czyli najlepsza jest podłogówka (eliminuje zimno od nóg). Jeśli się daje grzejniki, to powinny być możliwie niskie (by grzały jak najniżej).
    cickowski
    Level 13  
    Czyli również sugestią mogłoby być zamontowanie wymuszonego nawiewu ciepłego powietrza z kominka (jeśli rozpatrujemy wersję bez grzejników). Co do grzejników to oczywiście są dodatkowe koszty typu pompa itd. Zakładając, że kominek będe montował sam to obniżam budżet inwestycji o duże pieniądze.
    krzyzak11
    Level 19  
    Ja proponuje poweitrzna pompe ciepla typu SPLITT
    np Daikin, Rotex, KVS, - koszt inwestycji podobny jak kotlowni olejowej, a koszt ogrzewaania zblizony do ogrzewania gazowego.
    Do tego urzadzenie bezobslugowe
    cickowski
    Level 13  
    Patrząc obiektywnie drogie w montażu urządzenie.
    krzyzak11
    Level 19  
    dlaczego:
    ja mowie o powietrznej pompie ciepla: masz jedn zewn jedn wew i rury z czynnikiem chlodniczym - wiec koszt montazu zblizony do montazu klimatyzatora.
    Koszt kotlowni - zblizony do kotlowni na olej - moge zrobic oferte.
    koszt ogrzewania - zblizony do kosztow na gazie ziemnym

Oczywiscie jezeli spojkrzymy na to tak ze jako konkurencje bierzemy kociol stalopalny - to nie ma tematu
    cickowski
    Level 13  
    A jest ktoś, kto poda inny sposób lub propozycję?