Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CUPS instalacja drukarki sieciowe pod windows

Szymon Tarnowski 30 Paź 2011 15:32 4422 12
  • #1 30 Paź 2011 15:32
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Witam
    Ciąg dalszy mojej walki z CUPS, drukarka jest widoczna w webpanelu CUPS i mogę nią zarządzać i wydrukować stronę testową. Chciałbym skorzystać z tej drukarki na komputerze/komputerach Windows. Drukarka jest widoczna jako zasób udostępniony w samba. Umownie nie korzystam ze sterowników udostępnionych przez serwer, tzn próbowałem tak zrobić ale nie działało. Wydaje mi się że problem dotyczy samego wydruku a nie jest związany z procesem udostępniania sterowników, więc zacząłem próbować sterowników wybieranych podczas instalacji.
    Próbowałem:
    - instalować drukarkę przez SAMBĘ
    - instalować drukarkę przez podanie ścieżki http://xxxxx:631/printer/xxxxx itp (taki link działa na stronie w przeglądarce więc mniemam że nie tu jest pies pogrzebany).
    - instalować drukarkę na komputerach Win7 x64 i WinXP x86 (korzystając z odpowiednich sterowników)
    - na obu komputerach drukarka działa lokalnie podpięta bezpośrednio, po sieci nie drukuje
    - instalować drukarkę na sterowniki producenta (Canon) jak i sterownik CUPS (w obu przypadkach odpowiednie wersje x64 i x86).
    Próbowałem głównie wydruk strony testowej, ale nie można podejrzeć kolejki wydruku. Po kliknięciu wydruku na komputerze windows wydruk nie pojawia się w kolejce wydruku (albo szybko znika). Jeśli to coś zmienia to drukarka Canon IP4700.

0 12
  • Servizza
  • #2 31 Paź 2011 09:42
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Ciekawostki z nowych testów:
    - jak wybiorę sterownik CUPS to pod windows 7 raz udało mi się dojrzeć że pojawiło się zadanie drukowania (strona testowa przez serwer CUPS) w kolejce wydruku

- pod windows XP cały czas widzę napis sugerujący brak uprawnień dostępu, SAMBA udostępnia też pliki na tych samych zasadach i nie ma problemu z odczytem/zapisem, w sekcji [printers] ustawiłem uprawnienia na przeglądanie, zapisanie i guest ok, nic to nie zmieniło

- jeśli w serwerze CUPS dodam drukarkę przez protokół smb to mogę na niej drukować i strona testowa wydrukowana przechodzi w do zadania drukarki przypisanej do urządzenia fizycznego. Właścicielem zadania jest użytkownik 'nobody' w ustawieniach samby mam wykomentowane przypisanie nazwy do użytkownika 'gość' i jest taka adnotacja że wtedy 'gość' jest przypisany do 'nobody'

Czy ktoś ma jakieś nowe sugestie?

0
  • Servizza
  • #3 31 Paź 2011 10:15
    Tommy82
    Poziom 39  

A nie możesz zmapowac portu tcp/ip (drukarki->właściwości serwera->Porty->dodaj port) i zainstalować lokalnie drukarki z portem tcp/ip?

0
  • #4 31 Paź 2011 11:13
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Tommy82 napisał:
    A nie możesz zmapowac portu tcp/ip (drukarki->właściwości serwera->Porty->dodaj port) i zainstalować lokalnie drukarki z portem tcp/ip?
    No mogę ale co to daje? CUPS udostępnia wszystkie drukarki przez protokół IPP na jednym porcie albo przez sambę. Nie wydaje mi się żeby można było je od tak ożenić ze sobą, a nie znalazłem czegoś takiego w CUPS żeby udostępniał dedykowany port z przeźroczystą komunikacją do drukarki.

0
  • #5 31 Paź 2011 17:43
    ceresQ
    Poziom 14  

Jesteś pewien że nie ma problemów z kodowaniem polskich znaków w czasie przesyłania nazwy konta użytkownika?
    Proponuję założyć nowego użytkownika bez polskich znaków w systemie Windows oraz w Sambie.
    Postaraj się nie używać znaków dialektycznych w loginach czy hasłach to unikniesz wielu problemów w przyszłości.

PS.
    Tommy82 dobrze podpowiada.

0
  • #6 31 Paź 2011 21:18
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

ceresQ napisał:
    Jesteś pewien że nie ma problemów z kodowaniem polskich znaków w czasie przesyłania nazwy konta użytkownika?
    Nie używam w ogóle użytkowników i logowania, wszystko pracuje (mam nadzieje) na koncie gościa (przynajmniej tak mam dyski udostępnione).
    A popróbuje dzisiaj z tym przekierowaniem na port tcp, widziałem gdzieś gotową regułkę do inetd.

Odpaliłem dzielenie drukarki przez port TCP, dopisałem następującą regułkę do inetd.conf
    9100 stream tcp nowait root /bin/dd dd of=/dev/usb/lp0
    Na razie wersja z uprawnieniami roota, później dobiorę jakieś lepsze.
    Niby to działa ale już zauważyłem dwie wady:
    1. nie działa raportowanie o stanie drukarki (wszak dd działa tylko jednokierunkowo z socketa na urządzenie
    2. drukarka lubi się zamyśleć w połowie wydruku kartki i nic więcej nie zrobić.

0
  • #7 01 Lis 2011 15:44
    ceresQ
    Poziom 14  

Szymon Tarnowski napisał:
    Nie używam w ogóle użytkowników i logowania, wszystko pracuje (mam nadzieje) na koncie gościa (przynajmniej tak mam dyski udostępnione).

Zaprzeczasz sam sobie. Używasz konta ("gość") z polskimi znakami pewnie z pustym hasłem.
    Czy instalując drukarkę pod CUPS podałeś właściwy plik PPD?

0
  • #8 01 Lis 2011 19:44
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

ceresQ napisał:
    Szymon Tarnowski napisał:
    Zaprzeczasz sam sobie. Używasz konta ("gość") z polskimi znakami pewnie z pustym hasłem.
    Może nieczytelnie to wyjaśniłem, jak używam zasobów od strony stacji roboczej, to nie używam logowania wogóle, wszystkie zasoby dyskowe mają opcję public = yes, dopisałem to samo w sekcji printers w smb.conf. Nie mam specjalnego użytkownika guest/gość dla samby w systemie serwera, nie było to konieczne, udostępnianie dysków działa bez tego. Od strony serwera w smb.conf mam coś takiego
    Code:
    # Uncomment this if you want a guest account, you must add this to /etc/passwd

# otherwise the user "nobody" is used
    ;  guest account = pcguest
    Opcja jest zakomentowana, zatem konta gościa mają uprawnienia użytkownika nobody. Test z mapowaniem drukarki sieciowej po SMB do CUPS pokazał że ten użytkownik posiada prawa do drukowania.

ceresQ napisał:
    Czy instalując drukarkę pod CUPS podałeś właściwy plik PPD?
    Mam oryginalny plik ppd od producenta drukarki i pod CUPS wydruk strony testowej jest poprawny.

0
  • #9 02 Lis 2011 01:51
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

No i jeszcze jedna ciekawostka, niby nic nie działa, a mogę drukować przez sieć.

Win 7 nie pokazuje żadnego postępu drukowania ani stanu drukarki, a Win XP pokazuje "Odmowa dostępu, połączenie jest niemożliwe", ale z obu mogę bez problemowo drukować. Niestety raportowanie stanu drukarki, poziomu tuszu, itp nie działa :(

0
  • #10 02 Lis 2011 18:22
    ceresQ
    Poziom 14  

Stan drukarki (zacięcia) powinien być widoczny pod CUPSem.

0
  • #11 02 Lis 2011 21:49
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

ceresQ napisał:
    Stan drukarki (zacięcia) powinien być widoczny pod CUPSem.
    CUPS wykrył u mnie dwie drukarki, jedna ten typ co drukarka, druga o nazwie 'Usb printer with status readback'. Na obu dzieje się to samo.
    CUPS instalacja drukarki sieciowe pod windows

0
  • #12 04 Lis 2011 19:17
    ceresQ
    Poziom 14  

Pytania:
    1. Czy instalowałeś drukarkę ręcznie a później przez interfejs www?
    2. Doinstalowałeś pakiety cnijfilter-ip4700series-* i cnijfilter-common_* ?

0
  • #13 04 Lis 2011 23:12
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

ceresQ napisał:
    Pytania:
    1. Czy instalowałeś drukarkę ręcznie a później przez interfejs www?
    2. Doinstalowałeś pakiety cnijfilter-ip4700series-* i cnijfilter-common_* ?
    Nie rozumiem co znaczy ręcznie, najpierw zainstalowałem CUPS, a potem obie paczki sterowników. Potem przy CUPS już widział drukarkę i nie trzeba było nawet PPD wybierać tylko wykrył dwie drukarki i pozwolił je dodać. Obie "drukarki" są pokazane na printscreenie z poprzedniego postu, na obu działa drukowanie strony testowej w CUPS.

0