Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyświetlacz RGB schemat [Atmega32]

Hopen 31 Oct 2011 22:46 2015 2
Altium Designer Computer Controls
    Hopen
    Level 12  
    Witam,
    stworzyłem wyświetlacz 5x12 na diodach RGB, anody podłączone przez tranzystory pnp do + zasilania 18V służą do wysterowania rzędu, a katody - kolumny podłączone też przez tranzystor npn do masy. Atmega 32 jest podłączona pod zasilanie 5V przez stabilizator a anody diod przez + transformatora 18V 150W ( taki miałem na stanie, bo do wysterowania wszystkich diod potrzebuję około 4A).Wszystkie rezystory łączące bazę tranzystora mają wartość 330 om.
    Płytka zaprojektowana w programie eagle. Wszystko dobrze polutowane i zaprogramowane, lecz po podłączeniu zasilania 18V na dzień dobry spaliłem atmege.
    Sprawdziłem stabilizator 5V okazało się że spalony więc go wymieniłem włożyłem nową zaprogramowaną atmege i znów spaliłem.
    Czym to jest spowodowane że palę od razy atmegę i stabilizator?
    Może mam błąd w schemacie, prawdopodobnie za mała wartość rezystorów bazy tranzystorów?
    W załączniku schemat w pdf.
    Dziękuję za wszelką pomoc.

• Altium Designer Computer Controls
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.
    Hopen wrote:
    anody podłączone przez tranzystory pnp do + zasilania 18V

Hopen wrote:
    Wszystkie rezystory łączące bazę tranzystora mają wartość 330 om

Tak nie wolno - tranzystory P-N-P nigdy nie będą zatkane, a tak wysokie napięcie podane przez złącze B-E i rezystor 330Ω na wyjście µC - uszkadza go.
    Sposoby sterowania w takich przypadkach (konwersja poziomów napięć, drivery, itp.) były wielokrotnie opisywane na forum, np.:
    http://www.google.pl/search?q=AVR+sterowanie+...&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a
    http://www.google.pl/search?q=Konwerter+napi%...&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a
    Hopen
    Level 12  
    Wcześniejsze moje układy były na 5V i tranzystory pnp działają bez zarzutów.
    Czyli do wysterowania pnp większym napięcie muszę zastosować np. coś takiego:

Rezystor np. 1k om od up do bazy tranzystora npn. ?

Dodano po 1 [minuty]:

Szukałem ale pod złym hasłem :(
    Dziękuję za cenne informacje.