Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Citroen Xsara źle działa dmuchawa nawiewu

31 Paź 2011 17:41 12890 10
 • Poziom 10  
  Witam,
  przewertowałem forum wzdłuż i wszerz, ale nie znalazłem odpowiedzi mojego dość nietypowego problemu. Problem dotyczy Xsary z pół klimatronikiem( pozycja AUTO na regulacji nawiewów)
  Napiszę w punktach:
  1. po odpaleniu silnika dmuchawa działa powoli, nie reaguje na potencjometr. Nawet jak skręcę go w pozycję 0 dalej dmucha z taką samą prędkością.
  2. Jeżeli ustawię na pokrętle maksymalny nadmuch(poz 4), wyłączę silnik a następnie go włączę dmucha z maksymalnymi obrotami cały czas, mogę zmniejszyć nadmuch o jedną pozycję (na 3) i faktycznie trochę słabiej dmucha, natomiast jest tak może 10 sekund i wraca do nadmuchu początkowego- dmucha bardzo słabo. Od tego momentu nie ma już możliwości regulacji ani słabiej, ani mocniej.
  3. Jeżeli ustawię nadmuch na pozycję 4 (max), odpalę silnik dmucha na max obrotach, zmniejszę o 1 (na poz 3) po czym zmienię na max- działa cały czas ładnie na max obrotach. "zawiesza się" że tak powiem, kiedy ponownie zmniejszę nadmuch.

  Co tu może być uszkodzone?
  Macie jakieś pomysły? Wysyłałem do naprawy moduł ten który jest w obudowie dmuchawy. Jest sprawny. Podmieniałem już też rezystor taki do którego wchodzą 2 wtyczki znajdujący się niedaleko silnika dmuchawy.

  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  mówisz o panelu sterowania nawiewem, który znajduje się w środkowej konsoli?
  Dzięki
 • Poziom 12  
  I co było zepsute? Ja mam problem że po odpaleniu silnika dmuchawa działa na max obrotach cały czas niezależnie jak ustawione jest pokrętło auto,0,1,2,3,4. Wyłącza się wraz ze zgaszeniem silnika. Jeśli kluczyk jest ustawiony na zapłon i świecom się czerwone kontrolki to dmuchawa nie działa. uruchomi się dopiero po przekręceniu rozrusznikiem.
 • Poziom 10  
  To że działa na MAX to wina bezpiecznika. Musisz wyjąć dmuchawę i toto na tym siedzi. Nad nogami pasażera.

  INSTRUKCJA
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 43  
  superwojtek2 napisał:
  To że działa na MAX to wina bezpiecznika

  Nie w tym przypadku, tu winny przebity tranzystor.
 • Poziom 10  
  Bezpiecznik termiczny - wymieniałem u siebie w identycznym przypadku.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  Wymontowałem wentylator. dwa tranzystory w środku takie same. przemierzyłem je. jeden ok, ale drugi ma spięcie chyba. zamówiłem dwa nowe zamienniki bo oryginału nie dostanę. jak polutuję nowe tranzystory to napiszę czy to go bolało. Dwa nowe z przesyłką to koszt 30zł. Teraz bez tranzystora (wylutowany) działa tylko na 4 biegu na max. a reszta zakresów nie działa wcale. Wcześniej pracował na max. na auto,0,1,2,3,4 nie można było wyłączyć wentylatora na pracującym silniku samochodu.
 • Poziom 12  
  W środku wentylatora znajduje się układ regulacji obrotów. Na tym układzie są dwie sztuki tranzystorów, takie metalowe(FW26025A1). Ten po lewej miał spięcie i przez to wentylatora nie dało się wyłączyć. Na allegro kupiłem (MJ11015) i wlutowałem zamiast poprzednich gdyż tamtych nie mogłem zdobyć. Wszystko teraz działa jak należy. Operacja udała się.


  Citroen Xsara źle działa dmuchawa nawiewu

  https://obrazki.elektroda.pl/9572949700_1394653263.jpg

  <a title="SSA50144.JPG" href="https://obrazki.elektroda.pl/9572949700_1394653263.jpg"><img src="https://obrazki.elektroda.pl/9572949700_1394653263_thumb.jpg" alt="SSA50144.JPG" /></a>