
Witam
Przedstawiam przyrząd niezbędny w pracowni każdego elektronika, zarówno hobbysty, jak i profesjonalisty.
Tym przyrządem jest miernik współczynnika ESR kondensatorów elektrolitycznych MRK-01-F / MRK-02-F, model 2011. Poza pojemnością, współczynnik ESR jest najważniejszym parametrem kondensatora elektrolitycznego decydującym o jego zużyciu i przydatności do dalszego użytku.
Często się zdarza, że miernik pojemności podaje prawidłową wartość, a obwód wykazuje nieprawidłowości w działaniu. SZCZEGÓLNIE PRZETWORNICE, ZASILACZE KOMPUTEROWE I INNE OBWODY WYSOKICH CZĘSTOTLIWOŚCI (TELEWIZORY, MONITORY, itp.). Decydujący w tym momencie jest ESR, czyli zastępcza rezystancja szeregowa kondensatora (z ang. Equivalent Series Resistance). Im wyższa ta wartość, tym bardziej zużyty kondensator. Nierzadko zdarza się, że nowy, ale gorszej firmy i jakości kondensator, wykazuje ESR dyskwalifikujący jego przydatność. Często profilaktycznie wymienia się wszystkie "podejrzane" elektrolity, nierzadko większość z nich bez potrzeby, ponosząc zbędny wydatek.
Miernik przeze mnie przedstawiony podaje bardzo dokładnie współczynnik ESR, z dokładnością do 0,01 Om. Większość dostępnych mierników oferuje dokładność jedynie 0,1 Om.
UWAGA!!!
* TYM MIERNIKIEM MOŻNA RÓWNIEŻ MIERZYĆ REZYSTANCJĘ REZYSTORÓW O BARDZO MAŁEJ WARTOŚCI - PONIŻEJ 1 om (np. rezystory stopni mocy wzmacniaczy m.cz.).
Można nim sprawdzić każdy kondensator elektrolityczny, także w obwodzie, bez konieczności wylutowywania!!! Zidentyfikowanie uszkodzonego "winowajcy" jest błyskawiczne i precyzyjne.
Używając takiego samego przyrządu w naprawach serwisowych, twierdzę, że już nie potrafiłbym się bez niego obyć i używam go równie często jak lutownicy. Wyniki pomiarów nie odbiegają od tych wskazywanych przez przyrządy laboratoryjne za ponad 1500zł
Zastosowane w nim wysokiej jakości, selekcjonowane podzespoły (m.in. metalizowane rezystory precyzyjne 0,1%, dodatkowe źródła napięcia odniesienia, itd.) sprawiają, że podawane wyniki są bardzo dokładne i zgodne ze stanem faktycznym i rzeczywistą kondycją kondensatora.
Jako ciekawostkę powiem, że ESR kondensatora FROLYT z 1976r. jest lepszy od kondensatora chińskiej produkcji sprzed dwóch lat. Każda wartość kondensatora powyżej 2 Om stawia jego sprawność pod znakiem zapytania, a powyżej 4 - 5 Om, rezerwuje mu miejsce w śmietniku.
Miernik zasilany jest jedną baterią alkaliczną, lub akumulatorkiem 6F22 9V.
Posiada duży, łagodnie podświetlany, czytelny wyświetlacz (podświetlenie można wyłączyć, albo włączyć na stałe, na cały czas pomiarów), podwójny, komparatorowy wskaźnik słabej baterii (wiarygodność pomiaru), oraz wzmocniony panel, łatwy do utrzymania w czystości. Przyciski sterujące nie wystają poza obudowę, co zabezpiecza przyrząd przed przypadkowym włączeniem i wyładowywaniem baterii.
Wskazanie LOW BAT na wyświetlaczu, włącza się dla słabej baterii, a migająca czerwona dioda - gdy poziom baterii jest już krytycznie niski.
Miernik jest odporny na zakłócenia mogące zafałszować wynik pomiaru. Pomiar odbywa się częstotliwością 200kHz +/- 0,01%
* MIERNIK POSIADA WPRAWDZIE BARDZO SKUTECZNE ZABEZPIECZENIE PRZEPIĘCIOWE, ALE DOBRYM NAWYKIEM JEST ROZŁADOWANIE KAŻDEGO MIERZONEGO KONDENSATORA, NP. REZYSTOREM 100 Ohm, ELIMINUJĄC TYM SAMYM PRAWDOPODOBIEŃSTWO USZKODZENIA DELIKATNEJ, PRECYZYJNEJ ELEKTRONIKI POMIAROWEJ. WIADOMO, ŻE LEPIEJ DMUCHAĆ NA ZIMNE

Wszystko to sprawia, że miernik MRK-01F / MRK-02-F, w połączeniu z miernikiem pojemności, jest najbardziej niezbędnym przyrządem przy wszelkiego rodzaju naprawach, oszczędzając nasz cenny czas, nerwy i pieniądze wydane na niepotrzebnie wymieniane kondensatory

Gumowe nóżki pod obudową sprawiają, że przyrząd stoi stabilnie i nie ślizga się po stole podczas pomiarów. Obudowa - wysokoudarowy polistyren o podwyższonej odporności mechanicznej na upadki i uderzenia.
* JASKRAWY DESIGN (MRK-01-F) SPRAWIA, ŻE JEST DOBRZE WIDOCZNY NAWET KĄTEM OKA I ZWIĘKSZA TO BEZPIECZEŃSTWO W WARSZTACIE.
* W komplecie z miernikiem, solidne przewody pomiarowe zakończone krokodylkami (zaleca się używanie jak najkrótszych by uniknąć zafałszowania pomiaru przez rezystancję własną przewodów).
Można używać dłuższych przewodów, np. do pomiarów na płytce drukowanej (elektrolity SMD), ale od wyniku należy odjąć wartość rezystancji samych przewodów.
PRZEPROWADZANIE POMIARU
Przeprowadzanie pomiaru jest banalnie proste i intuicyjne. Wystarczy włączyć miernik, pod zaciski pomiarowe podłączyć rozładowany wcześniej kondensator i odczytać wynik na wyświetlaczu. Nie jest przy tym istotna polaryzacja kondensatora (w jaki sposób podłączymy + i -). Po zakończeniu pomiarów miernik należy wyłączyć.
Gdy miernik nie jest używany przez dłuższy czas, należy wyjąć baterię zasilającą.
Cena - 200zł
ZUZU - electronics życzy zadowolenia i wieloletniego użytkowania urządzenia.
WSZELKIE PYTANIA I KONTAKT:
thegathering(_at_)wp.pl






