Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Multimetr do 250 złotych?

bochnio 31 Oct 2011 00:26 4141 9
    bochnio
    Level 13  
    Witam serdecznie,

szukam od dłuższego czasu i nie mogę znaleźć. Miernik spełniający poniższe kryteria:

-pomiar C
    -pomiar L
    -True RMS (super by było powiedzmy do 30kHz)
    -automatycznie ustawiane zakresy

Cena do 250, max 280 złotych.

Jeśli ktoś jest mi w stanie wskazać konkretne modele to byłbym bardzo wdzięczny.

Dzięki wielkie.
    zibo50
    Level 17  
    Albo UNIT UT 70B - bez pomiaru indukcji
    Albo UNIT UT70A - bez pomiaru RMS i z ręczną zmianą zakresów
    Mac3k
    Level 20  
    Proponuję jakiegoś Brymena ,
    Np BM807 , nie ma tylko pomiaru indukcji i przekracza fundusze (306 zł)
    ale sam używam BM805 (nie ma pomiaru temperatury i true rms) i uwielbiam go , a znajomy serwisant miał od 2004 roku BM806T (ma pomiar temperatury) , wytrzymał mu 7 lat (teraz zdziczał) i kupił kolejnego BM805. Gdy szukałem miernika nie dawno za ok 200 zł też brałem pod uwagę Uni-T ale jakoś brymen mnie bardziej przekonał , ponieważ o Uni-T'ach spotykałem różne opinie, a brymeny były z reguły chwalone. Mam w sumie jakiś tani model uni-t'a (mój pierwszy miernik) no to trochę mu zakresy szaleją , no ale to sprzęt za 25 zł a nie za 200 czy więcej.

Może http://www.biall.com.pl/company,Brymen,50.html tu coś znajdziesz?
    ^ToM^
    Level 39  
    zibo50 wrote:
    Albo UNIT UT 70B - bez pomiaru indukcji
    Albo UNIT UT70A - bez pomiaru RMS i z ręczną zmianą zakresów

Ja tylko odradzę kupno przyrządów UNI-T, w mojej ocenie to najgorszy wybór.
    Polecam przejrzeć ofertę NDN i coś wybrać z Byrmena, Sanwy, Extech'a. Zwróć uwagę aby miał automatyczną zmianę zakresów. Pomiar LC: musisz mieć świadomość, że te pomiary w multimetrach to tylko protezy mostka RLC w który jednak warto się uzbroić. Chociażby najprostszy mostek RLC jest lepszy niż mierzenie LC wypasionym multimetrem cyfrowym.

Podam przykład: Mam w domu kilka kondensatorów (specjalnie je trzymam dla nauki), które przy pomiarze dowolnym multimetrem wychodzą na sprawne. Natomiast po założeniu ich na mostek RLC od razu widać ich wady. Albo zwarcie, albo 1000 krotnie zaniżona pojemność, albo dryft pojemności. Niestety po pomiarach multimetrem komponentów LC nigdy nie można być pewnym czy to co widać na LCD jest prawdą;)
    bochnio
    Level 13  
    Przeglądając parę typów okazuje się, ze RMS to zabawka bo w tanich przyrządach jest dla zakresów do 1Khz, a więc jedyne kryteria to:

-pomiar L
    -pomiar C
    -pomiar f
    -zakres auto
    -cena max 280 na allegro ;)

Pomiary wilgotności, światła, temperatury i innych cudów nie są mi zupełnie potrzebne. Miałem też w rękach kiedyś taki przyrząd (firmy nie pamiętam), który zwarcie pokazywał mniej więcej po sekundzie, było to bardzo wkurzające ;)

jakieś konkretne wskazania koledzy?
    leonow32

Level 30  
    Zależy do czego konkretnie chcesz to wykorzystywać. Jeżeli chcesz na tym zarabiać to mierniczek za 200zł to stanowczo za mało, a jeżeli do celów hobbystycznych to polecam UNI-T 70A. Bardzo dobry miernik. Jeden z niewielu tanich, który mierzy cewki. Nie ma wprawdzie automatycznego zmieniania zakresów, ale jakoś nigdy mi tego nie brakowało.

Ja mam UNI-T 60A i nie narzekam. Działa szybko, przełączanie zakresów nie jest upierdliwe. Porównywałem go z Flukiem (nie pamiętam który model, ale z certyfikatem kalibracji) i odchyłki były bardzo nieznaczne. W pracy porównywaliśmy UNI-T 60A i Fluke z profesjonalnym RLC metrem i okazało się, że UNI-T dokładniej mierzy kondensatory! Aż wszyscy byli zdziwieni.

Nie wiem tylko dlaczego mierniki UNI-T są takie duże - w środku prawie nic nie ma :)

Warto mieć też jeden tani miernik, taki że jak się spali żeby nie było szkoda. Zdarza się czasami mierzyć jakieś tandetne przetwornice do folii EL lub inne dziadostwo i strach podłączać drogi miernik.
    User removed account
    User removed account  
    McMonster
    Level 32  
    leonow32 wrote:
    Zależy do czego konkretnie chcesz to wykorzystywać. Jeżeli chcesz na tym zarabiać to mierniczek za 200zł to stanowczo za mało, a jeżeli do celów hobbystycznych to polecam UNI-T 70A. Bardzo dobry miernik. Jeden z niewielu tanich, który mierzy cewki. Nie ma wprawdzie automatycznego zmieniania zakresów, ale jakoś nigdy mi tego nie brakowało.

(...)

Nie wiem tylko dlaczego mierniki UNI-T są takie duże - w środku prawie nic nie ma :)

To ma swoją zaletę, duży wyświetlacz. Zresztą jest niewiele większy niż przeciętny miernik, a z tego zaleta, że trudniej go zgubić. :P No i ma też podświetlenie ekranu, na co nie wpadli np. japońscy inżynierowie produkując SANWA PC5000a, którego sobie dokupiłem ostatnio w ramach doposażania w porządny sprzęt. Ale ogólnie UT70A sam mam i mogę polecić.
    stratos37
    Level 11  
    Czy Brymen BM 805 to już raczej dobry jakości miernik ?

Moderated By Madrik:

3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

^ToM^
    Level 39  
    stratos37 wrote:
    Czy Brymen BM 805 to już raczej dobry jakości miernik ?

Brymen robi dobrej a nawet bardzo dobrej jakości. Z czystym sumieniem polecam. Wybierz sobie model jaki Ci pasuje do planowanych zadań.

Pzdr!