Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak narysować ten przedmiot?

29 Oct 2011 13:49 11206 21
  • Level 9  
    Witam,
    borykam sie z wykladowcą i któryś raz z kolei odrzuca mi rysunek.
    Jak ma wygladać rysunek wykonawczy jednej części? Tą częścią jest najzwyklejszy kątownik. Przeszukałem neta, bibliotekę i lipa.
    Proszę o pomoc, ewentualnie jakiś szybki rysunek "na kolanie"
    Pozdro.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 26  
    Pokaż co stworzyłeś... Widocznie nie uważałeś co dany wykładowca wymaga - obejrzyj rysunki kolegów, którym zaliczył on ten temat a dowiesz się co Ci brakuje... :) Rozmowa Twoja z wykładowcą się nie klei i nie masz z nim kontaktu aby się go zapytać co jest nie tak skoro już kolejny raz Ci odrzuca rysunek? Może brakuje Ci zwymiarowania zaokrąglenia kantów kątownika na rysunku, które w fazie produkcji powstają samoistnie? Kątownik kątownikowi nierówny - a jaka jest metoda wykonawcza tego kątownika? Gięcie, odlewanie, walcowanie, czy jakaś inna metoda? Naprawdę trudno wyczuć na odległość co wykładowca wymagał zadając to zadanie...
  • Level 9  
    rysunek kumpla jest w 3 rzutach: przód, góra, bok. Ma ktoś pojęci jak ma wyglądać rysunek wykonawczy? Chodzi po krótce o to, że kiedy da się taki rysunek "majstrowi", to będzie w stanie odtworzyć taki przedmiot :)
  • Level 26  
    A może po prostu brakuje określenia ile metrów długości tego ma być lub ile sztuk i z jakiego materiału i jaką metodą robione bo niby skąd majster ma to wiedzieć? I majster robiłby z drewna i nigdy nie skończyłby?
    Cutuję: Rysunek wykonawczy jest jednym z najważniejszych rysunków. Pozwala odtworzyć kształt przedmiotu z wymiarami. Zawiera informacje na temat dokładności wykonania wytworu, rodzaju materiału. Na rysunku wykonawczym znajdują się konieczne rzuty przedmiotu oraz wymagane przekroje. Rysunek wykonawczy musi być wyposażony w tabelkę rysunkową. Musi ona oprócz wielu koniecznych danych zawierać numer rysunku oraz wielkość podziałki. Numer rysunku powinien być zgodny z numerem części na rysunku zestawieniowym.
  • Level 9  
    materiał uwzględniłem, jedna sztuka kątownika, nie wiem właśnie jak zaznaczyć na rysunku długość...
  • Level 26  
    Zaznacz długość wymaganą - od czego są skróty? Przeczytaj wyżej post poprzedni bo dopisałem tam w między czasie trochę... Ważna też jest dokładność z jaką ma to wykonać...
  • Level 28  
    Pokaż rysunek, będzie łatwiej Ci pomóc.
  • Level 9  
    taki mu wyslalem, w odp mam, że to nie jest rys techniczny.
    w tym sie przyczepił, że on nie wie że to niżej to długość...
  • Level 26  
    1. Koloru ścian nie ma nawet w komputerowym rysunku technicznym, brak grubych linii i zachowania proporcji czyli skali odwzorowania przy długości...
    2. Bo powinna być zachowana proporcja czyli skala odwzorowania (podziałka) a jak jest za długi wymiar w stosunku do kartki to trzeba było zastosować tzw. skrót rysunkowy a wtedy wiedziałby, że to długość - tak myślę... Po prostu nie może być wymiar 750 mniejszy od 30 czy nawet od 25 bez zastosowania "skrótu rysunkowego" i bez zastosowania się do skali - bardzo źle to wygląda i nie kojarzy się z długością!)
    Ponadto górny kątownik ma wymiary 30x30 a dolny 30x25 w opisie, ale proporcja rzeczywista jest jakby było 30x30 (a może to tylko wina ekranu monitora) to jaki w końcu miał być? Dowolny? Błąd, niekonsekwencja ciągłości danych wyjściowych zadania?
  • Level 28  
    U góry jest kątownik gorącowalcowany, u doły chyba zimnogięty - to dwa różne kątowniki. Brak promienia gięcia, szreg innych błędów. Generalnie prowadzący na rację,rysunek do poprawy, weź dobrą książkę do rysunku technicznego i po problemie.
  • Level 9  
    Skupmy się na rysunku drugim. Gdybym zrobił 3 rzuty? Przód, bok (i tu zaznaczył długość) i górę? Muszę zmienić wymiary na 30x30x750. co Wy na to?
  • Level 31  
    Jak trzy rzuty zrobisz to będzie źle. Zrób przerwanie. Popraw kreskowanie bo to co jest teraz to jakieś dziwne jest.
  • Level 26  
    Popatrz na PN-H/84-93401, stal węglowa walcowana na gorąco, konstrukcyjna ale nie mogę jej znaleźć w dobrej formie:
    Zamieściłem Ci to aby zobrazować prawidłowo wykonany chociaż jeden rzut i poprawne kreskowanie o jakim pisze kolega wyżej... Wymiarowanie wyżej w PN jest w postaci 30x30x3 dla kątowników a więc nie możesz bezkarnie zmieniać oznaczenia wymiarowania na 30x30x750 gdyż wyszłaby z tego grubość 750!
    Znalazłem też jak ktoś czerpał z tej normy dane a jednak nawet przy przepisywaniu popełnił błedy. Jednak zamieściłem Ci bo jest to wyraźniejsze i zrozumiesz wszystkie wymiary i tolerancje przy szerokości +/- 1 mm a przy grubości +/- 0,4 mm
    Kątowniki walcowane na gorąco równoramienne o szerokości 30 mm wystepują w dwóch grubościach: g = 3 lub 4 mm.
    Jeżeli rysunek wykonawczy jest dla walcownika to musi być dokładny jak w PN.
    Jeżeli rysunek wykonawczy jest dla majstra czy ślusarza, który ma z tego dostarczonego materiału uciąć tylko określoną długość to może on być uproszczony z powołaniem się na PN co do rodzaju materiału z podaniem tylko podstawowych wymiarów 30x30x3 lub 30x30x4 i o długości 750 mm i ilością sztuk: 1, ewentualnie podaną tolerancją cięcia na długości. Ale długość ma być dobrze oznaczona i przedstawiona na rysunku zgodnie z proporcjami i skalą zastosowaną na rysunku. Jeżeli długość nie mieści się na rysunku zgodnie z przyjętą skalą (podziałką) to zastosuj przerwanie o jakim pisze kolega wyżej i wtedy faktycznie jak on pisze dwa rzuty wystarczą...

Na rysunku podałeś grubość 2 mm, czyli wymiary mają być 30x30x2 a długość 750 mm, więc nie jest to kątownik walcowany na gorąco odpowiadający PN, wiec nie możemy się na tę normę powołać - dalej nie wiemy jak poprawny rysunek końcowy ma wyglądać bo nie podałeś nam dalej rodzaju materiału i metody wykonania kątownika i dla kogo ma być to rysunek wykonawczy, albowiem nie znamy założeń czyli podstawowych danych podanych zapewne przez wykładowcę ? Jak się okazuje podanie nawet rodzaju materiału to bardzo ważny aspekt dla wyobrażenia sobie wyglądu końcowego przedmiotu a w celu jego narysowania także, nie wspominając o wykonaniu... Jak więc widzisz "najzwyklejszy" kątownik jak podałeś w pierwszym poście staje się powoli niezwykłym a wykładowcę i ten kątownik bedziesz zapewne pamiętał do końca życia... Poczytaj o przerwaniach: linia falista dla rysunku ręcznego, linia zygzakowata dla rysunku komputerowego: tak czasami podaje literatura - strona 37:
    http://pracownicy.uwm.edu.pl/wojsob/pliki/dydaktyka/gigi/01_wprowadzenie.pdf
    http://www.itcimp.pwr.wroc.pl/~rysunek_techniczny/b5/5_7/5_7.html
    Jeżeli jest to kątownik aluminiowy, odlewany, to można pominąć łuki na rysunku technicznym bo w OBI chyba widziałem idealne takie kątowniki bez łuków... :) Nie podejmiesz się próby narysowania tutaj nam czegoś po w/w wskazówkach? A gdzie reszta rysunku: tabelka np., a podziałkę czyli skalę odwzorowania podałeś? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic882324.html#6219093
  • Level 21  
    Zaczynając tabelki. W tabelce podajemy np rodzaj kątownika 30x30x3 i dlugość l=750 itd. Rzut podajemy jeden gdzie widoczna jest długość l reszta wymiarów 30x30x3 mamy podaną w tabelce i są nam nie potrzebne moim zdaniem.
    A jeśli gniemy z blachy podajemy rozwinięcie, promień gięcia zależny od grubości blachy i miejsce gięcia. Polecam Poradnik Mechanika.
  • Level 9  
    Poprawiłem rysunek:
    jak myślicie - czy to wystarczy? Dodam, że żaden z moich kumpli z roku nie musiał robić tabelki. Mam nadzieję, że skrót będzie ok. Co do wymiaów 30x30x3 - te są właściwe i ostateczne. Takie mają być :)
  • Level 26  
    Długość pokazana krótszą od szerokości wygląda zawsze dziko, choćby i rysunek był poprawnie narysowany. Przecież kiedyś się przyczepił Twój profesor, że nie wie iż to długość. Czemu powielasz błędy i nie zadowalasz jego oczekwiań? Zapewne tak jak i ja, oczekuje on, że ma być ona pokazana jako długość i wyraźnie ma to wynikać z rysunku a nie tylko z wymiarowania, więc proponuję takie coś jak niżej. No i skoro koledzy nie musieli rysować tabelki to gdzie podali rodzaj materiału, sposób wykonania: gięcie, odlewanie itp. oraz zastosowaną skalę (podziałkę)? Jeżeli to blacha to można pominąć jeden wymiar grubości 3 mm ale jak co innego to nie wiem, czy można pominąć? Ponadto na rysunkach komputerowych na ekranach monitorów szerokość tej samej "blachy" 3 mm postrzegana jest inaczej co do grubości wzrokowej gdy ustawiona jest pionowo a inaczej gdy leży poziomo, dlatego dla uniknięcia wątpliwości zwymiarowałbym ją dwa razy. Oczywiście pewnie nie mam racji, ale wątpliwości rozwiałoby podanie przez Ciebie rodzaju materiału i sposobu wykonania czego nie czynisz z uporem, nie powiem kogo.... Bo gdy to ma być odlewane to niestety ale grubość musisz zwymiarować dwa razy tak jak na rysunku niżej - tak uważam... Jeżeli to ma być rysunek komputerowy to skrót OK ale jeżeli ręczny to raczej zastosuj skrót taki jak niżej co wynika z jakiegoś linku, który Ci wcześniej podałem:
    Wszystko czasem zależy od upodobania profesora i stosowanych przez niego wzorców, literatury i jego preferencji - trzeba bywać na zajęciach...
    Jedna uwaga jeszcze: Wydaje mi się, że skoro grubość jest 3 mm a szerokość 30 mm to stosunek grubości do szerokości wynosi 1:10 a na rysunku tak pobieżnie on mi się nie zgadza, więc rysunku nie narysowałeś w żadnej skali (podziałce)? Rysunek musi być narysowany w szerokości i grubości zgodnie z przyjętą podziałką, choćbyś nawet jej nie podawał bo mierząc linijką sam bym sobie podziałkę obliczył ale jak podziałka w stosunku do szerokości jest inna niż w stosunku do grubości co wynika mi z pobieżnych pomiarów linijką na ekranie monitora to rysunek zawsze będzie niepoprawnie narysowany pomijając nawet wszystkie inne moje wcześniejsze uwagi.
    Krócej: skoro na ekranie szerokość ma 30 mm to grubość powinna mieć 3 mm a nie ma w rzeczywistości bo ma około 2 mm u mnie a opis jest 3 mm. Może wynika to z transformacji rysunku na moim poszerzanym ekranie monitora, ale przecież skoro mój monitor poszerza to grubość powinna być szersza a jest węższa - zastanawiające... - weź te uwagi do serca i narysuj rysunek z podziałką, chyba 1:1 czyli na rysunku ma być szerokość 30 mm a grubość 3 mm tak jak w rzeczywistości - czy tak masz po pomiarze linijką? Jeżeli tak to zwracam honor - widocznie gdzieś po drodze na mój ekran rysunek ulega deformacji... Pozdrawiam
  • Level 9  
    Tak to poprawiłem:
    jeśli chodzi o materiał, to jest to stal.
    Rysunek robię do projektu. Miałem w nim opisać proces powstawania pułki na sztangielki, gdzie wykładowca poprosił o narysowanie jedynie tego kątownika.
    W projekcie wszystko jest opisane jeśli chodzi o proces powstawania. Materiał też jest.
    Dla ścisłości, to jest do rys dający informację "majstrowi", jaki i jakiej długości kątownik ma wybrać.
    Mam nadzieję, że teraz jest dobrze...
    Btw, dzięki za zainteresowanie tematem :)
  • Level 26  
    Jeżeli masz przymiar kreskowy, czyli tak zwaną linijkę to zmierz na rysunku końcowym po wydruku czy masz faktycznie szerokość 30 mm a grubość 3 mm bo mnie nadal nie podoba się stosunek tych wymiarów do siebie na moim monitorze. Wszelkie nieścisłości wymiarowania w stosunku do zastosowanej podziałki, choćby ona nie była podana jak na Twoim rysunku, uważane są za poważny błąd w rysunku technicznym a rysunek uważany jest wtedy za nieprawidłowy! Profesor wtedy nie zalicza rysunku, mówi, że nadal masz niepoprawnie narysowany i bawi się z Tobą w kotka i myszkę nie tłumacząc nawet w czym błąd bo tłumaczył to raz i to kiedyś i uważa, że nie będzie sobie strzępił języka wielokrotnie, coś mi się zdaje, że znam tego profesora albo też jest to podobny typ profesora jakiego znałem...
  • Level 9  
    ok, wysłałem ten ostatni rysunek i bedzie zaliczenie :)
    Dzięki za pomoc!
    btw, Cepilek podaj inicjały tego wykładowcy, bo mnie zaintrygowałeś :) powiem Ci czy to ten :)
  • Level 9  
    nie, to nie ten, ale dzięki za pomoc!
    Peace