Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to jest wzmacniacz akustyczny?

Ronald(o) 22 Feb 2003 11:48 4569 7
 • #1
  Ronald(o)
  Level 12  
  Tak jak w temacie.
 • #2
  kkuki
  Level 13  
  O ile pamietam wzmacniacz akustyczny jest to wzmacniacz przenoszący częstotliwości słyszane przez ludzkie ucho czyli 20 Hz...20 KHz. Należy on do grupy wzmacnaiczy małych częstotliwości (częściej spotkasz sie ze skrutem "m.cz" - wymawiaj "em- cze)
 • #3
  gniewo
  Level 11  
  kkuki dość wyczerpująco opisał sprawę; dodam tylko, że wzmacniacz akustyczny po przekroczeniu zakresu częstotliwości akustycznych (f>20kHz) traci właściwości wzmacniające czego objawem jest zmniejszenie się wartości współczynnika wzmocnienia; mówiąc po ludzku zamiast oczekiwango wzmocnienia (przy f<20kHz) np. Ku=100 będzie ono równe (np. przy f=1Mhz) Ku`=5;
 • #4
  spioszek
  Level 11  
  powiem tak prawdą jestem iż pasmo przenoszenia pzeważnie wynosi od 20Hz do 20MHz wzmacniaczy akustycznych. dzwięki wydobywające się ze wzmacniacza są słyszalne dla ludzkiego ucha jednak idealny wzmacniacz akustyczny powinien mieć jak największe pasmo przenoszenia, gdyż dźwięki które nie usłyszymy odczujemy na własnym ciele, wówczas efekt jest piorunujący(głośniki o dość dużej mocy)
 • #5
  Ronald(o)
  Level 12  
  dzieki za odpowiedzi
 • #6
  mmgryc
  Level 22  
  Kkuki i Gniewo napisali wystarczająco. Wzm akustyczny to wzmacniacz który ma niezmienione Ku przy paśmie przenoszenia 20Hz-20kHz.
  Gdzie fd=20Hz a fg=20kHz. Poza tym pasmem wzmocnienie spada o ok 3dB. Są to wzmacniacze m.cz typu RC (LC wykorzystuje się w w.cz).
  Oczywiście nie każdy jest w stanie usłyszeć 20kHz ale dzwięki odbieramy przy pomocy całego ciała (przykład: Stań koło głośnika i podaj na niego niski ton. Poczujesz jak ci brzych zareaguje na niego :D ).
 • #7
  leszczu
  Service technician RTV
  a jesliby zagłębić się w środek wzmacniacza np. stopień końcowy czyli sam tranzystor np. bipolarny:
  posiada on właściwości wzmacniające gdy spolaryzujemy go prądami tak aby znajdywał się w zakresie aktywnym- normalnym (min. wtedy są łatwe obliczenia :D ).....podając sygnał wejściowy na emiter....przy wysterowanej bramce otrzymuje się na kolektorze wzmocniony sygnał wejściowy - zależny od wielu czynników
  tak też mozna podejśc chyba do tematu postu :?:
  pzdr
 • #8
  Xyrovaqs
  Level 23  
  Tak se myśle że jak to ma być dla bardzo początkującego to można prościej: to jest taki wzmacniacz co sie do niego głośniki podpina :D