Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy jest możliwość "przeszczepienia" baterii z SE do Nokii?

30 Paź 2011 19:56 2463 24
 • Poziom 10  
  Witam.
  Od pewnego czasu nurtuje mnie następująca sprawa: czy istniała by możliwość, aby w danym telefonie zamontować (oczywiście po pewnej modyfikacji połączeń styków) baterię zupełnie innego producenta, jeśli obie mają to samo napięcie (3,6V)?

  Pytanie zrodziło się z prostej przyczyny: posiadam starą, sprawną Nokię 6510 (bateria BLB-2), która w zasadzie mogła by mi się jeszcze przydać jako drugi telefon, jednak ma ona niestety bardzo lichą już baterię. Ponieważ w taki telefon nie opłaca się już w ogóle inwestować, a w szafce leży mi kilka nieużywanych baterii od Sony Ericssona k510 (baterie BST-36), powstała myśl, czy dało by się taką baterię do tej Nokii "przeszczepić".

  Jeśli chodzi o wymiary baterii to moim zdaniem po małych kombinacjach powinno dać się ją wcisnąć, styki oczywiście nie pasują, myślę jednak że również dało by się coś z nimi zakombinować aby dało się je podłączyć, pozostaje jedynie najważniejsze pytanie: czy takie coś będzie w ogóle działać i czy z jakichś nieznanych mi przyczyn nie wyeksportuje starej Nokii w zaświaty?

  Z góry dzięki za wszelkie sugestie. Pozdrawiam!
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Jeżeli dobrze podłączysz styki to na pewno nokia cię nie opuści, jeżeli bateria będzie naładowana to powinna nawet działać(pare razy zdarzyło mi się podłączać w miejsce bateri zasilacz o odpowiednim napięciu). Jest pewne ryzyko że ładowarka od nokii może przeładować/niedoładować przeszczepionej baterii(jeżeli w ogóle będzie ładować).
 • Poziom 10  
  Dzięki za zainteresowanie tematem. No cóż, w takim razie jutro poeksperymentuję, telefon nie ma zbyt dużej wartości więc trochę zaryzykować można. Ciekaw też jestem właśnie jak będzie z ładowaniem. A co by było, gdy załóżmy w przypadku gdyby ładowarka od Nokii nie ładowała, podłączył bym ładowarkę od SE? Można by tak zrobić? Wiem, wiem, inna końcówka, no ale zawsze coś by można wykombinować:) Tylko czy by to działało i najważniejsze bez szkody dla telefonu?
 • Poziom 20  
  Jeżeli ładowarki mają takie same napięcie to można podłączyć i sprawdzić(jeżeli nie pomylisz polaryzacji telefon przeżyje) ale czy to zadziała to przyznam że nie wiem... nie jestem ekspertem w dziedzinie baterii i ładowarek ale mi się wydaje że za ładowanie odpowiedzialne są obwody wewnętrzne telefonu a nie ładowarki.
 • Poziom 10  
  Czyli mam rozumieć, że jeśli telefon nie będzie chciał ładować danej baterii to nie ważne jaką bym ładowarkę nie podłączył to nic to nie zmieni? W każdym razie jutro spróbuję się z tym pobawić i zobaczymy jakie będą efekty, najpierw chcę podłączyć tą baterię tylko tak na przewodach żeby sprawdzić czy pójdzie, a jeśli by było ok to dopiero popróbuję ją wcisnąć do środka (jest minimalnie za szeroka, ale słyszałem że można ponoć delikatnie baterię na boku przypiłować). Dam jutro znać jakie efekty...
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Witam. Kiedyś zrobiłem taki przeszczep :) miałem Sagema my 5-2v i wsadziłem do tego cuda techniki baterie z sony ericssona w380i , i po tym zabiegu sagem zaczął działać na jednym ładowaniu ok tygodnia. Ładowalem go oryginalną ładowarka i nie zauważyłem żadnych nie prawidłowości. Powodzenia
 • Poziom 25  
  daniel6662 napisał:
  ... Jest pewne ryzyko że ładowarka od nokii może przeładować/niedoładować przeszczepionej baterii(jeżeli w ogóle będzie ładować).

  A od kiedy to ładowanie odbywa się bezpośrednio z ładowarki?
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 10  
  Czas powrócić do tematu. Wcisnąłem tą baterię z soniaka i nokia działa na niej bez zarzutu. Na razie trzymam ją włączoną żeby zobaczyć ile wytrzyma na jednym ładowaniu, jednak wydaje mi się że nie będzie to jakoś rewelacyjnie długo. Może to po części wina tego, że włożona bateria też nie jest nowa, tak czy siak jednak na pewno będzie lepiej niż na poprzedniej.

  Co do ładowania: włożyłem baterię naładowaną maksymalnie w SE. W nokii pokazały się co prawda wszystkie kreski naładowania, jednak po podłączeniu ładowarki telefon chciał ją jakby ładować dalej. Boję się czy ładowanie w nokii nie będzie powodowało przeładowywania baterii. Przez najbliższe dni potestuję jak to wszystko działa więc może będę mógł wtedy coś więcej o tym ładowaniu powiedzieć.

  Zastanawia mnie z kolei jeszcze jedna sprawa. W nokii bateria ma niby normalnie 3 styki, plus, minus i ten środkowy, jednak ten środkowy właśnie jest podzielony dodatkowo jakby na dwie części, i przykładając woltomierz między plusem a osobno każdą z tych dwóch środkowych styków pokazuje on podobne jednak lekko różniące się napięcia. Czy dobrze wnioskuję, że taka bateria zbudowana jest jakby z dwóch połączonych ogniw?
  Natomiast w SE środkowy styk jest tylko jeden. Czy świadczy to o tym że bateria ta jest jakby pojedynczym ogniwem?
  Podłączając baterię z SE połączyłem oba środkowe styki razem i podłączyłem do pojedynczego środkowego styku w baterii no i wszystko działa. Idąc jednak za ciosem: gdyby było tak jak napisałem wyżej, czy można by wówczas podłączyć w telefonie jednocześnie dwie takie same baterie? Plus do plusa, minus do minusa, a każdy z dwóch środkowych styków w telefonie osobno: jeden do jednej baterii a drugi do drugiej? Miało by to prawo działać?
  Zastrzegam też od razu, że są to jedynie moje własne domysły wynikające z czystej ciekawości, i mogą być kompletnie błędne, gdyby jednak był ktoś tak uprzejmy oświecić mnie w tej kwestii to byłbym naprawdę wdzięczny:)
 • Poziom 20  
  Z tego co pamietam na tych dodatkowych stykach jest najczesciej podłączony termistor ktory mierzy temperaturę bateri. Jezeli sie myle to niech koledzy mnie poprawią :)
 • Poziom 25  
  Musi być inna wartość BSI i dlatego źle określana jest pojemność.
 • Poziom 10  
  Czyli mam rozumieć, że środkowy styk w telefonie jest w zasadzie tylko jeden, z czego jeden z nich służy do poboru prądu a drugi do pomiary temperatury baterii? Dlaczego więc mierzone napięcie w starej baterii między plusem a poszczególnymi częściami styku (tymi dwiema połowami) są różne?
  I jak to ostatecznie jest, można spróbować połączyć dwie baterie i osiągnąć w ten sposób niemal "perpetuum mobile" na jednym ładowaniu?:D

  A co do tego poziomu naładowania to rozumiem że ze względu na niekompatybilną baterię jej stan naładowania nie będzie po prostu poprawnie odzwierciedlany na wyświetlaczu, ale trzymać powinna dobrze?

  Dzięki za pomoc:)
 • Poziom 23  
  Dwóch baterii się nie da połączyć , bo wtedy będzie napięcie zwiększone 2 razy i telefon się spali.

  Trzymać powinna dobrze tylko jak ją będziesz ładować to będziesz musiał wyliczyć ile powinna się ładować dzieląc pojemność baterii przez wydajność ładowarki.
 • Poziom 18  
  Dwie baterie można połączyć, jeśli chce się usmażyć telefon. Jeśli bateria ma takie same napięcie i tą samą pojemność co oryginał powinna być ładowana do tego samego poziomu co ona. To, że telefon próbuje ładować naładowaną baterię w nokii to normalne. Każda nokia po włożeniu pełnej baterii i podłączeniu do ładowarki będzie ładować parę minut, a następnie wyświetli komunikat że bateria została naładowana.
 • Poziom 23  
  Można podłączyć 2 baterie a nawet 3 i ile się chce. Jedyna sprawa to sposób podłączenia czyli równoległy lub szeregowy. W jednym przypadku się zwiększa napięcie a w innym amperaż. Amperaż może być nieograniczony bo tel i tak pobiera tyle ile chce. Kłopotem może być naładowanie tylu baterii na raz bo ładowarka może nie wyrobić.
 • Poziom 17  
  Ładowarkę można jeszcze zmienić na taką o takim samym napięciu, a zwiększonym amperażu.
  Tylko kwestia, czy nie uszkodzi się układ ładowania wbudowany w telefonie? Nie jest przystosowany do takich "manewrów". Czasami wysiada przy ładowaniu oryginalnej, a co dopiero przy takiej kombinacji... Próbować można, ale czy warto ryzykować?
 • Poziom 18  
  Według mnie najlepiej kupić nową, oryginalną baterię.
 • Poziom 17  
  Tylko, że teraz chyba nie można już dostać nowej oryginalnej baterii BLB-2.
  A jakby już, to nieopłacalne to jest.
 • Poziom 10  
  Widzę, że dyskusja się rozwinęła. Oczywiście, że w przypadku łączenia baterii miałem na myśli łączenie równoległe, w celu zwiększenia pojemności a nie napięcia:) A czy nie jest czasem tak, że przy dwóch bateriach ładowanie standardową ładowarką odbywało by się normalnie, tyle że trwało by załóżmy 2 razy dłużej ze względu na większą pojemność do naładowania?
  Co do kupna nowej baterii to jasne, że najlepiej tak zrobić, ale w tej dyskusji bardziej mi chodzi o to czy da się taką kombinację zrobić, niż żeby rzeczywiście koniecznie ją zastosować:)
  W każdym razie na jednej przeszczepionej baterii telefon jak najbardziej działa.

  A w ogóle odnośnie ładowania przeszczepionej baterii to dokopałem się przed chwilą do informacji, że:
  "Ten trzeci pin w baterii nazywa się BSI (Battery Size Indicator) i jest zwarty do GND przez rezystor którego wartość interpretowana jest jako pojemność ogniwa."
  Oraz tego, że wartość BSI wynosi:
  - dla baterii BLB-2: GND - BSI resistance: 46 kOhm (for 750 mAh cell)
  - dla baterii BST-36: GND - BSI resistance: 30 - 33 kOhm
  W związku z tym, skoro BSI w przeszczepionej baterii jest niższe niż w oryginalnej, czy przeszczepiona bateria nie będzie się jednak przeładowywać, skoro telefon będzie cały czas twierdził że ma za małą rezystancję?
 • Poziom 32  
  Masz dwie używane baterie żadna nie ma 100% pojemności zakładając teoretycznie że maja np po 60% pojemności czyli 2x60%=120% to dwie baterie ładowały by może trochę dłużej jak nowa zależy w jakim są stanie.
 • Poziom 25  
  Każdy model Nokii ma swój zakres BSI przy którym będzie współpracował z baterią
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  A jeżeli będziesz je łączyć, to BSI także?
  Wystarczy przeliczyć co się stanie z opornością w przypadku 2 baterii...
  A jeżeli tylko z 1 baterii ten pin będzie podpięty do telefonu, to 2 bateria nie będzie doładowywać się do końca...
 • Poziom 25  
  Trzeba zauważyć istotna rzecz, bateria ładowana jest pod napięcie a nie pojemność. Jeśli BSI jest w danym zakresie to umożliwia tylko jej (baterii) obsługę w telefonie. Wkładając baterie małej pojemności napięcie na niej osiągnie szybciej wartość maksymalną niż na tej z większą pojemnością. Ta wartość to 4.2V - 4.3V
 • Poziom 38  
  Można jeszcze pokusić się o przełożenie elektroniki ze starej baterii, ale osobiście nie polecam rozbierania baterii.
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Kiedyś przekładałem baterie z noki do gps i odwrotnie nokia ładowała chyba do 4.13-4.14V a gps do 4.19-4.20V. Urządzenia ładują do danego napięcia i nie masz się czym przejmować jak bateria się nie nagrzewa to nie ma sensu przekładać elektroniki w baterii. Opór zmienia się od temperatury i dane urządzenie wie kiedy przyhamować w razie ''w''

  Im cieplej tym opór jest mniejszy bateria od SE ma mniejszy BSI resistance więc nokia myśli że jest trochę cieplejsza nisz w rzeczywistości i traktuje bardziej delikatnie.
 • Poziom 10  
  Jak to w takim razie będzie, czy przy połączeniu załóżmy dwóch bateri z SE każdej o BSI 30 kOhm ich łączny opór będzie wynikał z prostej zależności jak przy zwykłym równoległym łączeniu oporów, tzn. będzie wynosił 15 kOhm? Jakie miało by to w takim razie konsekwencje?
  Koledzy piszą, że bateria ładowana jest pod napięcie. W takim więc przypadku obie baterie powinny naładować do tych 4V z hakiem. Co ma jednak wówczas do tego BSI? Jest ono w takim razie jedynie jakby zabezpieczeniem temperaturowym i w najgorszym przypadku baterie mogły by się nie doładować do końca gdyż telefon myślał by że są zbyt ciepłe? Bądź też ładowały by się dłużej? W każdym razie takie połączenie baterii nie powinno być groźne dla telefonu?
  Jeszcze raz dzięki za wszystkie odpowiedzi!