Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magnetofon Akai GX 215-D brak wys. tonów i różnica poziomu zapisu...

karol1996 30 Oct 2011 21:54 4314 8
    karol1996
    Level 19  
    Witam!
    Jak w temacie, posiadam magnetofon szpulowy Akai gx 215 d. Magnetofon odtwarza bardzo ładnie, lecz problem pojawia się przy nagrywaniu.
    Podczas gdy przełącznik "Monitor" nastawiony jest na "Source", dźwięk słychać bardzo dobrze. Podczas nagrywania, gdy przełączam przycisk "Monitor" na funkcję "Tape", prawy wskaźnik ulega przesterowaniu, tzn. trzeba podkręcić prawe pokrętło nagrywania o ok. 3 pozycje. Druga usterka polega na tym, że podczas nagrywania znikają wysokie tony (soprany). dla mnie problemem nie jest podkręcenie wskaźnika, lecz brak wysokich tonów. Głowice wyczyściłem bardzo dokładnie, lecz to nadal nie poprawia sytuacji. Słyszałem, że jest to ponoć kwestia wymiany wszystkich kondensatorów elektrolitycznych. Jeśli nie to proszę, wyprowadźcie mnie z błędu.

Dorzucam kilka fotek magnetofonu

Magnetofon Akai GX 215-D brak wys. tonów i różnica poziomu zapisu... Magnetofon Akai GX 215-D brak wys. tonów i różnica poziomu zapisu... Magnetofon Akai GX 215-D brak wys. tonów i różnica poziomu zapisu... Magnetofon Akai GX 215-D brak wys. tonów i różnica poziomu zapisu...
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    makro
    Level 17  
    Witam kolege jezeli chodzi o brak wysokich tonow podczas nagrywania to radzil bym sprawdzic czy nie jest zuzyta glowica oraz czy jest odpowiedni prad podkladu podczas nagrywania oraz czy nikt nie probowal ustawiac glowice -brak plomb na srubkach od glowicy .
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Quote:
    ...brak wysokich tonów. Głowice wyczyściłem bardzo dokładnie, lecz to nadal nie poprawia sytuacji. Słyszałem, że jest to ponoć kwestia wymiany wszystkich kondensatorów elektrolitycznych. Jeśli nie to proszę, wyprowadźcie mnie z błędu.

Żadnych tam kondensatorów...
    Pierwsze pomiary, a dopiero wtedy ew. wymiana części.

Jeżeli głowice są nieuszkodzone, niezużyte i ich wkręty zabezpieczone lakierem, to nie należy kręcić (dokonywać prób regulacji).

Nagrania wychodzą z małym poziomem góry pasma na różnych rodzajach taśm?

Dzieje się to przy różnych prędkościach przesuwu taśmy?

p.s. Licz się z tym panie kolego, że jeżeli doprowadzisz ten sprzęt do nieznacznie gorszego stanu, to cena w warsztacie za diagnostykę niepotrzebnie wzrośnie.
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    karol1996 wrote:
    Witam!
    Jak w temacie, posiadam magnetofon szpulowy Akai gx 215 d. Magnetofon odtwarza bardzo ładnie, lecz problem pojawia się przy nagrywaniu.
    Podczas gdy przełącznik "Monitor" nastawiony jest na "Source", dźwięk słychać bardzo dobrze. Podczas nagrywania, gdy przełączam przycisk "Monitor" na funkcję "Tape", prawy wskaźnik ulega przesterowaniu, tzn. trzeba podkręcić prawe pokrętło nagrywania o ok. 3 pozycje. Druga usterka polega na tym, że podczas nagrywania znikają wysokie tony (soprany). dla mnie problemem nie jest podkręcenie wskaźnika, lecz brak wysokich tonów. Głowice wyczyściłem bardzo dokładnie, lecz to nadal nie poprawia sytuacji. Słyszałem, że jest to ponoć kwestia wymiany wszystkich kondensatorów elektrolitycznych. Jeśli nie to proszę, wyprowadźcie mnie z błędu.

Zapoznaj się z instrukcją serwisową http://elektrotanya.com/akai_gx-215d_sm.pdf/download.html

Skontroluj położenie taśmy względem nabiegunników głowic. Por. rys. poniżej.

Magnetofon Akai GX 215-D brak wys. tonów i różnica poziomu zapisu...

Wyczyść styki wszystkich przełączników.

Opisany efekt "obcięcia" wysokich częstotliwości, jeśli odtwarzanie taśm, nagranych na innym magnetofonie, jest prawidłowe, może być wywołany przez:
    - zbyt dużą wartość prądu podkładu ogólnie, lub źle dobraną wartością prądu podkładu do prędkości przesuwu taśmy - brudne styki przełączników,
    - złym ustawieniem skosu głowicy nagrywającej względem głowicy odtwarzającej,
    - namagnesowaniem głowicy nagrywającej,

Przesterowanie prawego kanału, a nie "przesterowanie wskaźnika", może być spowodowane przez:
    - niewłaściwe położenie rdzeni głowicy nagrywającej względem rdzeni głowicy odtwarzającej,
    - rozregulowanie wzmacniacza nagrywania,

GM
    karol1996
    Level 19  
    Kolego makro, te modele Akai mają niezniszczalną ferrytową głowicę, a jeżeli chodzi o plomby ns śrubach przy głowicy, to są one nienaruszone.
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Obawiam się, że te głowice są jednak "zniszczalne". Wprawdzie nie wycierają się one tak szybko i w takim stopniu jak głowice z niektórych stopów metali, ale jednak. Poza tym, są wrażliwe na udary mechaniczne i drastyczne różnice temperatur. Miałem to szczęście spotkać głowicę nagrywającą typu GX, w której pękł rdzeń prawego kanału.

GM
    karol1996
    Level 19  
    Krzysztof L. wrote:
    Nagrania wychodzą z małym poziomem góry pasma na różnych rodzajach taśm?

Dzieje się to przy różnych prędkościach przesuwu taśmy?

Obcięte wysokie tony występują na obydwóch prędkościach, na wszystkich rodzajach taśm.

Grzegorz Markowski wrote:
    jeśli odtwarzanie taśm, nagranych na innym magnetofonie, jest prawidłowe

Taśma nagrana na polskiej "Arii" jest odtwarzana bardzo dobrze.
    karol1996
    Level 19  
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Sprawa z wysokimi tonami została rozwiązana. Przyczyną okazał się niedziałający dobrze przełącznik "prawo, stereo, lewo". Pomimo, że wskaźnik lewego kanału działał, to lewy kanał nie był nagrywany. Po przeczyszczeniu przełącznika magnetofon nagrywa bardzo dobrze.