Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostat analogowy. Wyjście płynnie regulujące moc.

05 Gru 2004 21:11 5039 35
  • Poziom 43  
    szukam opartego na mikrokontrolerze termostatu do grzałki o mocy 10 kW, ale działającego "analogowo". Chodzi o to aby wyjście nie było sterowane przekaźnikiem, ale płynnie regulowało moc. Po dojściu do zadanej temperatury ma zmniejszyć jej moc, a nie wyłączyć
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Spec od monitorów
    "analogowo"? grzalki o mocy 10kW? ile przewidujesz ze bedzie miala grzalka doczepiona jako radiator do elementu wykonawczego?
    jesli juz przekaznik be to proponuje wykonanie tego na triakach, regulacja typu "pwm" zalaczanie w zerze - inaczej bedzie sialo po instalacji
  • Poziom 43  
    No niestety tak trzeba "analogowo". A grzałkę z radiatora można zredukować stosując IGBT.
  • Poziom 29  
    Czyli np. zmniejszamy moc na grzałce do 5 kW to ile musi wydzielić się na tym igbt drugie 5?
    Na moje oko jednak sterowanie grupowe, jeśli potrafił będziesz udowodnić nieanalogowość grzania – stawiam piwo, kawę, koniak do wyboru.
    W ciągu 10 sekund masz 100*10 półokresów, pi razy oko – krok 10W.
    A co to znaczy „zmniejszyć”?
  • Poziom 43  
    Mopże źle napisałem. Chodzi o to , aby "dochodząc" do ustalonej temperatury płynnie zmniejszać moc, aż w końcu wyłączyć grzałkę
  • Poziom 36  
    Witam.
    Najprawdopodobniej chodzi Tobie o dosyć precyzyjne ustawianie zadanej temperatury. Jeżeli tak to można to osiągnąc stosując "inteligentne" regulatory temperatury.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie ma czegoś takiego w świecie mikroprocesorów jak płynność, zawsze jest tylko mniej lub bardziej dokładne przybliżenie, które może być tak dokładne, że praktycznie nie dostrzegamy różnicy ;).

Ja nie jestem taki domyślny ;) i mam pytania :
    1. Zasilanie z sieci energetycznej ? Jakie parametry zasilania ? (napiecie)
    2. Jakie oczekiwania co do parametrów ? (krok regulacji, poziom zakłóceń...)

P.S. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic188933.html - polecam
    P.S.2 "Inteligencja" układów nigdy nie bedzie wyższa od inteligencji ich konstruktorów w chwili konstruowania.
    Pozdrawiam, LightI
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 18  
    jażeli w aplikacji jest mikrokontroler to nie ma problemu aby napisac trochę softu który by miałby trochę matematyki ,tzn. należy stworzyć algorytm ktory uwzględniając moc grzałki , bezwładność termiczną obiektu itd. (należy uwzglednić wszyskie czynniki stanowiące) i zaprognozować dochodzenie do temperatury.tu analogowe sposoby regulacji są po nic ok?
  • Poziom 36  
    tolo2 po co kombinować i budować samemu kiedy jest duży wybór sterowników na rynku. Są estetycznie wykonane, posiadają atest i praktycznie mają tyle funkcji że zadowolą najbardziej wybrednego i wymagającego uzytkownika.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ryszard49, umówmy się, że jednak to forum jest dla konstruktorów, którzy dzielą się swoją wiedza bardziej z zakresu elektroniki/informatyki, a nie handlu, a to że istnieją takie, czy inne sterowniki za kPLN, nie jest odkryciem roku, czasem jednak klient nie jest w stanie tyle wydać, lub po prosu taki jest temat pracy zaliczeniowej, ktora ma udowadniać kompetencje elektronika, nie handlowca...
    Pzdr, LightI
  • Poziom 36  
    LightHouser zgadzam się z Tobą ale Freddy napisał:
    Cytat:
    szukam opartego na mikrokontrolerze termostatu do grzałki o mocy 10 kW, ale działającego "analogowo".

Ne wydaje mi się że szuka amatorskiego rozwiązania (moc 10kW). Najprawdopodobniej jest to urzadzenie przemysłowe gdzie niestety nie można stosować rozwiązań amatorskich ze względu na brak obowiązującego certyfikatu. Musi to być urządzenie sprawdzone żeby nie spowodowało nieprzewidzianych zakłóceń w procesie technologicznym.
  • Pomocny post
    My tu Gadu-Gadu, a Freddy nic... ;) Ogólnie sterowanie ogrzewania można tutaj zrobić "nie siejące" w ten sposób, że nie będzie to sterowane regulacją fazy φ, tylko proporcjami czasu trwania załączonych półokresów do całości przyjetego za podstawę czasu, np. jeżeli będzie to 1s, to mamy możliwość regulacji wydzielanej energii cieplnej o kroku 1% (dla 50Hz wystąpi 100 półokresów).
    P.S. W czym mierzyć "profesjonalność" ? W tym, że kogoś stać na atest ? Czy jak amator wykona swój projekt z całą swoją starannością i dostępną wiedzą, to będzie profesjonalistą ? Świat, w którym $ ważniejsze od wiedzy i z tego powodu tacy zawiedzeni "amatorzy" dają się zwerbować różnym organizacjom al'a Uncle Ben Load-en... ;) No to macie "film" na dzisiejszy wieczór...
    Pozdrawiam, LightHouser
  • Poziom 43  
    Bo Freddy był troche nieobecny :D.
    Sprawa wygląda tak. W urządzeniu są trzy grzałki po 8kW każda. W tej chwili jest "normalny" termostat ze stycznikami, jako obwody wykonawcze. Wyobraź sobie co sie dzieje przy włączaniu tychże styczników. Ponieważ są trzy takie urządzenia, więc na wzór podglądnięty u zachodnich sąsiadów, chciałem zrobić to samo. Tam jest to zrealizowane (chyba) na IGBT i działa nastepująco. Ustawia się temperaturę, np. 130°C. Przy zbliżaniu się do zadanej temperatury, np. 120°C zaczyna się zmniejszanie mocy grzałki, podejrzewam sterowanie PWM, aż do kompletnego jej wyłączenia po osiągnięciu zadanej temperatury. Następnie przy spadku poniżej, jest włączana grzałka "płynnie i dogrzewa. Jest przy tym też dość duża oszczędność energii. Tak mi przynajmniej powiedzieli. Niestety :( oryginalne urządzenia są bardzo drogie, dlatego chciałem stworzyć cos podobnego.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    krotko mowiac patrz pierwsze 3 odpowiedzi
    teraz siasc, przemyslec sprawe zalaczania w zerze i bedzies mial bardzo solidny uklad na ktorym sie traci niewielka moc (mysle ze 20W strat na wysterowanie wszystkich 3 grzalek nie bedzie wynikiem trudnym do osiagniecia)
  • Pomocny post
    Witam wszystkich forumowiczów po długiej przerwie, spowodowanej działaniem osób inteligentnych inaczej.

Zacznijmy od początku. Wszelkiego rodzaju urządzenia grzejne są typowymi odbiornikami inercyjnymi. W tym przypadku możemy stosować regulację grupową,przyjmując okres regulacji np. 3sekundy. Zamieniamy analogowy sygnał czujki temperatury na cyfrę i dalej programowo zadajemy wyjściowy współczynnik wypełnienia. Dla jasności : grzałka załączona 1.5 s z 3 to dla odbiornika 50% mocy. Załączenie oczywiście w zerze np. za pomocą MOC 3042 i odpowiedni triak,wyposażony w elementy zabezpieczające. Układ sterowania powinien być uzupełniony mechanizmem miękkiego startu. Oczywiście może być programowy.

Co do wymaganych certyfikatów: wszędzie tam gdzie mamy możliwość wystąpienia zagrożenia życia ,trzeba stosować układy spełniające ostre wymogi normy bezpieczeństwa.

Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich.
    ps. Z powodu nawału pracy będę zaglądał nieregularnie.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    dzisiaj przekopalem magazyn nr.7 i znalazlem taki regulator nowy nie używany,nie ma do tego manualu ,jest to urządzenie firmowe,kiedys kupilem tego sporo bo są tam 40A triaki ktore odzyskiwalem,jest to na pewno regulator termy dużej mocy.mam tego kilka szt. i jedno moge ci przydzielić chyba że temat zostal wyczerpany.
  • Poziom 43  
    Mariusz Ch. :arrow: to już wiemy, ale dziekujemy. Najpierw przeczytaj może cały wątek.
    tolo2 :arrow: Przydzielić, to znaczy co ?
    candle :arrow: No właśnie i tutaj jest problem. W tym nie jestem najlepszy, dlatego potrzebuję Waszej pomocy. Może ktoś ma gotowy projekt układu z softem i pomoże ?
  • Spec od monitorów
    freddy: nie ignoruj mariusza ch. - jako jeden z niewielu wie o czym mowi
    do tematu:
    przejscie przez zero: komparator zasilany z +-VCC z poziomem odniesienia ustawionym na 0 V
    zasilany z malego transformatorka sieciowego i standardowego mostku greatza
    niewyprostowany sygnal przez dzielnik rezystancyjny dostarczony do drugiego wejscia tego komparatora
    na wyjsciu mamy szpilki o czestotliwosci 100hz i niezbyt wlasciwej dla uc amplitudzie - to zalatwi dioda zenera
    uc ma podlaczony ten sygnal jako przerwanie zewnetrze
    program zlicza szpilki i wlacza grzalke na odpowiedni czas
    miekki start:
    mamy 1/100 sekudny na kazda polowke sinusa
    jesli bedziemy decydowali o tym ile tej polowki dotrze do grzalki osiagniemy to o co nam chodzi
    wiec potrzebujemy drugiego licznika o wyzszej czestotliwosci zsynchronizowanego z tym pierwszym
    (impuls na int - zerowanie licznika i liczenie w gore, osiagnie zadana wartosc i wylaczenie elementu wykonawczego)
    powiedzmy ze w ciagu 8-16 polokresow powinienes wlaczyc grzalke
    jesli chcesz miec ciasna petle histerezy byc moze bedzie niezbedne zastosowanie wymuszonego chlodzenia
    bezwladnosc cieplna tak duzej grzalki jest spora
    (patrz post mariusza ch.)
  • Poziom 31  
    Witam!
    Proponuję zrezygnować z układu na mikrokontrolerze (są gotowe do kupienia np. w Merazecie). W 1981 roku zrobiłem termostat dwupunktowo-proporcjonalny na U217B sterującym triakami TIC 263 (600 V, 25 A). Regulacja jest superdokładna.
    Cześć!
  • Poziom 43  
    candle :arrow: wcale nie ignoruję Mariusza Ch. Widzę, że w zasadzie jest on jednym niewielu znających się na temacie.
    Chodzi jednak w dalszym ciągu o ograniczanie mocy na zasadzie "płynnej" regulacji. Tak jak już pisałem są to bardzo duże moce. Trzy urządzenia a w każdym po 3 grzałki 8kW. W tej chwili są styczniki i to musi się zmienić. Wyobraź sobie co dzieje się w całej wsi :) jak się zaczną włączać i wyłączać na zmianę, mała dyskoteka. Żarty na bok, firma ma własne trafo.
    Firmowe, fabryczne urządzenia działają prawdopodobnie na zasadzie sterowania PWM, ale nie jestem tego pewien.

Piotr :arrow: wszystko fajnie, tylko jak sprzęgniesz U217 z procesorem ?
    Pamiętaj, że przy tak dużej mocy, należy grzałkę wyłączać odpowiednio wcześniej. Taka grzałka ma dużą bezwładność cieplną. Jeśli dodać do tego histerezę 1°C to trzeba się dobrze napracować.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    dlatego mariusz ch mowi o miekkim starcie, a ja ci wylozylem jak go zrobic
    "odpowiednio wczesniej" bedziesz musial dobrac doswiadczalnie - wystarczy jeden pomiar
    komplikatorek ci sie wlaczyl
  • Poziom 43  
    Candle :arrow: znasz może jakieś specjalizowane układy sterowane procesorem do tego celu.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    nie znam
    jakbys przestal szukac gotowcow i zacza pisac oprogramowanie to pewnie juz bys konczyl ten sterownik
  • Poziom 43  
    Pewnie masz rację candle, ale człowiek idzie zawsze na łatwiznę
  • Poziom 31  
    A czy ktoś słyszał o PID. Jeśli nie to nie marnujcie klawiatur i czasu na daremne klepanie tylko poczytajcie. Pytań po takiej lekturze pewnie nie będzie zbyt wiele. Pozdrawiam i miłej lektury.
  • Poziom 43  
    Cyberdar :arrow: dzięki, dałeś wyczerpującą i bardzo mądrą odpowiedź. Jeśli jesteś taki mądry i chcesz pomóc, to podaj jakieś źródło