Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie analogowej aparatury RC hitec ranger II z do komputera.

skladowski 30 Paź 2011 20:24 1685 3
  • #1 30 Paź 2011 20:24
    skladowski
    Poziom 7  

Witam, wpadłem na pomysł podłączenia wymienionej w temacie aparatury do komputera, w celu sterowania modelem z poziomu programu, np za pomocą podłączonego joysticka. Jako iż jest to aparatura analogowa, i z założenia nie ma takiej możliwości, chciałbym to rozwiązać zastępując standardowe potencjometry, potencjometrami cyfrowymi, podłączonymi pod jakiś sterownik. I tu pojawiają się problemy, jestem amatorem i jest to mój pierwszy projekt tego typu, stąd pytania, jaki najlepiej potencjometr, jaki sterownik, i jakiego typu podłączenie do komputera(COM, USB). W sieci spotkałem się z podobnymi zagadnieniami, lecz tam elementem wykonawczym były co najwyżej tranzystory z uwagi na bardzo prostą aparaturę z zabawek, działającą tylko na zasadzie włącz/ wyłącz. Pomożecie?

• Megger
  • #2 31 Paź 2011 00:14
    Madrik
    Moderator Robotyka

Kolego, czy jechałbyś z Gdańska do Szczecina przez Zakopane i Moskwę?

Aparatura modelarska JEST joystickiem, i to bardzo rozbudowanym.
    Po co chcesz ją podpinać do komputera, stosować jeszcze po drodze dodatkowy program sterujący, a na koniec zastąpić DRUGIM joystickiem, znacznie prostszym i mniej dokładnym?

Zwiększasz niepotrzebnie stopień skomplikowania układu, jego awaryjność oraz niepotrzebnie wydłużasz czas działania i reakcji. Jeżeli twój program się zawiesi - tracisz połączenie z modelem. I potrwa stosunkowo długo odzyskanie łączności.

Poza tym, joystick komputerowy jest mało wygodnym urządzeniem do sterowania modelem. To sprzęt stacjonarny, a aparatura modelarska to sprzęt przenośny.

Próbowano wprowadzać joysticki a'la komputerowe do zastosowań modelarskich, ale się to raczej nie przyjęło. Bo klasyczne aparatury są w tym zastosowaniu wygodniejsze.

Po drugie, aparatura "analogowa" oznacza, że jest sprzęt korzystający ze "Starej" technologii przesyłania sygnału PPM.

Aparatury "cyfrowe" różnią się tylko częstotliwością i protokołem komunikacji z odbiornikiem.
    Część mechaniczna jest identyczna.

Poza tym, wiele nadajników posiada gniazd umożliwiające podłączenie go do komputera i użycie jako zwykłego joysticka. Jest to przydatne przy korzystaniu z treningowych symulatorów modeli RC.
    Jednym z tańszych takich nadajników jest Esky EK-0404, która posiada na wyposażeniu kabel do podłączenia jej z komputerem lub można go dokupić osobno.

• Megger
  • #3 31 Paź 2011 11:54
    skladowski
    Poziom 7  

Dziękuję za profesjonalną odpowiedź. Celem mojego pomysłu było stworzenie czegoś w stylu interfejsu fpv w małym laptopie, razem z podłączonym obrazem z kamery bezprzewodowej znajdującej się na pokładzie modelu. Faktycznie, z uwagi na zbyt duże skomplikowanie i potencjalną awaryjność chyba zrezygnuję z tego pomysłu, i zainwestuje po prostu w mały wyświetlacz lcd podłączony do odbiornika obrazu z kamery i całość "umocuje" jakoś do nadajnika. Pozdrawiam.

• Megger
  • #4 31 Paź 2011 21:41
    Madrik
    Moderator Robotyka

A w czym masz problem, żeby obraz odbierać na laptopie, a sterować normalnie - aparaturą? ;)

Interfejsem jesteś ty sam. W ręku nadajnik, przed oczami obraz.
    A czy to będzie laptop czy monitor, to już zupełnie bez znaczenia.
    Tak naprawdę większość i tak przechodzi szybko na gogle do FPV. ;)

Tor video, podłączasz do laptopa poprzez Video Grabera, np. popularny "Easy Cap".
    Trzeba tylko zwrócić uwagę czy dana wersja pracuje z naszym systemem. W przypadku systemów 64b, mogą być problemy z wykrywaniem i współpracą starszych wersji.

Do tego dowolny program do przechwytywania obrazu... Nawet Windosowy Movie Maker to potrafi. Choć są lepsze programy.

Tor FPV powinien być niezależny od układu zasilania i sterowania modelu.
    Jak zawiedzie ci jeden układ - zawsze można coś zrobić. Choćby podejrzeć gdzie model ląduje, albo sprowadzić go klasycznie.
    Jak masz to w jednym układzie - w razie awarii nie masz żadnych szans.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME