Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsli, Stx, Alphard, Tesla.

Sobuś 01 Lis 2011 01:22 3902 19
  • #1 01 Lis 2011 01:22
    Sobuś
    Poziom 8  

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czegoś o tych firmach. O jakości głośników. Którą się kierować. Ostatnio czytałem kilka tematów, i jestem nie mile zaskoczony iż tonsile stały się tylko cieniem tego co było (jak większość wspaniałych dawnych firm). Z opowiadań taty Tonsil miał najlepsze głośniki jakie były dostępne, nawet jak inne zaczynały wchodzić na polski rynek, Tonisl i tak bił ich na łeb.
    Wyjaśnijcie mi (albo poprawcie myślenie)
    Dlaczego Tonsil zmarniał, w jakim senie?
    Dlaczego STX jest tak chwalony(poza ceną)?
    Dlaczego Alphardy to złom?
    Dlaczego Czesi(tesla) robią takie dobre głośniki, co w nich takiego jest)?
    Dopiero startuje w głośnikach dlatego się pytam bardziej doświadczonych kolegów :)).

Pozdrawiam A.

0 19
  • #2 01 Lis 2011 08:51
    Artur k.
    Admin grupy audio

Sobuś napisał:
    Z opowiadań taty Tonsil miał najlepsze głośniki jakie były dostępne, nawet jak inne zaczynały wchodzić na polski rynek, Tonisl i tak bił ich na łeb.

Z całym szacunkiem, ale tata Ci bzdur naopowiadał.
    Za komuny Tonsil był najlepszy, bo... nie było niczego innego. Tonsil zaczął upadać gdy nastał wolny rynek - zgadnij dlaczego? Chyba nie dlatego, że takie wspaniałe głośniki produkowali. Owszem - produkowali dobre głośniki, ale do najlepszych im sporo brakuje.
    Z tego powodu zresztą poupadała większość naszych rodzimych producentów - technologicznie byli całe lata wstecz.
    Ludzie woleli kupić zachodni sprzęt o lepszych parametrach i możliwościach, niż nasz. A nasz o parametrach porównywalnych do zachodnich byłby 2x droższy. Prawa rynku.
    Przykładem niech będzie branża motoryzacyjna - żeby w latach 90 XX wieku produkować Poloneza na podwoziu Fiata 125p, konstrukcji z lat 60, to naprawdę trzeba mieć łeb.
    I to samo w branży elektronicznej - pierwszy system kolorowej TV - NTSC opracowano jeszcze w latach 50, podobnie SECAM (używany pierwotnie w Polsce), ale myśmy do lat 80 składali lampowe, rosyjskie Rubiny w WZT. Pierwszy TV kolorowy - Jowisz wyszedł coś ok. 80r.

Wyciągnij wnioski i masz przyczyny upadku Tonsila (choć ten i tak się długo trzymał).

Co do reszty Twoich pytań - popatrz na parametry głośników oraz ceny, to zrozumiesz czemu jedne są popularne i chwalone, a inne są ganione.

0
  • #3 01 Lis 2011 10:08
    Sobuś
    Poziom 8  

Dziekuje za rozwianie watpliwosci o Tonsilu. A co do innych firm. Przeciez glosniki maja polrownaywane parametry a ludzie i tak narzekaja na alpharda. Mam kilka ich glosnikow i sam nie wiem, nie sie wydaja nie takie znowu zle. Spotkalem sie jeszcze ze zdaniem ze wiele firm klamie, podaja nie prawidlowe parametry swoich glosnikow. Czy to prawdą jest?

0
  • #4 01 Lis 2011 10:09
    Artur k.
    Admin grupy audio

A które parametry porównujesz? Bo jeśli moc i cenę, to ja Cię proszę...

Czy producenci kłamią? Różnie można to nazwać - ja to nazywam innymi technikami pomiarowymi i innymi kryteriami obliczania/pomiaru parametrów.
    Częstym przypadkiem jest pomiar SPL z 1m przy napięciu doprowadzonym do zacisków głośnika - 2.83V. Taki pomiar jest słuszny tylko dla głośników o impedancji 8R, dla głośników 4R wynik będzie zawyżony o 3dB.
    Trudno nazwać to kłamstwem, bo rzeczywiście tak jest, jak producent podaje. Kwestia w jaki sposób zostało to zmierzone.
    To samo dotyczy każdego innego parametru głośnika (choć nie tylko głośnika). Warunków pomiaru prawie nikt nie podaje, więc nie sposób powiedzieć w jaki sposób podane parametry należy odnieść do tych bardziej akceptowalnych dla nas.

Przykład - kino domowe. Ile się widzi amplitunerów, których moc producent dumnie podaje - 5x100W, a urządzenie z sieci pobiera 200W. Perpetuum Mobile? Więcej oddaje niż pobiera? Nie - moc 100W została zmierzona przy obciążeniu tylko jednego kanału, a że wszystkie 5 mają identyczną budowę, to napisano 5x100W i tyle.

0
  • #5 01 Lis 2011 10:20
    marian133
    Poziom 37  

O Tonsilu JW.

Sobuś napisał:

Po za ceną? dlatego że nowa seria głośników (AWX) jest naprawdę dobra i jeśli by miały inną nalepkę to mogły by kosztować więcej.

Sobuś napisał:

Miałem kilka głośników tej firmy i przyznam szczerze że nawet starsze serie STX-a grają lepiej. Mało tego,alphardy mają słabe cewki i szybko się palą,dlatego niektórzy mówią na nie "złom". Oczywiście Alphard ma swoje perełki w przystępnej cenie,np. głośnik LW800,na allegro jako nowy stoi nie więcej niż 40zł,za tą cenę nic lepszego nie dostaniesz.

Sobuś napisał:
    Dlaczego Czesi(tesla) robią takie dobre głośniki, co w nich takiego jest)?

Oprócz ceny? :) te głośniki są dobre ale w swojej cenie,no i to chyba wszystko :)

Sobuś napisał:
    Spotkalem sie jeszcze ze zdaniem ze wiele firm klamie, podaja nie prawidlowe parametry swoich glosnikow. Czy to prawdą jest?

To się tyczy zawsze tych tańszych głośników i tylko ich,nie słyszałem nigdy aby droższe głośniki były obarczane takimi rzeczami. To chyba tylko w Polsce takie rzeczy,jak głośnik jest tani i ma dobre parametry to muszą być przekłamane :) Ja nigdy nie twierdziłem że dany model głośnika ma przekłamane parametry,mnie interesuje wyłącznie charakter brzmieniowy a tego z parametrów nie wyczytasz.

0
  • #6 01 Lis 2011 11:51
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

marian133 napisał:
    Oprócz ceny? :) te głośniki są dobre ale w swojej cenie,no i to chyba wszystko :)
    Jak kiedyś Tonsil. Tesla jest dobra, ze względu na stosunek jakość/cena.
    W gwoli wyjaśnienia. Tonsil nadal istnieje, chociaż patrząc na notowania na GPW, to raczej już niedługo.
    Sobuś napisał:
    Dlaczego Tonsil zmarniał, w jakim senie?
    Tonsil, nie zmarniał. Jakość, zawsze była proporcjonalna do ceny. Na pewno można było kupić coś lepszego.
    W latach 90 i na początku nowego stulecia, wypuścili kilka fajnych głośników i zestawów. Fiesta, Maestro. Obecnie patrząc na ich ceny, można się za łeb złapać. Pulse, kosztują 2500zł, a warte są tyle co Fiesta. Złe prowadzenie firmy, nastawienie na kasę z emisji akcji, a nie ze sprzedaży produktów. To nie może się dobrze skończyć.
    Sobuś napisał:
    Seria zestawów głośnikowych FX. Seria głośników AWX. To są na prawdę dobre sprzęty. Kiedyś, jak STX zaczynał, głośniki były "zamiennikami" Tonsilowskich., robionymi na chińskich podzespołach. Kolumny, były robione również, jako "wzorowane" na Tonsilu. Obecnie STX, ma własną, dobrą ofertę. Ma trochę chłamu w niej, ale również świetne produkty.
    Sobuś napisał:
    Parametry wzięte z kosmosu. Chińszczyzna, słabe cewki, tragiczny dźwięk. Jedna seria, jest warta uwagi. Reszta to niestety syf.

0
  • #7 01 Lis 2011 12:18
    Pawel S.
    Poziom 39  

panowie, pragnę przypomnieć ze czesi już NIE PRODUKUJĄ głośników!
    tesla też upadła jak tonsil...
    no nie jak tonsil - tonsil się podnosił wiele razy ale tesla już nie :(

największą zaletą tesli wg mnie była niezawodność, stałość produkcji, niska cena i dobra dostępność
    do tego jeszcze ładnie wyglądały ;)

alphard jak już koledzy wpomnieli miał w swojej ofercie kilka perełek...
    ale miał też bardzo dużo badziewnych głośników które wogóle nie grały...
    a stosunek jakości do ceny nadal jest fatalny

o STXie możnaby dużo pisać ale najważniejsze juz koledzy napisali

Moderowany przez dj-MatyAS:

Kolega jak widzę nadal uprawia z premedytacją ignorowanie poprawnej pisowni i regulaminu Forum?
    Wielkie literki ukradli z klawiatury, czy może się shift zepsuł?
    To jest ostatnie zwrócenie uwagi. Następne będzie równe z pożegnaniem się Kolegi z Forum.

0
  • #8 01 Lis 2011 13:29
    Maniak_unitra
    Poziom 16  

Widze jest gadka o tonsilu itp ^^ Może zrobię ot ale nie wiem gdzie to umieścić kilka ciekawych konstrukcji Tonsila ale niestety były tylko na export :(

Przetrorniki:

Tonsil GDWK 11/100 8OHM;
    Tonsil GTC 13/40/1 8 OHM;
    Tonsil GDN 20/80/2 8 OHM.

Pasmo : 37-20000Hz
    SPL: 90dB/1W/1m

Przetworniki:

VIFA XT25TG30-04 4 OHM
    Tonsil GTC 16/40/1 8 OHM

Pasmo: 45-40000Hz
    SPL: 91dB/1W/1m

Przetworniki:

Tonsil GDWK 10/80/20 8OHM;
    Tonsil GTC 16/40/1 8 OHM.

0
  • #9 01 Lis 2011 13:53
    Sobuś
    Poziom 8  

Wiec tak, ogolny wniosek z tego wszystkiego. Alphard ma tylko jedna sersie ktora warto sie interesowac. Tesla robila trwale dobrej jakosci, ale drowage. Po tonsilu zostala tylko legenda. A stx ogolnie jest dobry choc niektore tez nie sa za dobre.
    A co do falszywych danych to wszytsko zalezy od tego jak to bylo miezone.
    Mam jeszcze jedna prosbe moge prosic o nazwe tej dobrej serii alpharda? Czy to seria EW?

0
  • #10 01 Lis 2011 13:58
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Co do firmy STX, to popatrz nawet na serię estradową. Mimo że jakością odbiega jeszcze od takich firm jak B&C czy Beyma lub Eminence - nie mówię już nawet o LDM'ie, Hand Box'ie, Pol-Audio.

Ale popatrzy teraz z innej strony. Chociażby na głośnik D-800-Ti który jest w chwili obecnej bezkonkurencyjny na rynku w tej cenienie - 89zł. Trzeba też zaznaczyć że jest to jeden z najlepszych przetworników tej firmy.

Kolejny model to chociażby GDN-30-400-8-SE - w swojej cenie również bezkonkurencyjny lub jak kto woli bardzo dobry.

Firma produkuje również bardzo dobre głośniki subbasowe którym w tej cenie nie można nic złego zarzucić. Naprawdę sprzęt w tej cenie jest bardzo dobry. STX'y posiadają bardzo dobre i wytrzymałe cewki, wytrzymujące nawet duże przeciążenia. Głośniki posiadają bardzo dobre parametry i są bardzo dobrą alternatywą dla początkujących albo na rynku średnio profesjonalnym.

Kto wie, być może kiedyś firma sięgnie tak wysoko, że ich przetworniki będą używane do budowy profesjonalnych kolumn głośnikowych. Póki co, idzie w dobrą stronę i oby z tej ścieżki nie zeszła. Jak każda firma, ma gorsze jak i lepsze modele, jednak w swojej cenie - często bezkonkurencyjne.

Alphard jak to alphard - wypuścił co prawda kilka ciekawych przetworników jednak mimo wszystko nie biją one mocą, więc cewki dalej produkują mizerne. Bardzo często czytamy o testach tych głośników i mało kiedy zdarza się by same cewki wytrzymywały swoją moc znamionową - podaną przez producenta.

Dla porównania chociażby z STX'em który z cewki 2" potrafi wycisnąć bez najmniejszego problemu 300W RMS gdzie u alphard'a przy tej cewce mamy moc niecałych 100W RMS.
    Nie wspominając już o parametrach, przekłamanych parametrach.

Poczytaj sam na internecie, opinie użytkowników, doświadczonych użytkowników, którzy mieli porównanie z lepszymi produktami, mieli możliwość pomiarów itp. A sam zrozumiesz dlaczego opinie są takie, a nie inne. Pozdrawiam ;)

0
  • #11 01 Lis 2011 15:03
    Sobuś
    Poziom 8  

Hmmm. Czyli stawiac w stxa. Dobra ale dlaczego jeszcze niektorzy uzywaja tonsila, chwala ta firme i za nic nie oddadza za nic :P. Wiec jak pytam sie dlaczego? Czy tonsile maja w sobie takie cos czy jak

0
  • #12 01 Lis 2011 15:04
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Maniak_unitra napisał:
    Widze jest gadka o tonsilu
    Ale nikt nie twierdzi, że za czasów ProTonsilu nie było dobrze. Było całkiem nieźle. Teraz oferta jest mizerna. Firma zwolniła inżynierów, podobno działali na szkodę firmy.
    Sobuś napisał:
    Po tonsilu zostala tylko legenda.
    Nie nie. Źle nas zrozumiałeś. Nadal są dostępne, głośniki z czasów ProTonsilu. Posiadają je hurtownicy. Głośniki na prawdę dobre, które warto kupować. Obecnie w ofercie firmy, również są ciekawe przetworniki, jak i zestawy głośnikowe, niestety ceny są dość wysokie.

0
  • #13 01 Lis 2011 16:02
    Sobuś
    Poziom 8  

No to jak? Da sie jeszcze dostac ,,stare'' tonsile. Ale ciezko? Czy raczej nie ma z tym problemu? Mam wlasnie dylemat co wybrac. Zastanawiam sie nad gnd 25/60/1 od tonsila a gdn25/100 od stx.

0
  • #14 01 Lis 2011 16:25
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Sobuś

Zastanów się nad projektem kolumn i zwrotnicą. Bo skoro jeszcze nie masz odpowiedniej wiedzy, to nie zrobisz tego sam. Więc nie wybieraj głośników nie mając o nich pojęcia tylko znajdź kolumny które zrobili inni i zbuduj takie same.

Nie może być tak, że wymyśliłeś sobie 25 cm głośnik i taki sobie kupisz. Żeby zaprojektować kolumny trzeba wyjść od jakiejś określonej koncepcji.

0
  • #15 01 Lis 2011 16:26
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Sobuś napisał:
    Da sie jeszcze dostac ,,stare'' tonsile. Ale ciezko? Czy raczej nie ma z tym problemu?
    Z popularnymi głośnikami, które były produkowane za czasów ProTonsilu, nie ma, na razie, problemu.

0
  • #16 01 Lis 2011 16:41
    Pawel S.
    Poziom 39  

Cytat:
    Wiec tak, ogolny wniosek z tego wszystkiego. Alphard ma tylko jedna sersie ktora warto sie interesowac. Tesla robila trwale dobrej jakosci, ale drowage. Po tonsilu zostala tylko legenda. A stx ogolnie jest dobry choc niektore tez nie sa za dobre.

i znowu namieszałeś

alphard ma pojedyncze dobre głośniki a nie jedną dobrą serie!
    przykładowo stara seria CW (srebrna membrana) była popularna
    LW800 był kiedyś popularny ale obecnie to nic ciekawego
    była jedna seria podobno dobrych wooferów ale nie pamiętam nazwy
    no i niektóre estradówki to wierne kopie dobrych głośników

tesla robiła tanie, dobre i niezawodne głośniki - drogi tam był tylko 12" woofer

z tonsila zostały tylko niektóre dobre woofery ale ceny są kosmiczne w porównaniu do konkurencji

STX ma i tanie, tandetne głośniki jak i przetworniki na światowym poziomie - czyli coś dla każdego
    no i to polska tania firma wiec stad jej popularnosc

Moderowany przez dj-MatyAS:

Niestety, ale zgodnie z zapowiedzią z 01 Lis 2011 12:18 nie pozostawia mi Kolega innej możliwości.
    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Ostrzeżenie Nr5 = Ban.

0
  • #17 01 Lis 2011 19:27
    DrobnyCiulacz
    Poziom 17  

Maniak_unitra napisał:
    Widze jest gadka o tonsilu itp ^^ Może zrobię ot ale nie wiem gdzie to umieścić kilka ciekawych konstrukcji Tonsila ale niestety były tylko na export :(

W kwestii formalnej...To są zestawy głośnikowe firmy Audio Alchemy, która akurat w tych konstrukcjach zastosowała głośniki Tonsila. I to wszystko.

Mówiąc jaśniej - to nie są eksportowe zestawy Tonsila.
    Link
    Link1
    Miłego wieczoru.

0
  • #18 01 Lis 2011 19:34
    Maniak_unitra
    Poziom 16  

DrobnyCiulacz napisał:
    Maniak_unitra napisał:

W kwestii formalnej...To są zestawy głośnikowe firmy Audio Alchemy, która akurat w tych konstrukcjach zastosowała głośniki Tonsila. I to wszystko.

Mówiąc jaśniej - to nie są eksportowe zestawy Tonsila.
    Link
    Link1
    Miłego wieczoru.

Ale są na głośnikach TONSILA to sie liczy. Również życze miłęgo wieczoru :)

0
  • #19 01 Lis 2011 19:55
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Maniak_unitra napisał:
    Ale są na głośnikach TONSILA to sie liczy.
    Totemy Mite też są na tonsilowskich przetwornikach, ale chyba nie nazwałbyś ich, konstrukcjami Tonsilu.
    Tonsil robił dobre głośniki. Jeszcze za czasów ProTonsilu, z Daszyńskiego wychodziły na prawdę dobre produkty, które były wykorzystywane, przez wielu zagranicznych producentów.

Ps. Z ostatniej chwili. Trochę OT.
    Miałem dziś możliwość odsłuchu kolumn Pylon Pearl. Kolumny kosztują 980zł. Są zbudowane na głośnikach Tonsilu GDN 17/40 4 Ω i GDWK 10/80/26 8 Ω. Jedyne co mogę powiedzieć o nich. To Ja pier... Dźwięk podobny do tego z maestro. Troszkę mniej szczegółowe i jasne brzmienie niż w Fiestach, ale za takie pieniądze, takie brzmienie ? Nie ma opcji. A jednak.

0
  • #20 01 Lis 2011 21:42
    Artur k.
    Admin grupy audio

telecaster1951 napisał:
    Kolumny kosztują 980zł.

telecaster1951 napisał:
    za takie pieniądze, takie brzmienie ? Nie ma opcji. A jednak.

Jest opcja i za mniej, spokojnie. Ja w domu słucham od roku na monitorach bliskiego pola Alesis Monitor One:
    http://www.djshop.pl/k15,naglosnienie/i2166,alesis,alesis-monitor-one-mkii-para-.html
    Używane można kupić taniej (ja swoje kupiłem za 500zł) i zdziwiłbyś się jak to gra.

Nie słyszałem tych Pylon Pearl, ale podejrzewam, że nie zaprezentują niczego więcej niż te monitorki.

0