Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik ze zwłoką wciśnięcia...

flyman 29 Paź 2011 07:42 2962 11
  • #1 29 Paź 2011 07:42
    flyman
    Poziom 13  

Jestem w trakcie przerabiania przenośnego zestawu głośnomówiącego (takiego z baterią - Parrot Minikit) i wbudowywania go w samochód.
    Chciałbym aby zestaw włączał się automatycznie po podaniu zasilania.
    Wymyśliłem sobie coś takiego, że pod włącznik zasilania Parrot'a podlutuję przekaźnik, który będzie sterowany napięciem po zapłonie (przekręceniu kluczyka).
    Niestety natknąłem się na problem - zestaw włącza się mikrostykiem, który należy przytrzymać ok 2-3 sek. a później trzeba go puścić, dopiero wówczas się włączy.
    Z wyłączaniem nie ma problemu, ponieważ po wyłączeniu bluetootha w telefonie zestaw po paru minutach sam się wyłącza.

Teraz moje pytanie: czy pod przekaźnik można podpiąć bezpośrednio jakiś kondensator (o odpowiednim napięciu i w odpowiedniej polaryzacji) i będzie to działąć? Kondensator będzie podtrzymywał jeszcze przez parę sek. napięcie na stykach, czy to nie wystarczy i trzeba użyć czegoś inteligentniejszego układu?
    Wszystko oczywiście ma chodzić pod instalacją samochodową (12 V lub nieco więcej jak działa alternator).

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 29 Paź 2011 08:14
    jerry1960
    Poziom 33  

Zastosuj wyłącznik czasowy .

0
  • #3 29 Paź 2011 10:12
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Zastosuj cewkę przekaźnika zasilaną nie po stacyjce ale z przewodu na start rozrusznika - będzie kilku sekundowe zasilanie; styki tego przekaźnika włączą Twój zestaw.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 29 Paź 2011 11:12
    flyman
    Poziom 13  

hm... to mam problem - mam Lagunę II gdzie jest przycisk START, który się wciska krótko...
    A co do wyłącznika czasowego... Zbyt prosta odpowiedź - coś w stylu:

Cytat:
    - Mam mało miejsca na dysku
    - skasuj pliki
    brak wyjaśnienia jakie pliki (przecież m.in. systemowe nie mogą być kasowane)
    :D
    Wyłącznik czasowy - też myślałem o czymś takim, ale ten czasowy chyba nie spełnia podstawowego warunku: po chwilowym wciśnięciu trzyma jeszcze 2 sek. po czym puszcza - i wszystko tylko na 12V.

0
  • #5 29 Paź 2011 12:41
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Można zrobić taki układ:
    Wartość kondensatora C1 odpowiada za zwłokę czasową (czym większa wartość tym dłuższy czas...dobrać eksperymentalnie 10-220 uF).

0
  • #6 29 Paź 2011 13:49
    flyman
    Poziom 13  

Dziękuję - chyba o to chodziło. W poniedziałek kupię co trzeba, sprawdzę i dam znać co z tego wyszło :D

Kupiłem i mam problem z tranzystorem - nie bardzo mogę znaleźć w necie, które wyprowadzenia są tymi z tego rysunku (inny obrazek tranzystora niż w aplikacjach i notach).

Czy dobrze zrozumiałem na poniższym schemacie wyprowadzenia?

Dobra - już chyba mam:

0
  • #7 21 Lis 2011 19:10
    flyman
    Poziom 13  

Kupiłem podzespoły, polutowałem i kicha...
    Generalnie nie bardzo wiem jak to miałoby działać. Po prostu po przełączeniu stacyjki mam już napięcie, które nie znika, więc musiałoby być coś co spowoduje po 3 sek. odłączenie napięcia na przekaźniku.
    Tu tak to nie działa.

0
  • #8 21 Lis 2011 21:05
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Na cewkę przekaźnika i jego styk dajesz (+) po stacyjce, natomiast jak na bramkę (gate) dajesz sygnał startu (+) = tranzystor przewodzi, zdejmujesz sygnał startu,... po jakimś czasie kondensator się rozładowuje i tranzystor przestaje przewodzić... musi działać!

0
  • #9 21 Lis 2011 21:21
    flyman
    Poziom 13  

OKI - chyba się nie zrozumieliśmy - trochę drogi taki przekaźnik:
    przekaźnik czasowy 2DSP20
    ale chyba nie ma tańszej alternatywy za parę złotych, no chyba że ktoś ma taki schemat.
    Sygnał startu ??
    Myślałem, że można to zrealizować bez zdejmowania sygnału startu - musiałbym specjalnie szukać na stacyjce - dużo rozbierania.
    Jeśli mam + i - na stałe po włączeniu samochodu, to powyższy przekaźnik rozwiązuje moje problemy - liczyłem jedynie na tańsze rozwiązanie.

0
  • #10 23 Gru 2011 12:44
    lukw202
    Poziom 8  

I jakie efekty? Działa wszystko? Też siedzę nad tematem. Chciałbym jeszcze wyłączanie rozwiązać. Może odłączyć baterię i bazować tylko na zasilaniu zew.

0
  • #11 23 Gru 2011 22:16
    flyman
    Poziom 13  

Niestety - stwierdziłem, że ponad 60,- za przełącznik to trochę za dużo. Dopóki nie znajdę czegoś tańszego, to będę używał ręcznego włączania.
    Za nieco ponad 60,- można już kupić cały zestaw głośnomówiący - koszty niewspółmierne do efektu :|

0