Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrajanie głowicy w Calypso

05 Gru 2004 19:23 5638 24
  • Poziom 12  
    Jak się przestraja radio ze starego ukf na nowy tzn. tak aby dzialalo do od 88 do 108. Wiem, że trzeba pokręcić filtrami. Tylko którymi i o ile?
  • Poziom 32  
    Witam! Kolego , aby dać Ci w pełni satysfakcjonującą odpowiedź , inni użytkownicy forum muszą wiedzieć jaki konkretny model radioodbiornika jest Twoim problemem. Bardzo dobrze jest po prostu wpisać w wyszukiwarkę na forum model tego sprzętu i poczytać posty które się wtedy wyświetlą. Jeżeli interesuje Cię przestrajanie różnych modeli , wpisz w wyszukiwarkę hasło "przestrajanie" i szukaj w tym dziale lub w audio. I jeszcze na koniec muszę Cię troszkę zmartwić : przestrajanie zakresu UKF niestety ale nie polega tylko na kręceniu rdzeniami filtrów. Dla średniozaawansowanego elektronika nie powinno to stwarzać problemu , ale w zależności od budowy toru FM odbiorników , przestraja się je w różny sposób. Zachęcam do lektury postów na forum.Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    _STANIK_ napisał:
    jak się przestraja radio ze starego ukf na nowy tz tak aby dzialalo do od 88 do 108 wiem ze trzeba pokręvcić filtrami tylko któtymi i o ile

Nie kręcimy filtrami!!! Zestrojenie filtrów (czyli obwodów z cewką i kondensatorem, zestrojonych na jedną konkretną częstotliwość pośrednią) jest bardzo trudne bez znajomości procedur serwisowych i umiejętności posługiwania się aparaturą pomiarową (wobulator, generator sygnałowy). Kręcenie filtrami bez odpowiednich przyrządów i bez sporej wiedzy jest najlepszym sposobem na zepsucie odbiornika. Żeby przestroić UKF w sprawnym odbiorniku nie trzeba kręcić żadnymi filtrami.
    Natomiast czym innym jest przeróbka i strojenie głowicy UKF przy pomocy strojonych współbieżnie obwodów rezonansowych (nie są to filtry), których zadaniem jest płynnie zmieniać częstotliwość rezonansową w taki sposób, by na skutek mieszania częstotliwości dać na wyjściu głowicy częstotliwość pośrednią. Przy odpowiedniej wprawie można to zrobić na słuch, ale najpierw trzeba wymienić (lub usunąć) niektóre elementy tych obwodów - a to też wymaga pewnej wiedzy (choć już nie takiej jak strojenie toru p.cz. i detektora FM). Tutaj powinny wystarczyć "gotowce" z Elektrody lub z "Serwisu Elektroniki" z lat 1999-2000.
  • Poziom 20  
    Witam
    poradzcie co zrobic ....
    dalem radmora 5412 do naprawy i przy okazji do przestrojenia i koles wstawil mi jakis konwerter zeby lapalo nowe czestotliwosci.... ale chyba nie przestroil... tzn zakres radia mam teraz ~98-105 a chcialbym 87-108 :P
    co zrobic... czy dam rade sam to przestroic czy oddac mu do "reklamacji" czy moze dac wogole do kogos innego zeby mi przestroil ??

z gory dzieki za odpowiedzi i pozdrawiam ....
  • Poziom 30  
    Macias+-
    wywal C301,C313,C314,C326
    1. Heterodyna
    Dolna częstotliwosc heterodyny ustawiamy cewka L306
    Gorna częstotliwosc trymerem C327
    2. Obwody wejsciowe zestroic na maksimum wzmocnienia.
    Dla dolnej częstotliwosci cewkami L301,L303,L304
    Dla gornej częstotliwosci trymerami C303, C312, C315
    wywal jeszcze ten konwenter i przestrajaj na kawalku kabla a nie na normalnej antenie
    pozdrawiam janusz
  • Poziom 20  
    janusz27---> wow ale zes mi napisal :P
    chyba jednak dam jeszcze raz komus to do zrobienia bo sam nic nie kumam :P
    chcesz powiedziec ze ten konwerter jest zbedny ? :\
    ten badziew kosztowal ponad 30 zeta :(
  • Poziom 27  
    Tak jest - konwerter zbędny.
    Wątpię, czy porządne przestrojenie bywa tańsze (chyba,że ktoś ma stawkę 5 zł za godzinę)
    Nakładów "materiałowych" wprawdzie nie potrzeba, ale sporo roboty, by przyzwoicie odbierało.
    Wmak
  • Poziom 17  
    Ale i tak mimo nakładu pracy nie zawsze sie udaje w 100% osiągnąć cały zakres 88-108 MHz.
  • Poziom 25  
    Kazde dobre rozwiazanie okazuje sie nie jest jedyne.Moze kolega nie zamontowal ci przelacznika przy konwertarze do przelaczania na druga polowke pasma?Przy zadawalajacym sygnale i konwerter wystarczy.
  • Poziom 27  
    iquest napisał:
    Ale i tak mimo nakładu pracy nie zawsze się udaje w 100% osiągnąć cały zakres 88-108 MHz.

(Cały zakres to ma 87,5-108,0 MHz)

Jeśli przy przestrajaniu tylko wycina się kondensatory i kręci rdzeniami/trymerami, zgoda, ale uważam, że wtedy nakład pracy był niewystarczający.
    Polskich konstrukcji przestrajałem niewiele z OIRT na CCIR, za to kiedyś bardzo dużo zagranicznych z CCIR na OIRT a później z CCIR na CCIR+OIRT.
    Nigdy nie miałem przy varikapowym strojeniu problemu z uzyskaniem ciągłego przestrajania głowicy od ok 65.5 do 108.0 MHz.
    W odbiornikach z syntezą czasem głowica musiała stroić nawet 57,5 do 108.0 - i stroiła.
    Ile było przy tym roboty - inna sprawa.
    Wmak
  • Poziom 20  
    a moze jest ktos z 3miasta chetny do przestrojenia mojego radia za krate pivka ?:D
  • Poziom 27  
    idż do sklepu elektronicznego i kup gotowy konwerter z instrukcją odnajdż zasilanie i wlutuj go kosz ok 15zł lub sam go zbuduj wg. schematu np Edw
  • Poziom 20  
    hmm no ok ...
    obstawal bym za tym ze jak cos piszesz to czytaj wczesniejsze posty .....
    pozdrawiam
  • Poziom 27  
    jednego nie przyciąłem fakt
    pozdrowienia ale z tak dokładnym zakresem to tylko przeróbka wszystkich elementów głowicy co napewno będzie kosztowało lepiej skoncentruj się na konkretnych stacjach radiowych Góra lub dół skali to na 99% radio Maryja lub itp. Chyba że lubisz taką muzę to spoko?
  • Poziom 37  
    Macias+- napisał:
    a moze jest ktos z 3miasta chetny do przestrojenia mojego radia za krate pivka ?:D

A ile szt. zawiera ta krata ? :P
    Napisz bardziej precyzyjnie, to się dogadamy :sm28:
  • Poziom 37  
    I wszystko w tym temacie :D

Podaj szczególy na pw
  • Poziom 12  
    Jestem początkującym i chciałbym przestroić radio Unitra Taraban 2 DMP 602 i mam pytanie czy głowica jest taka sama jak w Tarabanie 3 R-510. A jeżeli nie to bardzo proszę o pomoc w tej kwestii:D
  • Poziom 23  
    krzychu1818 napisał:
    Jestem początkującym i chciałbym przestroić radio Unitra Taraban 2 DMP 602 i mam pytanie czy głowica jest taka sama jak w Tarabanie 3 R-510. A jeżeli nie to bardzo proszę o pomoc w tej kwestii:D

Poszukaj w spisie treści na http://www.serwis-elektroniki.com.pl/ czy jest gdzies opisane przestrojenie tego radia a ja postaram sie Ci zeskanowac ten opis, ale napisze co zrobic.
    Z tych opisow przestrajalem kilkanascie roznych radioodbiornikow i nie bylo zadnych problemow (zawsze pokrywalo caly zakres FM + 2MHz zapas po obu stronach a samo przestojenie to przewaznie wymiana albo wycięcie kilku kondensatorow).[/url]
  • Poziom 12  
    Ale czy to jest to samo??? bo ja mam opis przestrojenia Taraban 3 R-510 tylko czy to jest to samo co Taraban 2 DMP 602??
  • Poziom 27  
    krzychu1818 napisał:
    Ale czy to jest to samo??? bo ja mam opis przestrojenia Taraban 3 R-510 tylko czy to jest to samo co Taraban 2 DMP 602??

Na 100% to nie wiem, ale z doświadczenia wiem że tak. Skoro nawet głowica w "Ślązaku" czy "Beskidzie" jest taka sama jak w "Tarabanie" (brak tylko obwodów ARCz), to tym bardziej pomiędzy kolejnymi wersjami "Tarabanów" nie powinno być różnic. Wystarczy, że jest taka sama numeracja elementów. Natomiast małe różnice w wartościach kondensatorów to nie problem, po prostu wstawi się nieco inną wartość jeżeli będzie problem z pokryciem.
    Natomiast montażowo inna głowica (tzn. numeracja elementów i ułożenie ich na płytce) jest w "Śnieżce" i "Sudetach". Są to nowsze odbiorniki (produkowane chyba jeszcze w roku 1993) i tam na pewno trzeba uważać. Schemat ideowy głowicy w sumie wygląda prawie tak samo, ale jeżeli nie masz doświadczenia to możesz mieć problemy z inną numeracją elementów.
  • Poziom 32  
    krzychu1818 napisał:
    Witam! Muszę przyznać że w tych wszystkich mutacjach polskich odbiorników radiowych można się pogubić. Nie znalazłem ani schematu , ani opisu przestrojenia OR Taraban 2 DMP602 , tylko schemat Tarabana DMP502. Możesz go pobrać stąd : http://www.elektronika.owg.pl/?choice=12 Porównaj czy ten schemat realnie odpowiada układowi w Twoim Tarabanie DMP 602. Mnie głowica w tym OR bardziej przypomina raczej układ głowicy OR Śnieżka (dwa kondensatory w filtrze na wejściu) , więc chyba i przestrojenie będzie podobne. Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Jaś Kula napisał:
    Mnie głowica w tym OR bardziej przypomina raczej układ głowicy OR Śnieżka (dwa kondensatory w filtrze na wejściu) , więc chyba i przestrojenie będzie podobne. Pozdrawiam.

Ja jednak obstaję przy tym, że "Śnieżka" i wszystkie wersje "Tarabanów" to różne odbiorniki, zaprojektowane z innymi założeniami. To po prostu dwie różne rodziny odbiorników z "Diory". To, że akurat jest podobny filtr na wejściu to może być tylko kwestia wolnych otworów w płytce, które później wykorzystano. Sam mówiłem, że podobny schemat ideowy nie gwarantuje, że płytka i rozmieszczenie elementów jest takie samo. Wystarczy otworzyć "Śnieżkę", a potem "Tarabana", by przekonać się że to zupełnie różne płytki.
    Natomiast pomiędzy kolejnymi "Tarabanami" nie powinno być żadnych istotnych różnic. "Tarabany" różnią się tylko obudową, nakładkami na klawisze i kolorystyką skali. No i ewentualnie głośnikami (w "3" jest okrągły, naprawdę świetny, z powodzeniem nadający się do lepszych radiomagnetofonów stereo albo tańszych samochodów).
  • Użytkownik usunął konto