Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przepięciowe do zasilacza prądu stałego

05 Gru 2004 18:24 6436 20
 • Poziom 14  
  Witam. Do zasilacza muszę dorobić zabezpieczenie przed wzrostem napięcia. Proszę o poradę. Wiesław.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 42  
  Witam! Robiłem zasilacz z takim zabezpieczeniem na 12V, a zabezpieczenie uaktywniało się przy osiągnięciu 15V, jeżeli na takie napięcie by Cię zadowoliło to nie ma sprawy, jeżeli chcesz na inne, to trzeba by wartości podobierać, napisz, na jakie napięcie potrzebujesz.
  Pozdrawiam
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 14  
  Witam.15 volt mystarczy,tyko zapomniałem napisać,że obciążenie zasilacza wynosi ok.20A ,więc zwieranie bezpiecznika tyrystorem raczej nie wchodzi w grę.
 • Poziom 14  
  O.K.proste,myślę,że skuteczne zabezpieczenie,może ktoś ma jeszcze innyn sprawdzony układ,który warto zastosować.Pozdrawiam wszystkich czytających.
 • Poziom 14  
  witam ponownie,proszę jeszcze raz o schematy zabezpieczenia przed wzrostem napiecia na wyjściu zasilacza dużej mocy.
 • Poziom 14  
  witam ponownie próbowałem różne zabezpieczenia przepięciowe ale zasilacz jest używany do zasilania radistacji i przy pracy pełną mocą zabezpieczenia szalały(w.cz)więc chyba zostanie tyrystor dużej mocy na zwarcie(prosty układ),czy ktoś to rozwiązanie zastosował w zasilaczu dużej mocy?
 • Poziom 42  
  Witam! To, co Ci podałem, to jest sprawdzone, zrobiłem dwa takie pod radiostacje 100W, chodzi to już lata i bez żadnych problemów, nie wieżę ze w.cz. wyłącza zasilacz, może raczej spadek napięcia na nim, obciążałem go do 35A i ani grama spadku napięcia, opisz może dokładnie swój zasilacz, jakie, trafo, czym nawijane, może przyczyna leży gdzie indziej.
  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  witam,transformator mam nawinięty na rdzeniu toroidalnym,18V bateria kondensatorów 50 000 mikro,klasyczny układ na LM 723,obciążajac układ czystą rezystancją uzyskałem 30A przy spadku napiecia 0,3do0,6Vna wyjściu.
 • Poziom 42  
  Witam! No to powinno iść, może ta kość nie lubi w.cz. W tym moim, jest tylko stabilizator i po blokowany z wszystkich stron pojemnościami na w.cz., sam schemat jest zaczerpnięty z książki,,Instalacje i wyposażenie radiostacji amatorskich” tylko dołożyłem to zabezpieczenie z radiotelefonu Rad mora, ale nie na zwarcie, tylko na odłączenie urządzenia od źródła zasilania i tam autor pisze, że koniecznie trzeba ten stabilizator po blokować pojemnościami, bo były problemy z wchodzeniem w.cz. wiec to może jest problem, sprawdź to.
  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  witam,miałem zrobiony troszkę inny układ z przekażnikiem ale od ok 50W zaczynał puszczać przekaznik,poblokowałem już LM723 ale nic to nie dało,podobny zasilacz jest produkowany (ZS-20 prosty teżLM723 )i działa,mam tyrystor większej mocy spróbuję zrobić układ na zwarcie tylko nie wiem czy go wysteruję.
 • Poziom 42  
  Witam! A dla czego się wyłącza, przyłóż woltomierz do cewki i zobacz, co się będzie działo przy tym obciążeniu, a czy cewka jest zabezpieczona diodą? Nie jestem przekonany, czy tyrystor na zwarcie to dobre rozwiązanie, przecież przy zadziałaniu, może wypalić pół zasilacza, jak bezpiecznik to wytrzyma, nie lepiej, odłączyć źródło zasilania, od urządzenia? Jeżeli faktycznie wchodzi w.cz. to tylko są dwie drogi, przez antenę, albo przez zasilanie.
  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  mierzyłem napiecie ale cyfrowy woltomierz pokazywał co chciał,sądzę,że w.cz indukowało się w cewce przekaznika (R15 innego nie miałem pod ręką),tyrystor można włączyć zaraz za mostkiem tak jak w zasilaczu Radmorowskim(kiedyś taki układ zastosowałem w zasilaczu 5A i działał bez zarzutu,teraz póbowałem ten układ z tyr.100A ale go nie wyzwala),na razie jako zabezpieczenie mam transil 15V.

  Dodano po 2 [minuty]:

  zapomniałem dodać że cewka była zab. diodą,wyjście zasilacza zablokowane kond.chyba 100nF.
 • Poziom 27  
  Załóż za pierwszym elektrolitem w zasilaczu bezpiecznik a po nim tyrystor zwierający , jak się nadal boisz o tyrystor to w szereg z nim załóż opornik ograniczający prąd do np. 3 krotnej wartości bezpiecznika.
 • Poziom 14  
  witam nie chodzi o tyrystor (100A)ale o sterowanie nim,zrobiłem an prędce układ taki jak w zasilaczu z Radmora ale nie mogę wysterować tego tyrystora(tyrystor jest sprawny).
 • Poziom 14  
  witam,miałem zrobiony podobny układ ,z tyrystorami 10A działał(zasilacz 5A)natomiast z tyrystorem 100A nie chce działać,nie wyzwala tyrystora,a jak rozbudowałem(dołożyłem tranzystory) układ to działa tylko przy 100W w.cz wyzwala tyrystor.
 • Poziom 27  
  Sprawa zasadnicza , tyrystor wymaga prądu bramki kilkaset razy mniejszego od prądu znamionowego co w przypadku tyrystora 100A może się wahać między 0,1A do ponad 0,5A. Koleją sprawą jest poblokowanie wszystkiego kondensatorami bezindukcyjnymi wszystkich ważnych części zasilacza i zabezpieczeń.
 • Poziom 14  
  witam ponownie ,właśnie chyba chodzi o prąd bramki,tyrystor 10A jest wyzwalany a100A wtym samym układzie nie,dlatego rozbudowałem układ,ale nie tędy droga,dwa trzy tranzystory więcej-większe wzmocnienie układu mniejsza odpornośc na w.cz,blokowałem wszystko co się dało ale nic nie pomogło,jakie wartości mają mieć elementy ze schematu powyżej?
 • Poziom 27  
  Tyrystor o prądzie znamionowym 5A wytrzymuje w impulsie 50A a nawet 70A. Tyrystory 10A potrafią wytrzymać ponad 100A w impulsie. Więc do tego układu tyrystor 100A jest zbędny na mój gust 25A max. Obliczyć tylko opornik R1 żeby w momencie załączenia tyrystora przy maksymalnym napięciu prąd nie przekroczył 100A . Reszta wynika z opisu na poprawionym schemacie. Dioda zenera jest mniejsza od napięcia załączenia tyrystora o 1,2V około. Oczywiście zamiast zenerki można dać TL431 i w takim układzie będzie to dokładniejsze ale w kolegi wypadku może reagować na wcz.
 • Poziom 12  
  Witam

  sklecilem sobie zasilacz na ukladzie LM317 na wyjsciu mam 1.25V (tyle potrzebuje do przenosnego MP3) jak zrobic do niego prosty i skuteczny uklad przeciw zwiekszeniu napiecia bo jak by cos sie zwalilo z zasilaczem to napiecie wieksze od 1.25V spali mi odtwarzacz MP3.

  Poradzcie cos moze jakas dioda albo cos takiego ale malo gabarytowe bow obudowie wtyczkowej jest ten zasilacz (był firmy tatarek na 3V)

  Pozdrawiam:D