Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TECHNICS SA-DX930 - brak prawego kanału.

mr.box 28 Paź 2011 19:47 2600 6
  • #1 28 Paź 2011 19:47
    mr.box
    Poziom 15  

Witam Wszystkich Forumowiczów.
    Mam następujący problem, nad którym siedzę już parę godzin.
    Amplituner jak w tytule posiada następujący usterkę, podczas normalnej pracy lewy kanał pracuje normalnie, natomiast prawy wydaje z siebie dźwięk, ale bardzo cicho i jest bardzo zniekształcony.
    Co jeszcze zauważyłem...podpiąłem głośniki o impedancji 6Ω i w trybie Low imp. prawy kanał zaczyna milczeć, natomiast w normalnym trybie pracy to co wcześniej opisałem.
    Napięcia na końcówce mocy zgadzają się oprócz 2ch wyprowadzeń 9 i 13.
    9 to wejście "-Vcc LOW" zamiast 0V jest -25,8V
    13 to (tu moje zdziwienie) MUTE zamiast 0V jest 4,2V.
    Kondensator przy 13stce wymieniony, zastanawiam się nad diodą przy 9tce. Doszedłem, że jest to dioda schotkego, ale jaka...nie wiem, nie mam żadnej Schotkego pod ręką, nie wiem czy mogę wstawić tam zwykłą 1N4148 (taką mam tylko pod ręką), a boję się kombinować przy tej końcówce mocy...280zł nowa, a wychodzę z założenia, że jest jeszcze sprawna.
    Co Koledzy na to?
    Z góry serdeczne dzięki za wszelką pomoc.

0 6
  • #2 28 Paź 2011 21:02
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Co z tą diodą Schottky'ego? Uszkodzona jest? Jaki jej symbol?

0
  • #3 28 Paź 2011 21:17
    mr.box
    Poziom 15  

Właśnie sprawdziłem. Dioda sprawna. D652 - RK306LFU1.
    Dodam trochę szczegółów, bo w tej chwili nadal walczę z nim. Selektor wejść sprawny, ale mimo to dziwi mnie jedna.., no 2 rzeczy.
    1) W trybie surround przednie kanały milczą.
    2) Czemu w trybie Low imp. ten jeden kanał całkowicie milczy, a w normalnym trybie wydaje bardzo słaby sygnał i do tego bardzo zniekształcony?

0
  • #4 29 Paź 2011 01:21
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Możesz napisać w jakich okolicznościach wystąpiła usterka?

Możesz obejrzeć jak wygląda sygnał wchodzący na możliwe jeszcze sprawny stopień mocy RSN dla prawego kanału w różnych wariantach ustawień (stereo, surround)?

Pooglądaj sygnał (np. 1kHz) podany na wejście liniowe (AUX).
    Od początku; przed IC404, za, następnie IC405, itd.

Jak sprawdziłeś selektor? Jakimi narzędziami walczysz?

0
  • #5 29 Paź 2011 10:37
    mr.box
    Poziom 15  

Amplituner kupiłem już taki i nie wiem co się z nim działo, a wiem, że to byłoby bardzo pomocne.
    Brak wg. podstawowych narzędzi elektronika (jakimi wg. jest oscyloskop i generator) powoli zaczyna mi doskwierać. Będę musiał starać się w najbliższym czasie to zmienić z tego co widzę, ale wracając...
    Selektor sprawdziłem (w sumie to teraz tak myślę, że to nie było do końca sprawdzenie) po tym, że po podaniu na każde wejście dzieje się to samo, łącznie z tunerem, a co umocniło mnie w moich przekonaniach, to to, że nawet po podaniu sygnału na wejście 6 kanałowe (z pominięciem co poniektórych układów - w tym głównego selektora wejść) nadal to samo.
    Co do narzędzi to tak jak napisałem, jest wszystko oprócz oscyloskopu i generatora. Jeśli się już bez tego nie obejdzie to mogę skoczyć do znajomego.
    Sygnały na IC404 i IC405, spróbuje sprawdzić poprzez podanie sygnału z nich na jakiś inny wzmacniacz i przekonam się co po nich leci.
    Co do dalszych szczegółów to, jeszcze wczoraj przelutowałem końcówkę mocy i potencjometry "podlane" lekko CX-80. (Wcześniej przy głośności też lekko trzeszczało, teraz cisza).
    O efektach dalszych postaram się napisać popołudniu.
    Dzięki serdeczne za zainteresowanie.

Edit:
    Teraz jeszcze pomyślałem, że gdyby udało mi się uruchomić decka (nie czyta płyt, może kwestia przeczyszczenia tylko lasera) to mógłbym sprawdzić działanie amplitunera na wejściu optycznym, ale to też popołudniu.

Edit II:
    Na wejściu optycznym to samo. Poza tym, dźwięk z niego był masakryczny, ale tym sobie teraz głowy nie zawracam.
    Nie sprawdziłem sygnału na wyżej wspomnianych scalakach, sprawdziłem nieco "dalej" sygnał, dokładniej na wyjściu z panelu, gdzie sygnał jest już "przetworzony" przez regulator tonów, regulacje wzmocnienia, balans i w tym momencie dźwięk jest dobry - lewy i prawy kanał działają...szukam dalej i proszę dalej o pomoc. Jeżeli były ktoś w stanie mi pomóc w tym, będę bardzo wdzięczny.
    PS. Ma może ktoś dokładniejszy schemat, niż ten, który ja posiadam, a pracuje na podstawie tego ze strony http://www.scribd.com/doc/34119964/TECHNICS-SA-DX930 ?

Edit III:
    Po wczorajszych nocnych badaniach, wyszło, że jednak jeden kanał poszedł w hybrydzie. Może ma ktoś do odsprzedania RSN310R36A ?
    Tematu jednak nie zamykam bo niepokoi mnie zachowanie amplitunera w trybie surround, ale o tym na chwilę obecną się nie rozpisuje, dopiero jak wymienię tą hybryde to będę się zastanawiał.

1
  • #7 10 Lut 2012 00:41
    mr.box
    Poziom 15  

Poproszono mnie o zamknięcie tematu po rozwiązaniu usterki...
    Usterka polegała faktycznie na uszkodzonej hybrydzie, ale uwaga! To nie był koniec usterki, była także przerwana niewidocznie ścieżka, pomiędzy ostatnim wzmacniaczem operacyjnym (w torze przedwzmacniacza), a końcówką mocy.

0