Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciemny i pływający obraz w Daytek DT-1531D

Marqss81 05 Gru 2004 20:18 1489 10
  • #1 05 Gru 2004 20:18
    Marqss81
    Poziom 10  

Witam!

Od jakiegos czasu mam problem ze swoim juz nieco wyslużonym monitorkiem. Od dłuższego czasu mam ustawioną jasnosc w OSD niemal na maxa, zeby móc w miare normalnie pracowac na kompie. Do tego po zmianie karty graficznej (na ati radeon 7000/ve) obraz zaczął 'pływać':/ Co ciekawe - gdy podlącze inny monitor, obraz jest ok, tak samo gdy podlącze swój monitor do innego kompa.
    Wczoraj rozkręcilem monitor próbując znaleść pokrętła do rozjasnienia obrazu, ale jak znalazlem te wszystkie potencjometry to sie troche pogubilem. Nie wiem który jest od czego.
    Czy ktoś moze mi wytlumaczyc którym potencjometrem moge rozjasnic obraz i gdzie go mam szukać?
    Jak moge zaradzić na to 'pływanie' obrazu i czy wogóle sie coś da z tym zrobic?
    Do czego są pierscienie na końcu lampy kineskopowej?

Proszę o udzielenie mi jasnych odpowiedzi, za które z góry wielkie dzęki :)

Pozdrawiam

0 10
  • #2 05 Gru 2004 21:25
    StynkS
    Poziom 21  

Jasność jest na pokrętle Screen (pierwsze od dołu) na trafopowielaczu (jak postawisz mońka na ekranie to powielacz jest w prawym górnym rogu płyty). Ustaw regulacjez OSD w połowie i tak reguluj Screen aby czarne elementy nie świeciły.
    Pierścienie na szyjce kineskopu są do regulacji zbieżności (jak nie masz wprawy to raczej nimi nie kręć bo przeważnie prowadzi to tylko do jej pogorszenia a po co się denerwować).
    Jakie masz odświeżanie obrazu? Opisz dokładniejak wygląda to pływanie.
    Czy czasem obok monitora nie stoi ładowarka myszki, zasilacz wtyczkowy, aktywne głośniki, inne aparaty generujące zmienne pole magnetyczne.

0
  • #3 06 Gru 2004 00:37
    Marqss81
    Poziom 10  

Na trafopowielaczu... jak go znajde to pokręce. Dzisiaj jedynie znalazlem w sumie 5 pokręteł. 2 z nich oznaczone YH i YHV (chyba, nie pamiętam teraz dokładnie:/), były one pod ekranowaną płytką na końcu lampy kineskopowej (anoda?). Zakładam ze one są od przesunięcia obrazu w pionie i poziomie. Kolejne 3 były oznaczone 2literowo, też nie pamiętam dokladnie jak i nie wiem do czego...
    Odświezanie mam zazwyczaj 85Hz w 1024x768. W wyzszych rozdzielczosciach jest jeszcze gorzej z pływaniem. W nizszych - praktycznie znikome, ale kto teraz pracuje na 800x600..? Zauważylem tez, ze czym wyzsza temp. w obudowie kompa (przez wyzsze zuzycie mocy procka) tym większe to pływanie jest:/
    W okolicach monitora nie mam zadnych urządzen które moglyby emitowac pole magnetyczne. Jako ciekawostke dodam, ze mialem przez krótki okres monitor lcd firmy NEC. Znalazlem w nim bardzo fajną funkcje która ograniczała w bardzo skuteczny sposób to pływanie (oznaczona mniej wiecej jako |=>S) dzięki czemu wygodnie sie pracowało...

0
  • #4 06 Gru 2004 01:03
    StynkS
    Poziom 21  

Marqss81 kręć tylko tym co potrzeba bo jak rozregulujesz ten monitor to potem tylko serwis.
    Te potencjometry na cewkach odchylających (końcu lampy jak piszesz) też są od zbieżności.
    Wytłumaczyłem ci dokładnie co i jak masz poregulować, chyba umiesz czytać "SCREEN" - zrozumiałeś ?? (tylko na miłość boską uważaj z wkrętakiem bo tam na elektronice jest miejscami prawie 1,3kV a na kineskopie 25kV)

Skoro LCD miał problemy to winna tu jest karta lub komp. Załatw inną kartę i przetestuj ją u siebie jak wszystko będzie ok to oddaj swoją kartę do serwisu.

0
  • #5 06 Gru 2004 01:11
    Marqss81
    Poziom 10  

Spoko Stynks, czytac na szczęście umiem. Po prostu jestem ciekawski i chciałem wiedziec do czego są te potencjometry. Jutro jak tylko bede mieć chwilke to poszukam tego 'SCREEN' z latarką :) Efekty moich zmagam opisze tutaj jak najszybciej:) Narazie dzięki za info:)

Mam jeszcze jedno pytanie - ostrość w tym monitorze też mozna w podobny sposób ustawić jak jasność?

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #6 06 Gru 2004 01:25
    StynkS
    Poziom 21  

Tak ostrość to następne pokrętło na powielaczu (powyżej SCREEN).

0
  • #7 06 Gru 2004 11:59
    gdkj
    Poziom 26  

a ja mogę dodać ,że niektóre 17 optiview na niektórych kartach nvidi też lekko pływają.
    widać taka konfiguracja z resztą sprzętu (konkretnie płyta i zasilacz).
    pozdrawiam.

0
  • #8 07 Gru 2004 14:42
    Marqss81
    Poziom 10  

Stynks, wielkie dzięki za pomoc!!!!!:))) Trafopowielacz znalazlem nawet bez problemów, tylko tych pokręteł sie naszukałem - były pod solidną wartstwą czarnego kurzu :/
    Ale teraz za to mam bardzo fajny, jasny ekran:)))

Co do plywania - to chyba faktycznie kwestia konfiguracji kompa, na starej Rivie TNT nic nie pływało, na nowym Radeonie 9200se tez nic sie nie dzieje. A ten mój radeon na innym kompie tez bez problemów działa... Niestety jeszcze jakis czas na tym sprzęcie posiedze póki troche kasy do kieszeni nie wpadnie.

Mam jeszcze jedno pytanie. Teraz po rozjaśnieniu wyszly po bokach ekranu takie paskowate smugi. Na ciemnym ekranie tego nie bylo widac, teraz juz jest. Co jest przyczyną tego efektu i czy mozna to jakos usunąć? Kolejna rzecz to jak włączam OSD, to z jego prawej strony widać jak sie rozmywa na krawędziach. Tak samo jest na zwykłym obrazie wyswietlanym z kompa - na otrych kształtach widać to wyraźnie. Czy to jest efekt zużycia kineskopu czy może to znak ze do fachowego serwisu trzeba juz zapukać?

Pozdrawiam

0
  • #9 07 Gru 2004 15:00
    StynkS
    Poziom 21  

Czy te smugi ciągną sie z prawej czy lewej strony jaśniejszych elementów (ikony)? Jaki mają kolor? Poreguluj kontrastem z OSD czy znikają?

0
  • #10 07 Gru 2004 15:22
    Marqss81
    Poziom 10  

Te pierwsze wspomniane smugi (które ujawniły sie po rozjaśnieniu), ciągną się po obu stronach ekranu. Na środku są rozrzedzone, ale grubsze, a czym wyżej/niżej tym są węższe ale gęsciej.
    Natomiast te drugie ciągną się od jasnego elementu (najlepiej to widać przy wlączeniu OSD monitora) w prawo. Najbardziej widoczne do 2mm, dalej zostawiają tylko lekki ślad (jednak widoczny). Regulowałem kontrastem, i efekt tego jest taki, ze czym mniejszy kontrast tym ciemniejszy obraz i bardziej widoczne smugi. Jak bede miec dostep do cyfrówki, to moge zrobic zdjęcie jak to widac (o ile wyjdzie), ale to pod wieczór dopiero. Teraz to co najwyzej na webcamerce moge zrobic...

Mam jak zwykle kolejne pytanie - czy w tym monitorze da sie jakos manipulowac kolorami? Chodzi mi o kontrole nad temperaturą kolorów - obraz wydaje mi sie być chłodny w porównaniu do innych monitorów (chyba więcej niebieskiego jest).

Pozdrawiam

0
  • #11 07 Gru 2004 16:10
    StynkS
    Poziom 21  

Pierwsze smugi te po obu stronach ekranu: czy to nie są ukośnie biegnące, równoległe jasne (białe, cienkie) paseczki? Jeśli tak to nazywa się to powroty i oznacza że ustawiłeś zbyt jasny obraz na SCREEN. Pisałem ci jak masz ustawić jasność.
    Smugi po prawej (powinny być postrzępione, zanikające, fioletowawe) to usterka wzmacniacza wizji (niezbyt poważna). Ewentualnie kineskop jest już mocno zużyty.

0