Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie analogowej aparatury RC hitec ranger II z do komputera.

30 Paź 2011 20:24 1811 3
 • Poziom 8  
  Witam, wpadłem na pomysł podłączenia wymienionej w temacie aparatury do komputera, w celu sterowania modelem z poziomu programu, np za pomocą podłączonego joysticka. Jako iż jest to aparatura analogowa, i z założenia nie ma takiej możliwości, chciałbym to rozwiązać zastępując standardowe potencjometry, potencjometrami cyfrowymi, podłączonymi pod jakiś sterownik. I tu pojawiają się problemy, jestem amatorem i jest to mój pierwszy projekt tego typu, stąd pytania, jaki najlepiej potencjometr, jaki sterownik, i jakiego typu podłączenie do komputera(COM, USB). W sieci spotkałem się z podobnymi zagadnieniami, lecz tam elementem wykonawczym były co najwyżej tranzystory z uwagi na bardzo prostą aparaturę z zabawek, działającą tylko na zasadzie włącz/ wyłącz. Pomożecie?
 • Moderator Robotyka
  Kolego, czy jechałbyś z Gdańska do Szczecina przez Zakopane i Moskwę?

  Aparatura modelarska JEST joystickiem, i to bardzo rozbudowanym.
  Po co chcesz ją podpinać do komputera, stosować jeszcze po drodze dodatkowy program sterujący, a na koniec zastąpić DRUGIM joystickiem, znacznie prostszym i mniej dokładnym?

  Zwiększasz niepotrzebnie stopień skomplikowania układu, jego awaryjność oraz niepotrzebnie wydłużasz czas działania i reakcji. Jeżeli twój program się zawiesi - tracisz połączenie z modelem. I potrwa stosunkowo długo odzyskanie łączności.

  Poza tym, joystick komputerowy jest mało wygodnym urządzeniem do sterowania modelem. To sprzęt stacjonarny, a aparatura modelarska to sprzęt przenośny.

  Próbowano wprowadzać joysticki a'la komputerowe do zastosowań modelarskich, ale się to raczej nie przyjęło. Bo klasyczne aparatury są w tym zastosowaniu wygodniejsze.

  Po drugie, aparatura "analogowa" oznacza, że jest sprzęt korzystający ze "Starej" technologii przesyłania sygnału PPM.

  Aparatury "cyfrowe" różnią się tylko częstotliwością i protokołem komunikacji z odbiornikiem.
  Część mechaniczna jest identyczna.

  Poza tym, wiele nadajników posiada gniazd umożliwiające podłączenie go do komputera i użycie jako zwykłego joysticka. Jest to przydatne przy korzystaniu z treningowych symulatorów modeli RC.
  Jednym z tańszych takich nadajników jest Esky EK-0404, która posiada na wyposażeniu kabel do podłączenia jej z komputerem lub można go dokupić osobno.
 • Poziom 8  
  Dziękuję za profesjonalną odpowiedź. Celem mojego pomysłu było stworzenie czegoś w stylu interfejsu fpv w małym laptopie, razem z podłączonym obrazem z kamery bezprzewodowej znajdującej się na pokładzie modelu. Faktycznie, z uwagi na zbyt duże skomplikowanie i potencjalną awaryjność chyba zrezygnuję z tego pomysłu, i zainwestuje po prostu w mały wyświetlacz lcd podłączony do odbiornika obrazu z kamery i całość "umocuje" jakoś do nadajnika. Pozdrawiam.
 • Moderator Robotyka
  A w czym masz problem, żeby obraz odbierać na laptopie, a sterować normalnie - aparaturą? ;)

  Interfejsem jesteś ty sam. W ręku nadajnik, przed oczami obraz.
  A czy to będzie laptop czy monitor, to już zupełnie bez znaczenia.
  Tak naprawdę większość i tak przechodzi szybko na gogle do FPV. ;)

  Tor video, podłączasz do laptopa poprzez Video Grabera, np. popularny "Easy Cap".
  Trzeba tylko zwrócić uwagę czy dana wersja pracuje z naszym systemem. W przypadku systemów 64b, mogą być problemy z wykrywaniem i współpracą starszych wersji.

  Do tego dowolny program do przechwytywania obrazu... Nawet Windosowy Movie Maker to potrafi. Choć są lepsze programy.

  Tor FPV powinien być niezależny od układu zasilania i sterowania modelu.
  Jak zawiedzie ci jeden układ - zawsze można coś zrobić. Choćby podejrzeć gdzie model ląduje, albo sprowadzić go klasycznie.
  Jak masz to w jednym układzie - w razie awarii nie masz żadnych szans.