Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczony 8051

misiosoft 22 Feb 2003 11:54 3700 20
    misiosoft
    Level 15  
    Witam wszystkich.
    Mam pytanko. Czy można odczytać program z zabezpieczonego
    procesora 8051(np:AT89C2051) jeśli tak to w jaki sposób.
    Z góry wielkie dzięki.
    Ziele6
    Level 14  
    Niestety to jest niemożliwe :(
    vitalis
    Level 11  
    widze ze raczkujacy nie w temacie, pewnie ze mozna ale po co?
    Ziele6
    Level 14  
    vitalis wrote:
    widze ze raczkujacy nie w temacie, pewnie ze mozna ale po co?

??? a niby jak się da to zrobić
    majer0
    Level 14  
    No właśnie ja też mam taką potrzebę, mam takie śmieszne urządzenie a po prostu potrzebuję dwa... a ten atmelek ma zabezpieczony odczyt programu... Wie ktoś jak go można odczytać?
    Ziele6
    Level 14  
    Może vitalis podzieli się z nami sposobem na odczyt procka z lock bitem... :)
    misiosoft
    Level 15  
    No właśnie jeśli można to jak? A jeżeli chodzi poco to odpowiadam
    złożyłem układ taki sam ja ma mój kumpel a on kupił gotowy kit z zaprogramowanym prockiem niestety kit ten nie jest już dostępny w sprzedarzy.
    tmpat
    Level 14  
    Życze powodzenia :) Jest pare sposobów na likwidacje lockbitów ale te metody są dość ryzykowne (moim zdaniem). Wiele osób o niech słyszało bądź czytało, ale myśle że mało sprawdziło swą wiedze w praktyce. Dlatego wątpie by ktokolwiek mógł podzielić sie jakimikolwiek doświadczeniami w tym temacie. Zresztą wielu z nas wykonuje niektóre urządzenia w celach komercyjnych, wychądzące w mniejszych bądz większych seriach i raczej nie był bym zadowolony jakby za jakiś czas ktość skopiował bez mojej wiedzy moj program za który normalnie trzeba zapłacić. Jeżeli chcesz zaspokojić swoją ciekawość poczytaj ostatnie numery EP (sorry ale nie pamiętam numerów).
    Jeżeli ktoś sie już bawił w łamanie ATMELI, niech da znać, z chęcią bym sie dowiedział ile w tym prawdy a ile szcześcia:).

POZDRAWIAM :multi:
    patryk
    Nemo
    Level 31  
    Jak łamać jeszcze nie wiem. Artykuły w EP traktowały o włamywaniu się do układów przez strukturę krzemową, raczej nierealne dla pospolitych elektroników. Wiem natomiast jak zabezpieczyć układ, aby go nikt nie złamał bez dostępu do struktury, ale to ryzykowne i wymaga nieco szczęścia. Udaje się w 50%.
    Pozdrawiam.
    krzysztof1
    Level 12  
    Po to zabezpiecza się układ żeby nie można było z niego odczytać!
    W warunkach domowych jest to niemożliwe :(
    tmpat
    Level 14  
    Nemo wrote:
    Jak łamać jeszcze nie wiem. Artykuły w EP traktowały o włamywaniu się do układów przez strukturę krzemową, raczej nierealne dla pospolitych elektroników. Wiem natomiast jak zabezpieczyć układ, aby go nikt nie złamał bez dostępu do struktury, ale to ryzykowne i wymaga nieco szczęścia. Udaje się w 50%.
    Pozdrawiam.

Jestem ciekaw co to za metoda?? Może przepalasz jakiś pin :) Jestem zdania, że wszystko można złamać, w końcu to wszystko zostało zaprojektowane przez ludzi (co najwyżej mają pare dodatkowych literek przed imieniem :)) kwestia tylko technologi, szczęścia i zasobów wiedzy :)

patryk
    Nemo
    Level 31  
    Owszem, jest to jakaś metoda. Jeśli przepalisz odpowednie elementy w strukturze sterujące danym pinem wykorzystywanym podczas programowania/odczytu zablokujesz możliwość odczytu. Albo nawet i zablokujesz cały ukontroler (tzn. spalisz go...) Jak napisałem 50% szans na powodzenie (spali, czy nie spali).
    Pozdrawiam.
    bolek
    Level 35  
    jeśli chodzi o łamanie to robi sie to także wkałdamy do imadła i uderzamy młotkiem... :)

tak na prawde, to wyglada to tak że moczyło sie kawałek ukąłdu w jakimś dziadostwie i następnie naświetlało się struktóre procka czymś tam świecącym...
    wiecej nie pamiętam, bo nie miałem czasu czytać.
    tmpat
    Level 14  
    Widze, że wielu stara sie wpaść na pomyś jak w doskonały sposób zabezpieczyć ATMEL'a, ale nikt jeszcze nie napisał, że złamał zabezpieczenia "montowane seryjnie". Dlatego puki co czuje sie bezpiecznie (i moje programy też :)).

patryk
    Tdv
    Level 33  
    Hmm, po co łamać zabezpiecznia? Nie prościej samemu napisać potrzebne oprogramowanie? I zgadzam się z twierdzeniem, że wszystko co człowiek wymyślił w temacie zabezpieczeń da się złamać, kwestia czasu i pieniędzy...
    tomba
    Level 17  
    Panowie po co łamac a ja wam powiem po co łamac np:
    jakis tam encoder do pomiaru położenia wirnika silnik i karta rozszeszerzeń firmy SIEMENS ZC43 koszt 500 EURO + koszt oprogramowania i dalej ok oprogramowanie CD-RW i mamy 10 razy
    a karta ZC43 z elektronicznego punktu widzenia to jakieś 100 PLN tylko troszeczkę pracy i potem to już tylko długotrwała satysfakcja
    tak na prawde 89C2051 warto rozpracować
    Tdv
    Level 33  
    Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że jest przestępstwo?
    W takim wypadku to nawet napisanie własnego programu należałoby rozpatrzyć czy aby można...
    rkacz
    Level 12  
    W 87C51 ciekawy efekt daje częściowe (zbyt krótkie) kasowanie takiego zabezpieczonego procka. Przy odczycie w sposob losowy zwracane sa fragmenty zapisanych bajtow.
    Czyli moim zdaniem wyglada to na logiczna sume z negacja bitu zabezpieczenia, który przy niedokasowaniu sam zwraca losową wartość.
    Ale jak upalić takiego bita do jedynki nie wiem, bo az tak bardzo mi nie zależało żeby próbowac
    cjk
    Level 1  
    ttertfdw353sfcs b wer43sfsfdsffffff 435 fffff s we rwe
    LEM
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Koledze cjk dziękujemy za udział na forum. Połączenie było realizowane z modemu - nr IP 213.76.33.131 (pb131.gdynia.cvx.ppp.tpnet.pl)
    majer0
    Level 14  
    No 87C51 jak sie nie myle ma Eprom-a, więc można by było naświetlać jakoś punktowo jego strukturę-skupić jakąś soczewką promienie UV tylko na miejsce, gdzie jest ten bit zabezpieczający... pewnie "przy okazji" skasowało by sie też kawałek programu, bo nie da sie chyba tak dokładnie skupić wiązki, no i trafić tylko w jeden bajt pamięci. Ale większość myśle była by do odzyskania :-) No tylko że to jest 87c51, a atmelki 89C... mają flash-a i sie je kasuje elektrycznie a nie światłem. No ale możliwe że sie da również ultrafioletem skasować pamięć flash, trzeba by było rozpuścić obudowe bez naruszenia chipa no i spróbować :-)
pcbway logo